Yangın Güvenliğinde Etkili Çözüm: Inwall

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Yangın Güvenliğinde Etkili Çözüm: Inwall

Yangın nedeniyle yaşanabilecek üzücü olayların önüne geçebilmek, can ve mal kaybı yaşanmasını önlemek için öncelikle binanın yangın güvenliğine sahip olması gerekiyor. Yangın güvenliği ise yalıtım ile sağlanabiliyor. Alışılmış ara bölme duvar sistemlerinin sahip olduğu estetik, kolay uygulanabilme, akustik konfor, hafiflik, ısı ve ses yalıtımı gibi avantajların yanı sıra InWall Bölme Duvar Sistemleri, yangın güvenliğinde azami fayda sağlıyor.

InWall Bölme Duvar Sistemleri özellikle; ofisler, okullar, oteller, alışveriş merkezleri ve hastaneler gibi insanların yoğun olarak birlikte bulundukları mekânlara uygulanmaya elverişli özellikler içeriyor.
 

90 dakikaya kadar korunum sağlayan InWall’un yangın güvenliğinde çok etkili olduğuna değinen İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; “Yangının yayılmasını önlemek ve zararı asgari düzeyde tutmak amacıyla yapının ana konstrüksiyonu ile hacimler arası noktalarda veya ilgili uzmanlarca tanımlanan noktalarında yangın bariyerleri mutlaka oluşturulmalı. Yeni geliştirdiğimiz bölme duvar sistemi InWall tam olarak bahsettiğimiz hacim aralarına uygulanan ve yüksek yangın güvenliği sağlayan bir sistem. Özellikle insan sayısının yoğun olduğu binalarda InWall Bölme Duvar Sistemleri kullanımı olası yangın durumlarında zaman kazandırıyor. Can ve mal kaybı risklerini en aza indiriyor” diyor.
 

Rigips alçı levhalar ile İzocam camyünü veya taşyünü yalıtım levhalarının birlikte kullanıldığı InWall sistemler, 30, 60 ve 90 dakika yangın dayanım sertifikasına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. InWall, Yangın Yönetmeliği’nin zorunlu tuttuğu “EK-3/B ve EK-3/C kriterlerini” (30, 60 ve 90 dakika yangına dayanıklı ortamlar oluşturulması) başarıyla karşılıyor.
 

InWall Bölme Duvar Sistemleri Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’in yayımlanmasından sonra ihtiyaç duyulan yangın dayanım sertifikalı detayları çözmeye yönelik olarak sektör profesyonelleri ile sektör temsilcilerine sunuluyor.

InWall Alçı Levha R, InWall Alçı Levha FR, InWall Taşyünü Ara Bölme Levhası (75 mm), InWall DC Profil (50mm), InWall DC Profil (75mm), InWall DU Profil (50mm), InWall DU Profil (75mm), InWall SU Borazan Vida (3,5 x 25mm), InWall SU Borazan Vida (3,5 x 35mm), InWall Dübel, Pul, Vida, InWall Derz Bandı, InWall Derz Alçısı, InWall Delikli Köşe Profili bileşenlerinden oluşan InWall Bölme Duvar Sistemi; EN 1364-1’e göre yapılan sistem (bitmiş duvar) testlerini başarı ile geçerek EI30, EI60 ve EI90 yangın dayanım sertifikalarına haiz olup, sertifikaların geçerli olabilmesi için standartlar gereği bütün sistem elemanlarıyla birlikte kullanılmak zorunluluğu bulunuyor


Editöre Not:

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te birçok madde kullanım amacına yönelik olarak duvarların 30, 60, 90 ve 120 dakika yangına dayanım göstermesini istemektedir. Özellikle yönetmeliğin 2. ve 3. kısımlarında bulunan;
 

• Yangın kompartımanları duvarlar, döşemeler, cepheler ve çatılar (Madde 24 ve 25)
• Kaçış yolu ve yangın güvenlik holü (Madde 31 ve 34)
• Korunumlu iç kaçış koridorları ve geçitler (Madde 36)
• Kaçış merdivenleri (Madde 38)
• Bina kullanım sınıflarına göre özel düzenlemeler – Oteller, moteller ve yatakhaneler (Madde 50) maddeleri, yönetmeliğe uygun yapılacak binalardaki duvarların özelliklerini ayrıntılı olarak belirlemektedir.
 

Bu maddelere dayanarak oluşturulan Ek-3/B (Yapı Elemanlarının Yangına Dayanım (Direnç) Süreleri, Ek-3/C (Bina Kullanım Sınıflarına Göre Yangına Dayanım (Direnç) Süreleri ve Ek-4 (Binalarda En Fazla Kompartıman Alanları) tablolarında bina ve duvarın kullanım amacına, binanın yüksekliğine, aktif yangın söndürme sistemlerinin bulunup bulunmamasına göre sahip olması gereken süreler ve kompartıman alanları verilmiştir. Yönetmelik gereklerini karşılamak üzere geliştirilen InWall Bölme Duvar Sistemleri EN 1364-1 Standardı’na göre test edilmiş ve sertifikalandırılmıştır.

 

Detaylı Bilgi için:
Seher Saygın / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 212 282 40 85 - dahili 12
seher.saygin@essance-istanbul.com/ 0 530 384 62 74
 

Zeynep Yiğit / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 212 282 40 85 - dahili 23
zeynep.yiğit@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 79    

Yangın Güvenliğinde Etkili Çözüm: Inwall