Ses Yalıtımı Lüks Değil, İhtiyaçtır...

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Ses Yalıtımı Lüks Değil, İhtiyaçtır...

Ses yalıtımı ile gürültünün zararlı etkileri en aza indirilip, ortamdaki konfor sağlanabiliyor ve ruh sağlığı korunabiliyor. Çünkü istenmeyen sesler duyma bozukluğundan strese, uyku bozukluklarından tansiyona ve kalp rahatsızlıklarına kadar ciddi rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Binanın genelinde ve dairelerde uygulanan yalıtım ile elde edilen sessizlik; kimi zaman çalışma motivasyonumuzu kimi zaman ise kitap okuma keyfimizi artırıyor ve istediğimiz konfor ortamını sağlıyor. Komşu gürültüsü, araba kornası, belki bir okul çıkışı karmaşası, yan binada bulunan bir iş yerinden yükselen sesler… Günlük yaşamda istenmeyen sesleri duymamanın kolay bir yolu var. İlk bakışta zorlu bir süreç gibi görünse de sonrasında sağlayacağı konfor ve ev içindeki huzurlu atmosfer düşünüldüğünde “yalıtım” gürültü için tek çözüm…
 

Ses yalıtımı ile komşu gürültüsüne son…

İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; doğru ve kalın uygulanan yalıtım ile istenmeyen sesleri önleyebilmenin mümkün olduğuna dikkat çekiyor: “Ev alırken veya kiralanırken yalıtımının sorgulanması çok önemli... Ev arayanların yalıtımı talep etmesi beraberinde ‘doğru detayda doğru ve kalın yalıtım uygulanmış’ konut ve binaların inşa edilmesi sonucunu getirecektir. Öyle evler var ki duvarları zar gibi… Sokaktaki ve yan dairedeki tüm sesler evin içinden duyulabiliyor. Ses yalıtımının olmaması evin içindeki mahremiyetin korunmasını engelliyor. Evlerimzide daha çok vakit geçirdiğimiz kış aylarında özellikle komşu gürültüsü çekilmez bir çileye dönüşüyor. Ancak komşudan gelen gürültünün gerçek kaynağı sesi geçiren duvar ve döşemeler... Apartman dairelerindeki sesler kimi zaman çok rahatsız edici boyutlara ulaşırken mahremiyet de kalmıyor. ”
 

Yalıtımın doğru uygulanmasına binaların inşası sırasında dikkat edilmeli ancak sonradan da bazı gürültülerden kurtulmak mümkün olabiliyor. Komşu gürültüsü de bunlar arasında yer alıyor. Komşudan duvar tarafından gelen sesi yalıtmak için bir yüzü alçı levha kaplı taşyünü levha olan kompozit yapıya sahip Taşyünü Kalibel Levha ile ses yalıtımı sağlanabiliyor. Benzer şekilde İzocam Optimum Camyünü Levhalar da duvar, tavan ve ara bölme uygulamalarında kendine özel tamamlayıcı profilleri ile yapı elemanlarından ses geçişini azaltıyor, konforlu mekânlar elde edilmesinde önemli rol oynuyor. Taşyünü Yüzer Döşeme Levhası ise, katlar arası ısı yalıtımı ile birlikte döşemelerden hem titreşim hem konuşma seslerinin geçişinin azaltılmasını sağlıyor. Kat döşemelerinde taşyünü yüzer döşeme sistemi uygulaması ile hem komşu gürültüsünden korunmak hem de komşuları gürültü ile rahatsız etmemek mümkün…
 

Dışarıdan gelen gürültülerin çözümü de ses yalıtımı…

Özellikle de büyük şehirlerde günlük yaşam akışının yarattığı gürültü kirliliği konforu etkileyen olumsuz faktörler arasında yer alıyor. Evde veya işyerinde dışarıdan gelen gürültüler nedeniyle dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği yaşanabiliyor. Oysa etkili bir dış cephe yalıtımı ile sokak gürültüsünden korunabilmek mümkün… İzocam Manto Dış Cephe Yalıtım Sistemleri, yalıtımın önemli bir parçası olmakla birlikte farklı özelliklerdeki ürünlerle gerçekleştirilebiliyor. Binanın özelliklerine göre uygulanması gereken yalıtım malzemesi değişiklik gösteriyor. Mineral yünlerle yapılan mantolama ses yalıtımı da sağlıyor. Giydirme Cephe uygulanan dış duvar yalıtımlarında da camyünü İzocam Cephepan; yanmazlığı yanında, düşük ısı iletim katsayısı ve yüksek ses yutumu ile etkin bir yalıtım sağlıyor.     
 

İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; “Çağımızda en fazla rahatsızlık duyulan ve şikâyet edilen konuların başında gürültü geliyor. Evlerde genellikle komşulardan gelen gürültüler, dışardan gelen araç ve insan sesleri gibi çeşitli çevresel gürültüler olabiliyor. Yalıtım deyince akla genellikle ısı yalıtımı geliyor ancak ses yalıtımının da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Isı yalıtımı nasıl ekonomik olarak tasarruf sağlıyorsa ses yalıtımı da aslında gürültüden tasarruf sağlıyor. Çünkü duymak istemediğimiz sesleri kısıyor. Burada müteahhitlere büyük görev düşüyor” diyor.
 

Diğer yandan ses yalıtımı ile ilgili yanlış bir bilgi ise köpük malzemelerin ses yalıtımı yaptığıdır. Ekstrüde polistiren köpük (XPS), Ekspande polistiren köpük (EPS) ve Poliüretan köpük gibi malzemeler sadece ısı yalıtımına katkı sağlıyorlar ancak ses yalıtımı için etkili bir sonuç ortaya koyamıyorlar. Ses yalıtımını en iyi sağlayacak malzemelerin Taşyünü ve Camyünü gibi mineral yün ailesine ait açık gözenekli yalıtım levhaları olduğunu unutmamak gerekiyor.  
 

Ses yalıtımı ile ilgili 2005 yılında yürürlüğe giren “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” 2010 yılında revize edildi ve yönetmelikte AB uyumlaştırma süreci devam ediyor. Özellikle gürültünün fazla olduğu sanayi bölgelerinde, yoğun trafik alanlarında ve eğlence mekânlarında ses yalıtımının yapılması gerekiyor. Bununla birlikte binalarımızda yaşadığımız mekânların iç ve dış gürültülerden korunması da önemli… İç mekânlarda gündüz ve gece müsaade edilen en yüksek ses değerleri yönetmelikte belirtilirken, bunları sağlamak için mineral yün esaslı camyünü ve taşyünü ürünler sürdürülebilir detayların geliştirilmesine katkı sağlıyor. 

Ses Yalıtımı Lüks Değil, İhtiyaçtır...