İzocam Yıl Sonuna Kadar 2000 Ustayı Eğitmeyi Hedefliyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

İzocam Yıl Sonuna Kadar 2000 Ustayı Eğitmeyi Hedefliyor

İzocam’ın Mesleki Yeterlilik Eğitimleri, 2015 yılında da hız kesmeden devam ediyor. İzocam, 2015 yılından itibaren inşaat ve tesisat işlerinde çalışacak ustalar için zorunlu hale gelen Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) eğitimlerini ücretsiz olarak sunuyor.

Yönetmeliğe göre şantiyelerde yapılacak kontrollerde, ustaların yaptıkları işe uygun yetki belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor. İzocam tarafından Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mevzuatlarına göre yalıtım konusunda eğitilen ustalar, eğitimler sonrası TÜRKAK tarafından akredite edilen belgelendirme merkezi tarafından yapılan sınavları başarıyla tamamladıklarında belgeyi almaya hak kazanıyor. 2004 yılından bu yana başarılı olan 1700’e yakın ustaya T.C. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veren İzocam, sene sonuna kadar 300’ün üzerinde kişiye daha ulaşmayı hedefliyor.

İzocam MYK eğitimlerinin yeni dönemi başlıyor. 05-09 Ekim 2015, 09-13 Kasım 2015 ve 01-04 Aralık 2015 tarihlerinde gerçekleşecek olan eğitimlere Türkiye’nin farklı noktalarından gelen ustalar katılıyor.Teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada verilen eğitimde ustalara, malzeme bilgisi ile birlikte doğru uygulama teknikleri öğretilerek, sektörde doğru bilinen yanlış bilgiler düzeltiliyor. Ustalara ayrıca aldıkları projeyi okuyup, metrajlandırıp malzeme analizi çıkartmaları konularında da eğitim veriliyor.

İzocam, eğitimlerde yalıtım alanında çalışan ustaların niteliklerinin yükseltilmesi ve sektörde ihtiyaç duyulan yeni iş gücüne mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışların kazandırılması, yanlış veya gereksiz malzeme seçimine ve uygulamalara son verilerek, hem tüketicinin korunmasını hem de ülke ekonomisinin gelişmesini hedefliyor.

Eğitimler, İzocam’ın konusunda uzman mimar, mühendis ve tekniker kadrosundan oluşan eğitim ekibi ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen konusunda uzman öğretim görevlilerinin gözetiminde gerçekleştiriliyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu mevzuatına uygun ’’Mesleki Yeterlilik Belgesi’’ almalarına yönelik yapılan Isı Yalıtımcısı Mesleki Yeterlilik usta eğitimleri; Isı Yalıtımında İş Organizasyonu, İş Sağlığı ve Güvenliği, Temel, Döşeme ve Tavanlarda Isı Yalıtımı, Duvarlarda Isı Yalıtımı (Sıvalı Dış Cephe Yalıtım Sistemleri-Mantolama ve Dış duvar içten yalıtım sistemleri) ve Çatılarda Isı Yalıtım uygulamaları alt birimlerinden oluşuyor.

Eğitimlerin ardından belgelendirme için Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylı ve TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, tamamen bağımsız Belgelendirme Merkezi olan İntes MYM tarafından teorik ve ağırlıklı uygulama olmak üzere iki aşamadan oluşan ölçme ve değerlendirme sınavı ile ustaların yetkinlikleri değerlendiriliyor.  

Mesleki Yeterlilik Eğitimleri kapsamında, ‘Isı Yalıtımcısı’ eğitiminin yanı sıra Türkiye Yol-İş İntes Eğitim Şantiyesi’nde Nisan ayı içerisinde  ‘Alçı Levha Uygulayıcısı’ eğitimi de verildi. Rigips ile birlikte Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mevzuatlarına uygun olarak gerçekleşen eğitimde Yalıtımlı Alçı Levha Duvar ve Asma Tavan Sistemleri-İç Yalıtım Usta Eğitimleri yapıldı. 36 ustanın katılımıyla 4 gün süren eğitimlerin sonunda akredite belgelendirme merkezi tarafından yapılan Mesleki Yeterlilik sınavında başarılı olanlar belge almaya hak kazandı.

İzocam eğitimlerinde, ustaları iş kazalarına karşı güvence altına almak için eğitim süreci boyunca ferdi kazası sigortası yapılıyor. Ayrıca konaklama, yemek, yol masrafları, eğitim ve belgelendirme giderlerinden oluşan tüm masraflar da İzocam tarafından karşılanıyor.

MYK Eğitiminden faydalanmak isteyenler :


Ulusal Meslek Standartları çerçevesinde Usta Yetki Belgesi yerine geçecek olan MYKMesleki Yeterlilik Belgesi eğitiminden faydalanmak isteyenler başvurularını İzocam’a yapabiliyor. 05-09 Ekim 2015, 9-13 Kasım 2015 ve 01-04 Aralık 2015 tarihlerinde yapılacak olan yeni dönem MYK Isı Yalıtımcısı Usta Eğitimlerinden faydalanmak isteyenlerin nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet vesikalık resimlerini sınavdan 15 gün önce İzocam’a ulaştırmaları gerekiyor.

MYK Mesleki Yeterlilik Sınavına, eğitimlere katılarak da girilebiliyor veya ustalar kendilerini yeterli ve güvenli gördükleri konuda doğrudan akredite kurum İntes MYM, Tebar ya da Belgetürk’e başvuru yaparak da sınava girebiliyorlar. Eğitimlere katılarak sınava girilmesi sınavın başarılı geçmesi ve eğitimlerden fayda sağlanması açısından önem taşıyor.