İzocam "Endüstriyel Tesislerde Yangın Güvenliği" üzerine sektör temsilcilerini bilgilendirdi

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

09.01.2013
İzocam "Endüstriyel Tesislerde Yangın Güvenliği" üzerine sektör temsilcilerini bilgilendirdi

IZODER Yangin Komisyonu Baskani ve Izocam AR-GE Mühendisi Hakan Uslu endüstriyel yapilarda bulunmasi gerekli yalitim uygulamalarina dikkat çekti.


Makine Mühendisleri Odasi Istanbul Subesi, 22 Aralik tarihinde, I.T.Ü. Makina Fakültesi’nde "Endüstriyel Tesislerde Yangin Güvenligi"ni ele alan bir panel düzenledi. Moderatörlügünü Prof. Dr. Abdurrahman Kiliç´in yaptigi panelde IZODER Yangin KomisyonuBaskani ayni zamanda Izocam Arastirma ve Gelistirme Mühendisi olan Hakan Uslu da birkonusma yapti.

Hakan Uslu konusmasinda A´dan Z´ye Endüstriyel Tesislerde Yangin Güvenligi´ne degindi. Uslu konusmasinda sunlari dile getirdi;"Yangin Yönetmeligi, sanayi yapilarinda yanginin kontrol altinda tutulabilmesi için önemli hükümler içermektedir. Yönetmeligin Ek 3B ve Ek 3C tablolari incelendiginde endüstriyel yapilarin çati, duvar ve tasiyici sistemlerinin asgari yangina dayanim süresi gereksinimlerinin tariflendigi görülmektedir. Yönetmelige göre yüksekligi 5-21,5 metre arasinda olan endüstriyel yapilarda tasiyici sistem, çati ve dis duvarlar yagmurlama yapiliyor ise 60 dakika, yapilmiyor ise 90 dakika yangina dayanikli olmalidir. Yükseklik arttiginda bahsedilen süreler de artmaktadir. Tasiyici sistem betonarme oldugunda bu süreler ilave önlem alinmadan saglanabilir. Ancak tasiyicilar çelik ise mutlaka özel önlemler ile yangin direnci artirilmalidir. Çelik tasiyicilar korunumsuz halde söz konusu süreleri saglayamazlar."

Sanayi yapilarinin dis duvarlarinin ve çatilarinin genel olarak trapez saclar ile veya sandviç paneller ile kaplandigini söyleyen Hakan Uslu; sandviç panel, trapez sac ve kenet sistem uygulamalarinda isi yalitimi amaciyla mutlaka A sinifi yalitim malzemesi kullanilmasi gerektiginin de altini çizdi.

Yangin kapilarinin dayanim sürelerine de dikkat çeken Uslu, endüstriyel tesislerde kaçis yollarinda kullanimi zorunlu olan yangin kapilarinin 90 dakika yangina dayanikli olmasinin önemini vurgularken, EI90 özellikte kapi üretiminde yangin kapisi için özel ölçülerde ve özelliklerde üretilmis mineral yünler kullanilmasi gerektigini de dile getirdi.

Hakan Uslu, endüstriyel tesislerde bacalar, kazanlar, tanklar, vanalar ve tesisatlarda dis yüzey sicakliklari 100-400ºC arasinda olabilecegini, bu makine, ekipman ve tesisatlarin yalitilmasi gerektigini ve bu sayede tesiste enerji verimliligi ile yangin güvenligi saglanacagini da sözlerine ekledi.