İzocam "Yangından Korunma Haftası"nda "yangın yalıtımı"na dikkat çekti

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

08.10.2012
İzocam "Yangından Korunma Haftası"nda "yangın yalıtımı"na dikkat çekti

Türkiye’de her yil 25–30 Eylül tarihleri “Yangindan Korunma Haftasi” olarak degerlendiriliyor ve bu önemli hafta için çesitli bilinçlendirme çalismalari gerçeklestiriliyor. Yangindan korunmanin en önemli yollarindan birisi de dogru bina yalitimlari...
 

Türkiye´de yalitim sektörünün öncüsü olan Izocam yangin ve ses yalitiminin önemine her firsatta dikkat çekmeye çalisiyor ve;“Dis cephede yer alan malzemelerin ve kaplamalarin, bir yangin aninda yanarak alev yayilimina katkida bulunmamasi gerekmektedir.” maddesiyle kullanilan malzemenin ve yalitimin önemine vurgu yapan “Binalarin Yangindan Korunmasi” hakkinda yönetmeligi vurguluyor.

Binalarda olusabilecek yanginlara karsi, yangin güvenligi saglamanin yolu aktif önlemlerin disinda, yalitimdan geçiyor. Yanginlarda ölümler birinci derecede, yangin sirasinda açiga çikan duman ve gazlardan kaynaklaniyor ve zehirli gazlari solunmasiyla can kayiplari meydana geliyor. Bu nedenle yanginin sebep olabilecegi can ve mal kaybinin önüne geçmek için bina daha tasarim asamasindayken önlemlerin alinmasi gerekiyor.

Yangindan korunmak için yangin yönetmeliklerine uygun malzeme seçilmesi, uygulamalarin bu kriterlere göre gerçeklestirilmesi konularinda "farkindalik" yaratilarak bireylerin ve toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. Izocam, yangin yalitiminda "dogru" malzeme seçimi, "dogru" tasarim ve "dogru" uygulama ile can ve mal kayiplarinin önüne geçilebilecegine dikkat çekiyor ve "yalitimin" isinin ehli uzman firma ve kisilerce yapilmasinin önemini vurguluyor.

Yangin güvenlik önemlerinin alinmadigi, yangin yalitimsiz binalarda, yangin sirasinda açiga çikan isi, bina içindeki yanici malzemelerin yanmasina ve yanginin yakindaki binalara da siçramasina neden oluyor. Normal sartlarda binanin yük tasiyan kisimlarinin yangin söndürülene kadar ayakta kalmasi çok önemlidir. Bu da, yangin yalitimi saglayan malzemelerin kullanilmasiyla saglanabiliyor. Ayrica dis cephede de yangin yalitimi önlemlerinin alinmasi gerekiyor. Böylece yanginin yayilmasi önlenerek itfaiye ekipleri yangina müdahale edinceye kadar herhangi bir can ve mal kaybi yasanmamasi saglanmis oluyor. Yangin yalitiminda yanmaz ve isi geçisine yüksek direnç gösteren, tasyünü ve camyünü gibi A sinifi yanmaz malzemeler kullanilmasi gerekiyor. Bu malzemeler, yapinin duvarlari, dösemeleri, tavanlari, hava kanallari ve dis cephesine uygulanyor.

Tasyünü ürünler yerli olarak temin edilen, inorganik hammadde olan bazalt tasinin 1350°C - 1400°C’de, camyünü ürünler ise yine yerli olarak temin edilen cam hammaddelerinin 1200 °C - 1250°C’de eritilerek elyaf haline getirilmesi sonucu olusuyor. Camyünü ve Tasyünü kullanim yeri ve amacina göre farkli boyut ve teknik özelliklerde, degisik kaplama malzemeleri ile silte, levha, boru ve dökme seklinde üretilebiliyor. Tasyünü ürünlerin kullanim sicakligi ürün tipine bagli olarak -50/+650°C araliginda ve erime sicakligi >1000°C oluyor. Camyünü ürünlerin kullanim sicakligi ürün tipine bagli olarak -50/+550°C araliginda ve erime sicakligi >800°C oluyor. Kaplamasiz Tasyünü ve Camyünü ürünler TS EN 13501-1’e göre ‘yanmaz malzemeler’ olan A1 sinifinda yer aliyor.

“Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkindaki Yönetmelik"te dis cephelerin yüksek binalarda (21.5 metreden büyük) zor yanici, diger binalarda ise zor alevlenici olmasi gerektigi ifade ediliyor. Baska bir ifadeyle dis cepheler yüksek binalarda en az A2-s1,d0 yanicilik sinifina, diger binalarda ise en az C-s3,d0 yanicilik sinifina sahip olmali... AB Ulusal Yangin Yönetmelikleri incelendiginde, dis cephenin sadece son kat kaplama malzemesinden ibaret olmadigi, ETICS (External Thermal Insulation Composite System) olarak bilinen kompozit dis cephe isi yalitim sistemi uygulanan yapilarda son kat siva ve altinda bulunan yalitim malzemelerinin bir bütün oldugu ve sistem olarak ele alindigi görülüyor.

´Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkinda Yönetmelik’e göre yüksek binalarda cephelerin yanmaz olarak siniflandirilan A sinifi malzemeler ile tasarlanmasi ve uygulamanin bu malzemelerle ve dogru biçimde yapilmasi gerekiyor. Ilgili yönetmeligin yürürlüge girmesiyle cephelerde ve kat aralarinda yanmaz olarak tanimlanan A sinifi malzemelerin kullanilmasi zorunlulugunun yani sira olasi bir yanginin yayilmasini önlemek ve zarari asgari düzeyde tutmak amaciyla yapinin ana konstrüksiyonu ile katlar arasi noktalarda veya ilgili uzmanlarca tanimlanan noktalarinda yangin bariyerleri olusturulmasi büyük önem tasiyor.

Sonuç olarak dis cephelerde, özellikle yüksek binalarda, giydirme cephe uygulamalarinda camyünü ve tasyünü, dis cephe mantolama uygulamalarinda tasyünü vazgeçilmez tercih olarak öne çikiyor. Izocam, yangin önlemlerinin islerlik kazanmasi için sadece yönetmeliklerin yeterli olmadigini, dogru tasarimin dogru malzeme ve uygulama ile hayata geçirilmesi ve bu konudaki devlet denetim mekanizmalarinin islerliginin saglanmasi gerekliligini önemle vurguluyor.
 

İzocam