İzocam, TÜYAK Yangın ve Güvenlik Sempozyumu´nda...

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam 5 yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

06.12.2013
İzocam, TÜYAK Yangın ve Güvenlik Sempozyumu´nda...

TÜYAK tarafindan bu yil üçüncüsü 14–15 Kasim 2013 tarihleri arasinda WOW Convention Center’da düzenlenen TÜYAK 2013 – Yangin ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi’nde iki gün boyunca yaklasik 70 akademisyen, bilim adami ve yangin uzmani 12 oturum, panel ve forumda yangin güvenligi konusunu tartisti. Izocam da sempozyumda standi ile yer alarak 90 dakikaya kadar yangin dayanimi saglayan InWall ürününü sektör temsilcilerine tanitti.


Sektörün önde gelen firmalarinin ve isimlerinin katilimlariyla bu platformdaki en basarili organizasyon olmaya devam eden TÜYAK 2013´ün ana temasi "Yüksek Yapilarda Yangin ve Güvenlik" olarak belirlendi.

Yalitimin yangindaki önemine hassasiyetle yaklasan Izocam bu alanda çok sayida dernek ve sivil toplum örgütü ile de bir arada bilinçlendirme çalismalari yapiyor. Bu çerçevede 14 Kasim 2013’de gerçeklestirilen Yangin ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi’ne de destek veren Izocam, sempozyuma A1 sinifi hiç yanmaz yalitim ürün ve sistem çözümlerini sergiledigi standi ile katildi. Standinda özellikle de son dönemde dikkatleri üzerine çeken, yangin dayanimi yüksek ve EI30, EI60, EI90 sertifikali bölme duvar sistemi InWall’un yani sira isi iletim direnci artirilmis Manto Tasyünü R+ ‘li A1 sinifi hiç yanmaz Izocam Manto Sivali Dis Cephe Isi Yalitim Sistemi, A1 sinifi hiç yanmaz camyünü ve tasyünü esasli mineral yün prefabrik boru ve diger tesisat isi yalitim ürünlerini, tasyünü yalitimli Izocam Tekiz Çati ve Cephe Panelleri ile benzeri yanmaz ürünlerini ve sistemlerini sergileyen Izocam, uzman kadrosu ile sektör temsilcilerine detayli bilgilendirme yapti.

Sempozyumun açilis konusmasini yapan TÜYAK Vakfi ve Dernegi Kurucu ve Onursal Baskani Prof. Dr. Abdurrahman KILIÇ açilis konusmasinda geçmisten günümüze “yangin söndürme ekip ve ekipmanlarini” ele alirken mimarinin yanginlar üzerindeki etkisine de deginerek sunlari dile getirdi; “Her iki yilda bir tekrarlanan ve bu sene üçüncüsünü düzenledigimiz TÜYAK 2013 Yangin ve Güvenlik Sempozyumu’nun amaci, yangin güvenligi konusunda çalisanlar arasinda bilgi paylasiminin artirilmasi, arastirma sonuçlarinin tartisilmasi, yeni uygulamalarin aktarilmasi ve sektörde çalisanlarin birbirleriyle tanismasinin saglanmasi, sektörle ilgili kuruluslarin sektörü tanimasi böylece sektörün gelismesi, günümüzdeki güvenlik ve söndürme teknolojisinin genislemesidir. Ayni zamanda bu sempozyum, meslektaslarimiz, yeni mezun mühendisler ve bu meslekte yetismek isteyen ögrencilerin uygulama alanindaki egitimlerine, arastirmalarina, bilgi ve teknoloji transferine katkida bulunmaktadir.”

IBB Itfaiye Önceki Müdürlerinden Muhittin Sogukoglu ve IBB Itfaiyesinde “Arastirma, Planlama ve Koordinasyon Amiri” olarak görevini sürdüren Abdurrahman Ince de “Yüksek binalarda yangin güvenligi açisindan dis cephe yalitim ve kaplama malzemeleri” konulu bir sunum yapti. Sogukoglu ve Ince sunumlari sirasinda yaptiklari konusmada sunlari dile getirdi; “Yönetmeliklere baktigimizda dis cephe yalitim ve kaplama malzemeleri için; gerek 1992 yilinda yürürlüge giren’ Istanbul Büyüksehir Belediyesi Yangin Yönetmeligi’nde ve gerekse 2002 yilinda yürürlüge giren ‘Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkinda Yönetmelik’te ‘cepheler, düsey dis yangin bölmeleri niteligindedir. Cephe dis kaplamasinin yanmaz malzemeden olmasi esastir’ hükmü yer almis ve dis cephe kaplama ve yalitimlarinin A1 sinifi hiç yanmaz malzemeden yapilmasi sart kosulmustur.”

Abdurrahman Ince, yangin türlerinde en çok rastlanilanin bina içerisinde çikan bir yanginin dis duvar (pen¬cere) bosluklarindan geçerek dis cepheye sirayeti ve bina dis yüzeyini veya dis yüzeyin altinda bulunan yalitim tabakasi¬ni tutusturmasi suretiyle meydana gelen yanginlar olduguna dikkat çekti. Bilimsel çalismalarin bu nokta üzerine odaklandigina vurgu yapan Ince, “burada da en önemli parametre yalitim ve kaplama malzemelerinin yaniciligi, en kolay ve risksiz çözüm ise bu malzemelerin hiç yanmaz A1 sinifi olmasidir” dedi.

Dis duvardaki yanici kaplama üzerindeki alev yayiliminin itfaiyeciler için problem yaratabildigini belirten Abdurrahman Ince, böylelikle yanginin basladigi katin üzerindeki katlara yayilmasina neden oldugunu da sözlerine ekleyerek “Bu tehlike yüksek binalar için çok daha fazladir. Çünkü bir cephe yangini yangin servislerinin ulasabileceginin ötesine genisleyebilmektedir” dedi.

TÜYAK Hakkinda:
Türkiye Yangindan Korunma ve Egitim Vakfi ve Yangindan Korunma Dernegi (TÜYAK) yangina karsi can ve mal güvenliginin saglanmasi konusunda çalismalar yapmak üzere kurulmuslardir. Baslica amaçlari; toplumun yangin güvenligi konusunda egitilmesini saglamak üzere bilim ve teknoloji alaninda arastirmalar yapmak, yaptirmak, bu yolda yapilanlari desteklemek, kamu ve özel kuruluslarin personelinin yangindan korunma ve yangin söndürme konularinda egitilmeleri için yayin yapmak, yangin önleyici sistemlerin standartlarini ve cihazlarin gelistirilmesi konusunda yardimci olmak, Türkiye’de yangin sektörünün gelismesi ve toplumun yangin güvenligi konusunda egitilmesi dogrultusunda çalismalar yapmaktir.

Izocam ve yangin yalitimi:
Yangindan korunmak için yangin yönetmeliklerine uygun malzeme seçilmesi, uygulamalarin bu kriterlere göre gerçeklestirilmesi konularinda "farkindalik" yaratilarak bireylerin ve toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. Izocam, yangin yalitiminda "dogru" malzeme seçimi, "dogru" tasarim ve "dogru" uygulama ile can ve mal kayiplarinin önüne geçilebilecegine dikkat çekiyor ve "yalitimin" isinin ehli uzman firma ve kisilerce yapilmasinin önemini vurguluyor.

Türkiye´de yalitim sektörünün öncüsü olan Izocam isi, ses ve su yalitimi gibi yangin yalitiminin da önemine her firsatta dikkat çekiyor. “Dis cephede yer alan malzemelerin ve kaplamalarin, bir yangin aninda yanarak alev yayilimina katkida bulunmamasi gerekmektedir” maddesiyle kullanilan malzemenin ve yalitimin önemine vurgu yapan “Binalarin Yangindan Korunmasi” hakkinda yönetmeligin altini çiziyor.
 

İzocam, TÜYAK Yangın ve Güvenlik Sempozyumu´nda...
İzocam, TÜYAK Yangın ve Güvenlik Sempozyumu´nda...
İzocam, TÜYAK Yangın ve Güvenlik Sempozyumu´nda...