Ara
Kapat

Sağlıklı Yalıtım Bir Haktır, Hakkınızı Arayın!

2020 yılının bizlere en büyük öğretisi; sağlığın her koşulda özen gösterilmesi gereken bir değer olduğunu hatırlatması oldu. Sağlıklı yaşamak her canlının temel hakkıdır. Sağlıklı yaşam hakkını elde etmek için insan sağlığını gözeten yalıtım ürünlerinin kullanılması gereklidir.

Isı yalıtımı, gürültü kontrolü, akustik konfor ve yangın güvenliği gibi yalıtım ihtiyacı duyulan birçok alanda ürün geliştiren Türkiye’nin ilk yalıtım firması İzocam, 56 yıllık köklü deneyimi ile gelecek nesiller için insan sağlığını ve çevreyi koruma konusunda yalıtım sektörüne liderlik etmektedir.

İzocam ülkemizdeki yasaların zorunlu tutmamasına rağmen, geri dönüşümlü malzemelerin kullanıldığı, insan sağlığına zarar vermediği kanıtlanmış ürünler üretmeye özen gösteriyor. 13 yıldır, İzocam Taşyünü ve 12 yıldır İzocam Camyünü ürünlerde EUCEB sertifikası için yapmış olduğu sürekli yatırımlarla sektörde ilk olmanın ve sektöre bu konuda da liderlik etmenin ayrıcalığını yaşıyor.

İzocam marka mineral yün ürünler, sahip oldukları EUCEB sertifikası ile insan sağlığına zarar vermeyen ürünler olduklarını uluslararası standartlarla kanıtlıyor. Deri ve solunum yoluyla vücuda nüfuz eden elyafların, vücuttan çözünerek atıldığını ispatlayan EUCEB sertifikası ile İzocam taşyünü ve camyünü ürünlerin kanserojen olmadığı bağımsız bir kurum tarafından belgelenmiş oluyor.

EUCEB sertifikası olan ürünler sürekli test edilerek, elyafların zararsız olduğu sertifika süresince garanti edilmektedir. İzocam sağlıklı yaşamın, hem insanlar hem de çevremizdeki diğer canlılar için en temel hak olduğuna inanıyor ve bu doğrultuda sağlık ile güvenliği esas alan çalışmaları uzun yıllardır sürdürüyor. İzocam sağlığın özellikle önem kazandığı bu dönemde, yalnızca EUCEB gerekliliklerini karşılayan üreticilerin ambalajlarında yer alan EUCEB logosunun, bir işaretten çok daha derin bir anlam içerdiğine dikkat çekmek istiyor. İzocam, yaşam alanlarımızın en değerli varlığımız olduğunun ve bu varlığın arkasında hangi yalıtım ürünlerinin kullanıldığının bilinmesinin ise herkesin hakkı olduğunun altını çiziyor.

Bir Ürünün EUCEB Sertifikasına Sahip Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız ?

EUCEB denetiminden başarı ile geçen ürünlerin ambalajında ve/veya etiketinde EUCEB logosunun kullanımına onay verilir. Böylelikle tüketiciler güvenli ve sağlıklı yalıtım malzemelerini ambalaj ve/veya etiket üzerindeki logodan kolayca tespit edebilir. 

Ayrıca EUCEB adına denetimleri yürütmekte olan bağımsız belgelendirme kuruluşu BCCA’nın (Belçika Yapı Belgelendirme Kurumu) websitesi üzerinden de üreticilerin EUCEB Sertifikalarının olup olmadığı ve bu sertifikanın hangi ürünleri kapsadığı kontrol edilebilir.
 
EUCEB sertifikası ile birlikte TSE ve CE belgelerine de sahip olan İzocam mineral yün ürünleri, yüksek standartlarda sunduğu ısı ve ses yalıtımının yanında A1 sınıfı yanmaz özelliğiyle binaların yangın güvenliğini de arttırıyor. İzocam Taşyünü ve Camyünü, üretiminde kullanılan geri dönüştürülmüş malzemeler sayesinde, kullanılan binaların LEED - BREAM gibi yeşil bina sertifikası almalarına da olanak sağlıyor.

Kalıcı organik kirletici içeren Polistiren bazlı yalıtım ürünlerine dikkat!

Sürdürülebilir ve sağlıklı yarınlar için farkındalıkla hareket etmemizin çok daha önem kazandığı bugünlerde İzocam, XPS (Ekstrüde Polistiren) ve EPS (Expande Polistiren) ürünlerinde  kalıcı bir organik kirletici olarak tanımlanan HBCD (hekzabromosiklododekan, bromlu alev geciktirici), maddesinin kullanımına dikkat çekiyor. 

XPS ve EPS ürünleri  alınırken “HBCD Free” (HBCD içermez) olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Konuyla ilgili detaylı bilginin yer aldığı “Kalıcı Organik Kirleticiler Hakkında Yönetmelik” 14 Kasım 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı ve 2019 yılının Kasım ayından itibaren polistiren hammaddeli XPS ve EPS ürünlerde HBDC’nin kullanımı yasaklandı. Yönetmelik, HBDC’nin kullanımını yasaklayarak insan sağlığını ve çevreyi, kalıcı organik kirleticilerin olumsuz etkilerinden korumayı hedefliyor.

Kalıcı bir organik kirletici olarak tanımlanan HBCD  polimer ateşlemeyi geciktirmek ve doğabilecek yangın oluşumunu yavaşlatmak için alev geciktirici katkı maddesi olarak kullanılıyor. Bu madde, Türkiye’nin 12 Ocak 2010 tarihi itibariyle taraf olduğu Stockholm Sözleşmesinin A Ek’inde ortadan kaldırılması gereken kirleticiler arasında listelenmiştir. Kasım 2014'te sözleşmeye taraf olan ülkelerin çoğunda yapılan değişiklik yürürlüğe girmiş ve HBCD stoklarının ortadan kaldırılmasının yanı sıra bu kimyasalın kullanımının/uygulanmasının, üretiminin, ithalat ve ihracatının yasaklanması ve/veya kısıtlanması için eylem planlarını hazırlamaları zorunlu hale gelmiştir. 

Sağlığa zarar vermediği EUCEB ile kanıtlanmış olan İzocam Taşyünü, İzocam Camyünü’nün ve HBCD içermeden ısı yalıtımı sağladığı için sürdürülebilirlik katkısı yüksek XPS ürün olan İzocam Foamboard ürünlerinin diğer bir önemli özelliği ise; Birleşmiş Milletler’in küresel iklim değişikliği ile mücadele kapsamında geliştirdiği “Sürdürülebilir Kalkınma İçin 17 Küresel Hedef”in 8’ine de doğrudan katkıda bulunmalarıdır. Bu ürünler, sahip oldukları özellikler ve sundukları faydalar sayesinde; “Sağlıklı Bireyler”, “Erişilebilir ve Temiz Enerji”, “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme”, “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı”, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları”, “Sorumlu Üretim ve Tüketim”, “İklim Eylemi” ve “Hedefler için Ortaklıklar” gibi 2030 yılına kadar tamamlanması beklenen ve geleceğimize yatırım yapan önemli hedeflere ulaşılmasına destek olmaktadır. 

Siz de yalıtım yaptırıken aldığınız malzemeyi sorgulayarak hem kendinizi hem de dünyamızı koruyabilirsiniz. İyi yalıtım herkesin hakkıdır. 

Paylaş