Ara
Kapat

Basında İzocam

İzocam, çevre dostu yatırımlarla dolu bir yılı geride bırakıyor

2021’de ürün, hizmet ve tesislerinde; sürdürülebilirliğe katkı sağlayan çevre dostu yatırımlara imza atan İzocam, finansal açıdan da başarılı sonuçlar elde ettiği bir yılı geride bırakıyor. 

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2021 yılında Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere, hizmet ve servis kalitelerini iyileştirici pek çok yeni projeye imza attıklarını belirten İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, yıl boyunca üretim tesislerinde çevre dostu yatırımlara, sürdürülebilirlik hedefli çalışmalara, sağlıklı yalıtım ürünleri konusunda farkındalık artırıcı projelere ve dijital alandaki yatırımlara odaklandıklarını söyledi.

Çevre, iş sağlığı ve güvenliği ile projelerinin başında, bu senenin ilk yarısında Tarsus Tesisi’nde gerçekleştirdikleri baca filtresi yatırımının geldiğini kaydeden Savcı,“Tesisimizin çevresel koşullarla en uyumlu şekilde çalışmasını sağlamak üzere attığımız bu çevre dostu teknolojik yatırımla, dünya standartlarında hava emisyon değerlerine ulaşmayı hedefliyoruz. Sera gazı salımını standartların çok altına çekecek olan yeni baca filtresi ile sürdürebilir bir dünya için yaptığımız katkıyı bir üst seviyeye taşımayı amaçlıyoruz. Diğer yandan uzun vadeli hedeflerimizi hayata geçirebilmek adına tüm planlama ve hazırlık çalışmalarımız devam ediyor. 2050 yılına kadar karbon nötr olma yönünde bir hedefimiz var. Sera gazı emisyonlarımızın azaltılması, su tüketimlerinin ve atık su oluşumlarının sınırlandırılması, alternatif hammadde
 

kaynaklarının üretim süreçlerine adapte edilmesi ve döngüsel ekonomiye katkı sağlayacak birçok proje çalışması 2030 yılı ve 2050 yılı sürdürülebilirlik hedeflerimize uyum sağlamak için detaylı programlar halinde ele alınıyor. Bu kapsamda İzocam olarak 2030 yılına kadar, direkt ve indirekt sera gazı emisyonlarını en az %33 azaltmayı hedefleyen yatırım planlarını bu sene devreye almaya başladık. Konuyla ilgili çalışmalarımız önümüzdeki yıllar için artarak devam edecek” dedi.

Yine Tarsus Tesisi için yakın zamanda çevre dostu tesis hedeflerine katkı yapan önemli bir adım daha attıklarını aktaran Murat Savcı, Tarsus Tesisi’nin Temmuz ayında Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi’ni almaya hak kazandığını açıkladı. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen bu belgenin; tesisin, temel seviyede israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan bir dizi süreci tamamlamış olduğunu ifade ettiğini kaydeden Savcı, 2022 yılının başına kadar tüm tesislerinin bu belgeyi alması için çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Bu sene ayrıca Tarsus Tesisi’nde yeni bir paketleme sistemine de geçiş yapmak için gerekli tüm yatırımları gerçekleştirdiklerini söyleyen İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, bu sayede daha modern bir paketleme sistemine geçtiklerini belirtti. Savcı, kesintisiz hizmet verebilmek için bu sene camyünü tesisindeki fırınlarda da yenileme çalışmaları ve yatırımlarını sürdürdüklerini ifade etti.

Çevre ve İş Güvenliğini en temel öncelikleri olarak tanımlayan İzocam, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini ve ISO 45001 sertifikası ile sürdürdükleri İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemini, tüm tesisleri ve merkezi süreçlerinde uygulamaya devam ediyor. İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda 2021’de tesislerinde örnek başarılara imza attıklarını belirten Murat Savcı, “Bu sene Eskişehir Tesisimiz iş kazasız üçüncü; Tarsus Tesisimiz ise iş kazasız ikinci yılını kutladı. Sıfır iş kazası, sıfır meslek hastalığı ve sıfır çevre kazası için attığımız adımların güzel dönüşünü aldığımız bir yılı geride bırakıyoruz” diye konuştu.

İzocam’ın bu sene yatırım yaptığı bir başka çevre dostu projesi ise, Taşyünü için yaptığı yeni ambalaj çalışması oldu. Geçtiğimiz dönemde mineral yün ürün grubunun ambalajlarını yenilemeye başlayan İzocam, ilk olarak Camyünü ambalajlarını, Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma için belirlediği küresel hedeflere olan katkısını vurgulayacak şekilde yenilemişti. Bu sene de İzocam Taşyünü’nün ambalajları, insan sağlığına ve çevreye duyarlılığı da ifade edecek şekilde yeniden tasarlandı. Yarı şeffaf beyaz olan yeni ambalajlarda daha az boya kullanıldı ve ambalaj boyları ile kullanılan paketleme miktarları yeniden düzenlenerek çevre dostu bir ambalajlama elde edildi.

Ayrıca, sağlıklı yalıtımın hak olduğuna inanan bir firma olarak, bu sene tüketiciyi sağlıklı yalıtım konusunda bilinçlendirmek üzere kampanyalar yürüttüklerini aktaran Murat Savcı, “13 yıldır İzocam Taşyünü ve 12 yıldır İzocam Camyünü ürünlerde EUCEB sertifikası için aralıksız yatırımlar yapıyoruz. İzocam marka mineral yünler, sahip oldukları EUCEB sertifikası ile insan sağlığına zarar vermeyen, doğada çözünebilen ürünler olduklarını uluslararası standartlarla kanıtlıyor. EUCEB sertifikası olan ürünler sürekli test edilerek, elyafların sağlığa zararsız olduğu sertifika süresince garanti ediliyor. Diğer taraftan, polistiren bazlı XPS ve EPS ürünlerin, kalıcı bir organik kirletici olarak tanımlanan HBCD içermemesi yönündeki uyarıcı faaliyetlerimizi de sürdürüyoruz. Bu ürünlerle kullanılan HBCD maddesinin kullanımı, ülkemizde Kasım 2019 itibariyle yasaklandı. Bu nedenle XPS ve EPS ürünleri alınırken ‘HBCD Free’ (HBCD içermez) olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. İzocam marka XPS ve EPS ürünler, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde yasaların belirttiği çerçevede üretiliyor. Tüm sektör üreticilerinin de aynı duyarlılıkta hareket etmesi için bu konuda da farkındalık artırıcı faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz” dedi.

Son kullanıcıya dokundukları sürdürülebilirlik projelerinin sadece iletişim odaklı olmadığını vurgulayan İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, “Enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik ilişkisi, son tüketici açısından da önemli bir konu. Biz de bu konuda 2021 yılı başında daha somut adımlar atmaya başladık. Şu an İzocam yalıtım ürünlerinde tüketiciye finansman desteği sağlanması için Garanti BBVA ile iş birliği içindeyiz. İzocam ürünlerine özel bir limitte geliştirilen, dosya masrafsız ’Bireysel Çevreci Bina Yalıtımı‘ kredisi, yalıtım yaptırmak isteyen ihtiyaç sahipleri için oldukça avantajlı. Dosya masrafsız, 36 aya varan vade seçeneğiyle ödeme kolaylığı sunan kredi ile evine yalıtım malzemesi almak isteyen ya da binasını yalıtmak isteyen Garanti BBVA müşterileri ürünlerimizi İzocam bayilerinden temin edebiliyorlar” dedi.

İzocam olarak yakın zamanda hizmet kalitelerini artıran yenilikçi bir projeye daha imza attıklarını açıklayan Murat Savcı, “Müşterilerimize sunduğumuz hizmetleri ön plana çıkarmak, belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve daha yüksek standartlarda hizmet sunabilmek amacıyla detaylı bir Sipariş ve Servis Şartları hazırladık. İzocam Sipariş ve Servis Şartları, Türkiye ve hatta dünyada hem iş ortağına hem de firmaya yaptırımlar getiren ilk taahhütname örneğidir. Bu kapsamda sipariş, sevkiyat ve satış sonrası süreçlerde yaşanabilecek belirsizlikleri ortadan kaldırarak, müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizi yazılı olarak da güvence altına aldık” diye konuştu.

Yeni ürünlerin ciroları içindeki payına yani ‘inovasyon katsayısı’na da büyük önem verdiklerini ifade eden İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, geçen yıl %20,5 oranında olan yeni ürünlerin cirolarındaki payını, bu sene de koruma hedefiyle, değişen piyasa koşullarına ve müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak Ar-Ge ve inovasyona yatırım yaptıklarını kaydetti. Savcı, doğru ihtiyaca doğru çözüm geliştirme hedefi ile gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde daha ekonomik ve yüksek ısıl konfor sunan ürünleri piyasaya sunmaya devam ettiklerini, vurguladı.

2022 için hedeflerini belirledi

İzocam olarak 2022 yılında üretim kapasitelerini arttırarak, ürün çeşitliliğini zenginleştirerek, tüm ürün gruplarında pazar paylarını arttırmayı hedeflediklerini açıklayan Murat Savcı, bu kapsamda Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere, hizmet ve servis kalitelerini iyileştirici yeni projelerin gündemlerinde yer alacağını söyledi.
Ayrıca şu an %20 seviyesinde olan ihracatın, ciroları içindeki payını önemli ölçüde arttırmayı hedeflediklerini belirten Murat Savcı, bu nedenle 2022’de yeni pazar arayışlarının devam edeceğini, mevcutta yer aldıkları ülke pazarlarındaki bayi ağını genişletirken, potansiyel olarak gördükleri ülkelerde de yeni bayilikler vereceklerini aktardı.

Diğer taraftan, insanı merkeze alan bir şirket olarak, önümüzdeki sene çalışan memnuniyetini artıran projelere de odaklanacaklarını belirten Murat Savcı, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği’ni (İSG) her zaman öncelik olarak belirleyen bir şirket olarak bu kapsamdaki farkındalık yaratacak projelerin 2022 yılında da gündemlerinde yer alacağını ifade etti. 

Dijitalleşme alanında son yıllarda yaptıkları yatırımlar sayesinde artık çok daha çevik ve müşteri odaklı bir İzocam olduğunu da dile getiren Murat Savcı, önümüzdeki dönem de bu değerlerini korumak için dijital dünyada yeni projelerin gündemlerinde önemli ölçüde yer alacağını açıkladı.

Sektöre kazandırdıkları kaliteli ve güvenli ürünlerin yanında, sahip oldukları uzmanlık ve yalıtım konusunda verdikleri danışmanlık nedeniyle de tercih edilen bir marka olduklarını vurgulayan İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, “Bu nedenle, 2022’de de alt yapı çalışmalarından havalimanlarına, enerji santrali projelerinden renovasyon projelerine, AVM’lerden fabrikalara, hastanelerden toplu konutlara kadar Türkiye’nin ve ihracat pazarlarımızın önde gelen projelerinde yer almayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

Paylaş