Ara
Kapat

İzocam, Çalışan Deneyimi Zirvesi’nde dijital dönüşüme dikkat çekti

Çalışan Deneyimi Zirvesi kapsamında düzenlenen panelde konuşan İzocam İnsan Kaynakları Direktörü Gözdehan Çaycı, son yıllarda Çalışan Deneyimini geliştirmek amacıyla dijitalleşme yatırımlarına hız verdiklerini açıkladı.

İzocam İnsan Kaynakları Direktörü Gözdehan Çaycı, 24 Şubat tarihinde gerçekleşen Çalışan Deneyimi Zirvesi kapsamında düzenlenen panelde konuşmacı olarak yer aldı. Bu yıl online olarak yapılan zirvede düzenlenen "Çalışan Deneyimi Stratejisinde İdeali Yakalamak" konulu panel, Dr. Zeki Yüksekbilgili'nin moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelde, İzocam İnsan Kaynakları Direktörü Gözdehan Çaycı ile birlikte Ebay / Gittigidiyor Çalışan Deneyimi Direktörü Murat Yüksel ve Turkcell HR Center of Excellence Directorü Seray Kerimak konuşmacı olarak katıldı.

Panelde İzocam’ın çalışan deneyimi stratejileriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İzocam İnsan Kaynakları Direktörü Gözdehan Çaycı, stratejilerini; “Güçlü bir işveren markası olmak ve çalışanlarına mükemmel bir çalışan deneyim yolculuğu kazandırmak” olarak tanımladı. Bu stratejiyi oluştururken İzocam’ın varoluş amacından ilham aldıklarını belirten Çaycı, “Bu amaç dünyada enerji verimliliği, sürdürülebilirlik ve konforu yalıtım çözümleri ile sunarak, bugüne ve geleceğe hizmet etmektir. Çalışan deneyimi stratejimizde amacımızdan ivmeleniyoruz. Çalışan deneyimine ise bir yolculuk metaforu ile yaklaşıyoruz. Çalışanlarımızın bu yolculukta hangi yollardan gidebileceğini ilke ve değerlerimiz ile açıklayabiliriz, nasıl bir hızda,zamanda gideceğini ise

tutumlarımız ve davranışsal yetkinliklerimiz belirliyor. Çalışan Deneyiminde ideal olan; çalışanı geleceğe hazırlayan, onun yolculuğunda ona koçluk yapan şirketlerin varlığı… Biz de İzocam İnsan Kaynakları olarak çalışanlarımıza amaç, değer ve kurumsal tutumlarımız doğrultusunda keyifli ve başarılı bir yolculuk sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

“Çalışanlarımızın dijital dönüşüm hızını yakalayabilmesini önemsiyoruz”

İzocam olarak son yıllarda Çalışan Deneyimini geliştirmek amacıyla dijital transformasyona odaklandıklarını kaydeden Gözdehan Çaycı, çalışanlarının dijital dönüşüm hızını yakalayabilmesi için önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyledi. Son olarak 2020 yılında SAP Success Factors tabanlı yeni bir İnsan Kaynakları platformu oluşturduklarını belirten Çaycı, “İK uygulamalarında çok uzun yıllardan beri dijital çözümleri kullanan bir firmayız. Yeni İK sistemimizde, herkesin birbirinin hedefini görebildiği, sürekli geri bildirim platformları, iç iletişim grupları desteği, kariyer yolları planları ve yetenek yönetimleri, eğitim ve gelişim platformları ile oldukça zengin bir içerik sunuyoruz. Çalışanın etki sağladığında sistem üzerinde nasıl bir iz ve etki bıraktığını deneyimleyeceği fırsatlarla çalışanlarımızın kariyer amaçlarında kendilerini gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz platformumuzun adını DEEP yani Dijital Employee Experience Platform olarak belirledik. DEEP ile çalışanlarımız tüm çalışma süreçlerinde hızlı ve etkili roller üstelenebilecekler” şeklinde konuştu.

“İzocam olarak 2018 yılından beri TOP EMPLOYER Sertifikasını alıyoruz”

Çalışan Deneyimindeki trendleri yakalamak için ise global trendleri takip ettiklerini kaydeden Gözdehan Çaycı, “İzocam olarak 2018 yılından beri TOP EMPLOYER Sertifikasını alıyoruz. Sertifikasyon hazırlıkları 2016 yılında başladı ve bizim birçok sürecimize katkı sağlayıcı, sistematik bir yol haritası oluşturduğunu söyleyebiliriz. Hazırlıkların önemli katkılarını; yeni trendler için uygulamalar geliştirmek, dinamiği değiştirmek, stratejileri belirlemek ve hedefleri önceliklendirmek olarak sıralayabiliriz” dedi. Köklü bir firmanın, VUCA (Volatile/değişken, Uncertain/belirsiz, Complex/karmaşık, Ambigious/muğlak) dünyasına ayak uydurabilmesi için değişimin çok daha zorunlu bir hal aldığını dile getiren Çaycı, bu değişimi hem yönetirken hem de varış noktalarını belirlerken, trendlerin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Pandemi sürecinde büyük bir aile olduğumuzu deneyimleme fırsatımız oldu”

Pandemi süreciyle birlikte hızla değişen koşulları da değerlendiren Gözdehan Çaycı, “Pandemi Kuşağı diye bir şey var artık, hepimizi etkiledi, ortak bir paydada buluştuk. Liderlik, iletişim, eğitim, gelişim, tüm uygulamalar artık bir de pandemi kuşağına göre yenilenmiş oldu. İzocam olarak yenilikçilik ve çeviklik tutumlarımızı pandemi sürecinde çok doğru kullandık. Sürecin başlangıcından itibaren çok hızlı aksiyonlar aldık. Hem tesislerimizde hem ofislerimizde yeni çalışma düzenleri oluşturduk. Bir takım gibi hareket etmeyi ve büyük bir aile olduğumuzu deneyimleme fırsatımız oldu. Çalışanlarımızın kaygısını giderebilmek için tüm kriz ve önlem planlarımızı anlık olarak çalışanlarımızla paylaştık. Halen, online 7/24 psikolojik destek, tıbbi destek, sağlıklı yaşam konusunda uzman destekleri sağlıyoruz. Liderlerimiz ekiplerini sonuç ve çözüm odaklı yöneterek iş planlarını oluşturuyor. Hiçbir çalışanımız işini aksatmadı, büyük fedakarlıklarla 7/24 fırın teknolojisi olan işyerlerimizde işe gelip gittiler, korkularını bastırıp kendilerini amacımıza ve hedefimize odakladılar. Birçok şeyi ölçüyoruz ancak bazen bazı şeyleri yaşarken deneyimliyorsunuz. Biz pandemide çalışanını önemseyen, değerli gören liderler ve şirketine gerçek bir tutkuyla bağlı çalışanlar gördük” dedi.


Çalışan Deneyimi Zirvesi 2021

Pandemi süreciyle birlikte daha belirgin hale gelen karma çalışma biçimleri kuruluşların fiziki ortam ve sanal işgücü yönetiminde yeni dokunma noktalarını, dolayısıyla yönetim zorluklarını ortaya çıkardı. Bu durum, işletmeler için Çalışan Deneyimi sürecini yeniden kurgulamak veya güncellemeyi gerektirdi.

Bu yıl online olarak gerçekleştirilen zirvede, olumlu bir çalışan deneyimi yaratmada / yenilemede dijital dönüşümden faydalanma, çalışanların iş-yaşam dengesini yeniden sağlamalarına olanak tanıyarak yüksek potansiyelli çalışanları elde tutma ve güncellenmesi gereken çalışan yolculuğu adımları ele alındı.

Daha fazla bilgi için: Doret Habib (D’oret İletişim) - d.habib@doretiletisim.com

Paylaş