Mantolama ile Bunaltıcı Yaz Günlerinde Serinlemek Mümkün...

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Mantolama ile Bunaltıcı Yaz Günlerinde Serinlemek Mümkün...

Binaların mantolanması ile yaz aylarını daha serin, kış aylarını daha sıcak geçirebilmek mümkün… yaz aylarında yaptırılan doğru mantolama ile kış mevsimi çok daha sıcak geçerken bunaltıcı yaz günlerinde ise çok daha serin bir ortama ulaşılabiliyor. İzocam Manto uygulaması sayesinde enerji faturaları neredeyse %50 düşüyor.

İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem, İzocam ürünleriyle ülke ekonomisine 50 yılda, 110 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağladıklarını, bunun da Türkiye’nin 3 yıllık turizm gelirine denk geldiğine dikkat çekiyor.


Binalarda ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazların sarf ettiği enerjiden mantolama uygulaması ile büyük oranda tasarruf edilebiliyor. Standartlara uygun kalınlıkta yapılan Mantolama ile binalarda hem yaz hem de kış aylarında faturaya yansıyan ısıtma ve soğutma gideri en az %50-60 oranında azalıyor. Rutubetin oluşturduğu küf, bakteri ve kötü kokuların oluşması engelleniyor. Mantolama yapılan binalarda azalan yakıt tüketimi, aynı zamanda, hava kirliliğinin önlenmesine de destek oluyor.
 

Doğru mantolama, iç mekânlardaki sıcaklığın uzun süre istenen seviyelerde korunmasını sağlıyor. Kış aylarında oluşan ısı kayıplarını, yaz aylarında ise meydana gelebilecek ısı kazançlarını azaltmak için yapılan mantolama, enerji faturalarına da olumlu yansıyor. Kış aylarında kömür, doğalgaz gibi yakıt giderlerini, yaz aylarında ise klima kullanımına bağlı elektrik enerjisi tüketimini neredeyse yarı yarıya azaltıyor.
 

Enerji tasarrufunda ilk adımın mantolama olması gerektiğini vurgulayan İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem, “Mantolama ile hem ev bütçesine hem doğaya hem de ülke ekonomisine fayda sağlamak mümkün. Bina dış cephesine yapılacak mantolamanın yanı sıra çatılara ve binaların iç duvarları ile katlar arası döşemelerine yapılabilecek yalıtım uygulamaları sayesinde faturalar yarı yarıya düşüyor. Böylece kış ayları çok daha sıcak, yaz ayları ise çok daha serin geçebiliyor” dedi.
 

Fatih Öktem mantolamanın faydalarını da özetledi. ”Mantolamanın faydaları arasında yangın güvenliği (uygulamada Manto Taşyünü kullanılması halinde), binayı daha uzun süreli dayanıklı kılması, yoğuşma gibi istenmeyen oluşumları engellemesi ve binanın depreme karşı dayanıklılığını sağlaması yer alıyor. Mantolamanın doğru şekilde uygulanması depremde hasar riskini azaltıyor çünkü; depremde yaşanan yıkımların bir kısmı binaların taşıyıcı sistemleri içindeki demirlerin paslanarak ve çürüyerek özelliğini kaybetmesi nedeniyle gerçekleşiyor. Mantolama yoğuşmayı ve dolayısıyla korozyonu engelleyerek bina taşıyıcı sistemini dış etmenlere karşı koruyor. Taşıyıcı sistemin kesintisiz korunması hem binanın dayanıklılığını hem de ömrünü artırıyor.
 

Diğer yandan mantolama, yangın güvenliğini de artırıyor. Binalara uygulanan Manto’nun, taşyünü ile gerçekleştirilmesi bina kabuğunu oluşturan tüm yüzeyleri bir zırh gibi sararak yalıtımda en etkin sonucu sağlıyor. Taşyününün yanmaz özelliği sayesinde binanın cephesi  tutuşmuyor, zehirli gaz ve duman çıkışı bertaraf ediliyor. Böylelikle yangından kaçış anı ve itfaiyenin yetişmesi süreçleri için daha uzun bir zaman kazanılıyor. Zamanla yarışılan yangın afetinde bu sayede can ve mal kayıpları da en aza indirilebiliyor. Ayrıca binalarda nem ile rutubetin oluşturduğu küf, bakteri ve kötü kokuların oluşmasını da engelliyor.”
 

Evlerimizde, iş yerlerimizde mantolama yapmak için uygun dönemlerden biri ise yaz ayları... Kışa hazırlık döneminde binalarımıza uygulayabileceğimiz çeşitli yalıtım uygulamaları bulunuyor. Dış duvarlara mantolama, çatılara ve binalarımızın iç duvarları ile katlar arası döşemelerine yapılabilecek yalıtım uygulamaları ile kış aylarını çok daha sıcak, yaz aylarını ise çok daha serin geçirebilmeyi mümkün kılıyor.
 

CE, TSE ve EUCEB belgelerine haiz İzocam Manto Taşyünü yalıtım levhaları, BVQI tarafından verilen ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarına sahip tesislerde üretiliyor. İzocam 2014 yılında “ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi”ni almaya hak kazandı. 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle camyünü ve taşyünü ürünler için EPD (Environmental Product Declaration - Çevresel Ürün Beyanı) Belgesi’ni alarak, Türkiye’de Isı Yalıtım Malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kuruluş oldu.

 

LCV ve bilgi için:
Seher Saygın / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / seher.saygin@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 12) / 0 530 384 62 74

Zeynep Yiğit / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / zeynep.yigit@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 23) / 0 530 384 62 79

Mantolama ile Bunaltıcı Yaz Günlerinde Serinlemek Mümkün...