5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Yalıtım ve Çevre İlişkisine Dikkat Çekiyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Yalıtım ve Çevre İlişkisine Dikkat Çekiyor

Türkiye’deki sektörler arasına 50 yıl önce “yalıtım”ı kazandıran İzocam,  1972 yılından bu yana her yıl Dünya Çevre Günü olarak kutlanan 5 Haziran’da yalıtımın çevre üzerindeki olumlu etkilerini gündeme getiriyor. Yalıtım ile karbon salımlarının azaltılabileceği, çevre ve doğanın korunabileceği, enerji tasarrufu yapılabileceği gibi olguları topluma kazandıran İzocam, bu bilincin daha geniş kitlelere yayılabilmesi için çabalıyor.

İlk bakışta çevre ve enerji konuları ile yalıtım arasında bir bağ yokmuş gibi görünse de doğrudan ilişki olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor. 50 yıldır yalıtım sektöründe faaliyet gösteren İzocam da yıllardır bu ilişkiyi kamuoyuna anlatmak ve toplumu bilinçlendirmek için çabalıyor. Çünkü doğru uygulamalarla yapılan “kalın yalıtım” sayesinde enerji giderlerini ve buna bağlı olarak da karbon salımlarını önemli ölçüde azaltmak mümkün...

İzocam da “kalın yalıtım”ın çevrenin korunması üzerindeki etkilerini anlatarak, bu konuda kurumsal sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek, AR-GE çalışmalarını çevre dostu ürünler üretmeye adayarak, tesislerinde enerji yönetim sistemlerini uygulayarak ve çevresel ürün beyanlarıyla hem topluma hem de sektörüne karşı üzerine düşen görevi yerine getiriyor.
 

İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; “Ürünlerimizle ülke ekonomisine 50 yılda,  110 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağladık. Türkiye’nin en son ölçülen yıllık karbon salımı 440 milyon ton civarındadır. Biz bugüne dek 650 milyon ton CO₂’in atmosfere salımını önledik. Bu da Türkiye’nin 1,5 yıllık CO₂ salımına karşılık geliyor. Yalıtım sektöründe enerji, çevre ve sürdürülebilirlik konularını sahiplenen ve bu alanlarda geliştirdiğimiz nitelikli işlerle büyüyen sayılı firmalardan biri olmanın gururunu yaşıyoruz” diyerek İzocam’ın çevreye verdiği öneme dikkat çekiyor.
 

İzocam’da kurumsal bilinç düzeyini de sürekli artırdıklarını söyleyen Öktem, buna en güzel örnek olarak da Çevresel Ürün Beyanı Belgesi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazanmalarını gösterdi. “1 Nisan 2015 tarihi itibariyle camyünü ve taşyünü ürünler için EPD (Environmental Product Declaration - Çevresel Ürün Beyanı) Belgesi’ni alarak Türkiye’de Isı Yalıtım Malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kuruluş olduk. EPD Belgesi, ürün veya hizmete ait doğrulanmış nicel çevresel bilgilerin şeffaf olarak toplumla paylaşımını ve böylece çevreye olumsuz etkileri daha az olan ürün ve hizmetlerin teşvik edilmesini amaçlıyor.

 

Enerji alanında ise enerji verimliliği ve temiz enerji kaynaklarının kullanımının gerektiğine değinen Fatih Öktem, binaların, enerji verimliliği esasına göre tasarlanmasının ve enerji kayıplarının önlenmesinin düşük karbon ekonomilerini de beraberinde getireceğini dile getiriyor. “Küresel ısınma ile mücadele için bütün bunların yanı sıra karbonu tutan tabii alanlarımızdaki kaybı engellememiz lazım. Bunun yolu da orman alanlarının korunması ve artırılmasından geçmektedir. Yıllık enerji tüketimiyle ilgili verilerde ülkemizdeki yapılarda ortalama 150-200 kWh/m² enerji kullanılırken, TS825* standartına göre yapılan binalarda %60 tasarrufla enerji kullanımı  60-80kWh/m² bulunmaktadır. “Pasif Evler”de ise enerji kullanımı 15 kWh/m² ile sınırlandırılmaktadır. Böylelikle eski veya eksik yalıtımlı yapılara nazaran “Pasif Evler”de ısıtma ve soğutma ihtiyacı % 90 azalarak, oldukça yüksek miktarda enerji tasarrufu sağlanmaktadır.”

 

LCV ve bilgi için:
Seher Saygın / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / seher.saygin@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 12) / 0 530 384 62 74
Zeynep Yiğit / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / zeynep.yigit@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 23) / 0 530 384 62 79

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde  Yalıtım ve Çevre İlişkisine Dikkat Çekiyor