Daha Fazla Enerji Tasarrufu İçin İzocam’dan Öneriler

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Daha Fazla Enerji Tasarrufu İçin İzocam’dan Öneriler

Ülkemizde her yıl Ocak ayının ikinci haftası Enerji Verimliliği Haftası olarak kutlanıyor. Enerji verimliliği konusuna bir sosyal sorumluluk bakışıyla yaklaşan İzocam bu haftaya özel bazı uyarılarda bulunuyor.

İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, alınacak bazı önlemlerle aile ve ülke ekonomisine sağlanabileceğini vurguluyor.


Ülkemiz enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunu ithal ediyor. 2015 yılında enerji hammaddeleri ithalatına ödenen rakam 37 milyar dolarla, tüm ithalat tutarının yaklaşık %18’ini oluşturdu. Bu çerçeveden bakıldığında enerji ithalatının, dış ticaret açığında önemli bir paya sahip…


İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut
; “Ülkemizde enerji tasarrufu ile ilgili bilinç giderek artıyor. Ancak hala istenen seviyelere ulaşmış değil. Cari açığı daha düşük seviyelere çekmek ve enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için enerji tasarrufunu arttırmamız gerekiyor. Günlük hayatımızda doğalgaz elektrik gibi kullanımlarımızda israf yapmamalı, enerjiyi boşa harcamamalı ve verimli şekilde kullanmalıyız. Yaşam tarzımızda, enerji odaklı kullanımlarımızda ve davranışlarımızda daha dikkatli olmalıyız. Enerjiyi boşa harcamama konusundaki önerileri dikkate alırken, yaşam alanlarımız için kalıcı ve uzun soluklu çözümlerle daha fazla ne yapabileceğimizi düşünmeliyiz. Ev ve iş yerlerimizin yapısal anlamda nasıl daha tasarruflu hale getirilebileceği üzerinde durulması ise bu açıdan önemli… Örneğin binaların enerji tasarruflu hale getirilmesinde yalıtım yapılmasına, enerji verimli ısıtma ve soğutma cihazları kullanılmasına dikkat edebiliriz” dedi. 


Enerji verimliliğine katkı sağlamak için radyatör önlerinin boş bırakılması, termostatik radyatör vanası kullanımı gibi önlemlerin alınabileceğini vurgulayan Nuri Bulut, İzopan radyatör arkalığı ile daha fazla tasarruf sağlanabileceğini ekliyor.
 

İzocam’dan enerji tasarrufu için püf noktaları;

  • Bina ve tesisatlarda yalıtım değeri yüksek, kalın yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir.
  • Çatı, duvar, döşeme yalıtımları kesintisiz yapılmalıdır.
  • Merkezi ısıtma sistemlerinde borular Camyünü Prefabrik Boru ile vanalar Vana Ceketi ile yalıtılmalıdır.
  • Ev alacaklar yalıtımı olup olmadığını mutlaka sorgulamalı. Mümkünse yaşanılan evin, iş yerinin bulunduğu binaya yalıtım uygulanmalı. Böylelikle doğalgaz veya elektrik faturanızda %50 oranında azalma olacaktır.
  • Isınan hava yükseldiği ve çatıdan dışarıya kaçmaya çalıştığı için öncelikle çatının yalıtılması gerekir. 
  • Pencereler ve kapılar, evinizdeki ısının dörtte birinin kaybına neden olmaktadır. Çift veya üçlü cam olan pencerelerde ısı kaybı yarı yarıya azalmaktadır.  Pencere ve kapılardaki sızdırmazlık ısı kaybında önemlidir. Sızıntıları önlemek için özel sızdırmazlık bantları ve süngerler kullanabilirsiniz.
  • Radyatör arkalarında alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları kullanabilirsiniz.
  • Radyatörlerde termostatik radyatör vanası kullanılabilir. Termostatik vana ile oda sıcaklığı ayarlanan değere gelince radyatörde su dolaşımı kesilir ve odanın normal değerden daha fazla ısınması önlenerek enerji tasarrufu sağlanır.  
  • Odaların sıcaklığının artması halinde pencereleri açmak yerine radyatör muslukları kısılabilir.

 

Bilgi için:
Seher Saygın / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / (212) 282 40 85 /
seher.saygin@essance-istanbul.com

Zeynep Yiğit / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / (212) 282 40 85 /
zeynep.yigit@essance-istanbul.com

Daha Fazla Enerji Tasarrufu İçin İzocam’dan Öneriler