İzocam, “Ses Yalıtımı Zirvesi 2016”ya Ses Uzmanı Birgit Rasmussen ile katkı sağladı

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

İzocam, “Ses Yalıtımı Zirvesi 2016”ya Ses Uzmanı Birgit Rasmussen ile katkı sağladı

Ülkemizde ses yalıtımı bilincini geliştirmeye ve ses yalıtımının sağladığı faydaları anlatmaya yönelik projeler hayata geçiren İZODER, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ile “Ses Yalıtımı Zirvesi 2016”yı düzenledi. Ses yalıtımı üzerine gerçekleştirilen çalışmaları bir adım öteye taşımayı amaçlayan Zirve, 16 Kasım 2016’da, Sheraton Grand Istanbul Ataşehir’de yapıldı.

İzocam’ın girişimleri ile Türkiye’ye gelen Danimarkalı Ses Uzmanı Birgit Rasmussen de panelde, Avrupa’da Ses Yalıtımı Yönetmelikleri ve Politikaları üzerine ilgi çekici bilgiler aktardı.

“Sağlıklı ve Konforlu Bir Yaşam İçin Ses Yalıtımı” ana başlığında gerçekleştirilen “Ses Yalıtımı Zirvesi 2016”da; Gürültünün İnsan Yaşamına Etkileri ele alınırken Ses Yalıtımında Türkiye’de Mevcut Yasal Durum, Ses Yalıtımında Ülkemizde Mevcut Durum ve Çözüm Önerileri de panelde gündeme getirilen konular arasındaydı.
 

Türkiye’de yalıtım sektörünün oluşumunu sağlayan ve yalıtım algısının gelişiminde öncü rol üstlenen İzocam, “Ses Yalıtımı Zirvesi 2016”ya katkı sağlamak amacıyla Danimarkalı Ses Uzmanı Birgit Rasmussen’i Zirveye davet etti. Zirve kapsamındaki panele katılan vebina akustiği üzerine uzman olan Rasmussen, Avrupa’da ses yalıtımı ile ilgili son gelişmeleri ve işleyişi anlattı.
 

Birgit Rasmussen; Avrupa’da ses yalıtımı ile ilgili yönetmelik ve konuyla ilgili politikalar üzerine Avrupa’da gürültü seviyeleri, akustik düzenleme, tanımlayıcılar ve Avrupa’daki sınıflandırma şemaları, COST eylemleri; TU901 uyumlaştırma yasaları, konut stoğu ve akustik performansları, öneriler ve araştırma gereklilikleriniele aldı.

Gürültünün insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine detaylı şekilde değinen Rasmussen;“Sağlıkta etkilenme piramidi ilegürültünün hoşnutsuzluk duygusu, rahatsızlık ve uyku bölünmelerinden kan basıncı, kolesterol ve kalp hastalıklarına dek ciddi sağlık sorunlarına neden olduğundan bahsediliyor. Bunların bir kısmının doğrudan; bir kısmınınsa dolaylı olarak etkide bulunduğu bildiriliyor.Ayrıca İskoçya’da bir araştırma gürültünün kişilerin uyku, dinlenme ve okuma zamanlarını ciddi şekilde etkilediği sonucunu ortaya koyuyor. Trafik gürültüsü insan sağlığına doğrudan etki ederken komşu gürültüsünün etkileri daha zor tespit edilebiliyor” dedi.

Avrupa ÇevreAjansı (EEA)’nın trafik gürültülerini belli yayınlarla kamuya duyurduğunu anlatan Danimarkalı Ses Uzmanı Rasmussen, 2014 yayınında;

  • Çevresel Gürültünün en çok trafik gürültüsü ile oluştuğuna,
  • L>55 dB ses basıncı seviyelerine maruz kalan 125 milyon kişi bulunduğuna,
  • 20 milyon yetişkinin bu durumdan rahatsız olduğuna,
  • 8 milyon kişinin uyku bozukluğu çektiğine
  • Ve Avrupa’da yılda bu sebepten 10.000 erken ölüm vakası yaşandığına,
  • 900 binin üzerinde hipertansiyon vakası bulunduğuna ve 43.000 kişinin bu sebepten hasta yatış için başvuruları olduğuna değindi.

Bu veriler ele alındığında trafik gürültüsü bir halk sağlığı sorunu olarak ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak Avrupa’da, Çevresel Gürültü Yönetmeliği (END 2002/49) kamuyu bilgilendirme ve danışma odaklı, her beşyılda bir tekrarlanan stratejik gürültü haritaları ve eylem planlarını yürürlüğe koyuyor. Komşu gürültüleri konusunda üç ülkenin (Almanya, İngiltere ve Hollanda) araştırma sonuçlarıkomşu gürültüsünün yaklaşık 50 milyon kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda bozduğu sonucuna dikkat çekiliyor.

Avrupa’da 28 ülkede yapılan bir diğer genel araştırma sonucunda da gürültünün, yaşam konforunu %19 oranında olumsuz etkileyen bir sorun şeklinde ortaya çıkıyor. Birgit Rasmussen; “Yaşanılan mekậnlarda istenen akustik koşullar ile seslerin varlığı, istenmeyen seslerin duyulmaması ve diğer insanları rahatsız etmeden yapılabilecek faaliyetler uygun ortam sağlanarak oluşturulabilir. Bunun için hava, darbe doğuşumlu ses yalıtımı, trafik veya harici kaynaklardan gelen gürültüler, bina teçhizat ve cihazlarından varan gürültüler ve çınlama zamanı (reverberasyon veya yansışım zamanı) üzerinde durulmaktadır” dedi.

Avrupa akustik sınıflandırmasında gelinen süreç birbirinden ayrı ve farklı notasyonlarla tanımlandırıldı. Genelde A/B/C/D olmak üzere iyiden kötüye sıralanacak şekilde bir akustik sınıflandırma (veya I/II/III/IV vb.) oluşturuldu. Bu karışıklığı önlemek amacıyla COST (Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği/European Coop. In Science and Tech.) projesi kapsamında “Sürdürülebilir Kentsel Mekanlarda Ses Yalıtımının Entegrasyon ve Uyumlulaştırılması” adı altında yürütülen program dahilinde birleşik hava, darbe sesi yalıtım tarifleyicilerine gidilmesi süreci başlatıldı. Böylece uyumlu ve birbirini kolayca takip edebilecek ortak bir dil oluşturularak 29 ülke bu bütünleşmeyiimzaladı.

Bu çerçevenin oluşturulması aşamasında öznel ve nesnel ölçülendirme için gerekli testlerin yapılması; yapı elemanlarının ses yalıtımı verilerin oluşturulması, hatalı detayların iyileştirilmesi ile uluslararası akustik bir şemanın oluşturulmasına doğru yol alınacağı belirtildi.

Rasmussen Zirvede; “Önerilen akustik sınıflandırma şemasının temel özellikleri ve hedefleri konutlarda "akustik kalitenin" farklı seviyelerini tanımlamak, ses yalıtımı, trafik ve diğer dış kaynaklardan gelen gürültü, servis ekipmanından gelen ses, merdiven boşluklarındaki yankılanma süresi vs. gibi yapı yönetmeliklerini tariflemek, ölçme ve değerlendirme yöntemleri; A, B, C, D, E, F sınıfı kümeleriyle iyi bilinen enerji etiketlemesine akustik bir benzetme ile tariflemek şeklinde özetlenebilir. Bu süreç TU0901 ACS önerisi olarak sunulup, ISO/DC 19.488 konutta akustik sınıflandırma olarak onaylandı” dedi.

Avrupa’da bu anlamda birçok ülkede akustik yönetmeliklerin var. Bunlar genellikle ulusal yapıda olup değişkenlik gösteriyor.Örneğin; İngiltere’de yürürlükte olan Temel Detay Çözümleri (Robust Details) uygulaması sonuca ulaşmada etkili bir rol oynadı. Bitmiş binaların çözüm, kontrol ve ölçümlemesinin kolayca yapılabildiği, ses yalıtımı konusunun halen Avrupa’da da ikincil planda olduğu ve yeterince önem verilmediği de Rasmussen’in dikkat çektiği konular arasında yer aldı.

Zirvede ele alınan akustik sınıflandırma sisteminin kurulması ve temel konstrüktif detayların yürürlüğü girmesiyle birlikte şikayetlerin önemli oranda azalacağı ve konfor şartlarının azımsanmayacak ölçüde düzeleceği de vurgulandı.

İzocam, ürettiği camyünü ürünleri ile ısı yalıtımı ve yangın güvenliğine ek olarak ses ve titreşim yalıtımı yapıyor. Bu sayede gürültünün sönümlenmesini sağlıyor, iletilmesini önlüyor ve hacim akustiğini sağlamada önemli katkı sunuyor. Akustik açıdan konforlu, anlaşılabilirlik değeri yüksek iç mekanlar elde ediliyor. 
 

İzocam’ın teknik destek ve uzmanlığıyla ses yalıtımı için sunduğu Kalibel, “Duvarların içten giydirilmesi” şeklinde uygulanıyor. Kalibel, ısı ve ses yalıtımı ile yangın güvenliğinin gerektiği; beton veya tuğla dış duvarların iç yüzünde, iç bölme duvarlarda ve komşu duvarlarda kullanılıyor. Ayrıca merdiven ve asansör boşluklarına bitişik duvarlarda uygulanabiliyor. Benzer şekilde İzocam Optimum camyünü levhalar da duvar, tavan ve ara bölme uygulamalarında kendine özel tamamlayıcı profilleri ile yapı elemanlarından ses geçişini azaltıyor.Konforlu mekanlar elde edilmesinde önemli rol oynuyor. Açık gözenekli Camyünü Giydirme Cephe Levhaları da duvarların dıştan ısı yalıtımında, yangın güvenliği ile birlikte ses yalıtımı da sağlıyor. Benzer şekilde çatı arasında uygulanan Camyünü Çatı Şiltesi de ısı yalıtımı ve yangın güvenliğinin yanı sıra dışardan gelen sesleri emerek sesin yapı elemanları aracılığıyla iç ortamlara iletilmesini önlüyor. Böylelikle ses yalıtımına katkıda bulunuyor. Camyünü Yüzer Döşeme Levhası ise, katlar arası ısı yalıtımı ile birlikte döşemelerden titreşim ve konuşma seslerinin geçişinin azaltılmasını sağlıyor.
 

Birgit Rasmussen kimdir?

Birgit Rasmussen, Kopenhag Aalborg Üniversitesi içinde yer alan SBi Danimarka Yapı Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.Bina akustiğiyle ilgili araştırma faaliyetleri gerçekleştirmekten ve inşaat sektörü için akustik kılavuzları hazırlamaktan sorumludur. Daha önce akustik testi, inşaat bileşenlerinin geliştirilmesi, standartlaştırma ve araştırma konuları üzerinde çalıştığı Danimarka Akustik Enstitüsü’nde; bina akustiğinde uygulama uzmanı olarak Brüel & Kjær’de, Danimarka Teknik Üniversitesi’nde Akustik Teknolojisinde (araştırma projeleri),dünya çapında ses geçirmeyen pencere onaylarından sorumlu koordinatör olarak da VELUX A/S’de görev yapmıştır. 

Birgit’in haneler için mevzuata uygun ses yalıtımı gereklilikleriyle ilgili karşılaştırmalı çalışmalar, ses yalıtımı tanımlayıcıları ve Avrupa’daki akustik sınıflandırma şemaları üzerine araştırmaları yer almaktadır. Birgit yine bu konularda ilgili konferanslar vermiş ve dergi yazıları yazmıştır.  Bu konuların kilit unsurlar olduğu ve 29 Avrupa üye devletinin katıldığı European COST TU0901’e (2009-2013) başkanlık etmiştir. Birgit, bina akustiğinde uluslararası standartlaştırma (CEN ve ISO) konularında da aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Bilgi için:

Seher Saygın / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 212 – 282 40 85
seher.saygin@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 74
 

Zeynep Yiğit / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 212 – 282 40 85
zeynep.yigit@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 79

İzocam, “Ses Yalıtımı Zirvesi 2016”ya  Ses Uzmanı Birgit Rasmussen ile katkı sağladı