İzocam İş Sağlığı ve Güvenliğine Bir Kez Daha Dikkat Çekiyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

İzocam İş Sağlığı ve Güvenliğine Bir Kez Daha Dikkat Çekiyor

kültürünün bir parçası olarak görüyor. İş sağlığı ve güvenliğinden ödün vermeden faaliyetlerini yürüten İzocam, 11 Ekim Çevre ve İSG gününü tüm çalışanları ile birlikte kutladı. Çevre ve İSG gününe özel, çalışanları arasında slogan yarışması ile risk ve tehlike bulma yarışması düzenleyen İzocam, İş Sağlığı ve Güvenliği bilincinin her seviyede yerleşmesi ve yürütülmesine yönelik gerekli farkındalık çalışmalarını çok yönlü sürdürmeye devam ediyor.

 

İş Sağlığı ve Güvenliğinin amaçları arasında, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak, çalışanların çalışma ortamından kaynaklanan sağlık ve güvenlik risklerini ortadan kaldırmak, çalışanlarının refahını sağlamak ve geliştirmek bulunuyor.  
 

İzocam, Kalite, Çevre, Enerji ve İş Sağlığı Güvenliği konularında sorumlu olduğu tüm yasal gerekliliklere ve şartlara uyarak personeline, İş Sağlığı ve Güvenliği bilincinin her seviyede yerleşmesi ve yürütülmesine yönelik gerekli tüm eğitimleri veriyor. Sürekli iyileştirme odaklı olarak hedeflerini ve sonuçları her zaman gözden geçiriyor. Risk yaratan durum ve davranışların etkilerini en aza indirecek uygun bilimsel ve teknolojik önlemleri alarak, kontrol altında tutuyor. Tüm faaliyetlerinde iş sağlığı ve güvenliğini gözeten İzocam, müşterilerinin talep ve beklentilerini uluslararası standartlara uygun olarak zamanında karşılamayı, çevreyi korumayı, enerji verimliliğini sürdürmeyi, sorumlu olduğu tüm yasal ve diğer gereklilikleri duyarlılıkla yerine getirmeyi amaçlıyor.
 

İzocam çalışanları iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile bilinçleniyor…

15 yıldır OHSAS 18001’i tüm birimlerinde ve tesislerinde uygulayan İzocam, İş Sağlığı ve Güvenliğine verdiği önemi çalışanlarına sağladığı eğitimlerle de ortaya koyuyor. İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut; “İş Sağlığı ve Güvenliği çok yönlü ve kapsamlı bir çalışma gerektiriyor. Ağır işlerde çalışan personelimizin yanı sıra ofis çalışanlarımızın da sağlık ve güvenliğine hassasiyetle yaklaşıyoruz” diyor. Bulut; yeni işe başlayan ve uzun yıllardır kurumda görev üstlenen personele periyodik olarak eğitimler verildiğini ve tatbikatlar uygulandığını söylüyor. “İş Sağlığı ve Güvenliği, ağır işlerde çalışan personelimizden ofis çalışanlarımıza kadar üzerinde durduğumuz, önceliklerimiz arasına aldığımız bir konu... Elbette ki öncelikle çalışanlarımıza aydınlatmadan ısınmaya sağlıklı, güvenli ve konforlu koşullar sunuyoruz. Ancak burada asıl dikkat edilmesi gerekenin karşılaşabilecekleri olası risklere karşı çalışma arkadaşlarımızı uyarmak, bilinçlendirmek ve gerekli önlemleri almak olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle bünyemizde İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarımız var. Belli periyodlarda tatbikat ve eğitimler organize ediyoruz. Böylece iş sağlığı ve güvenliğinin her zaman İzocam çalışanlarının gündeminde yer almasını sağlıyoruz. Uzmanlarımızın verdikleri eğitimlerle ofis çalışanlarımız da dahil tüm çalışanlarımızı A’dan Z’ye bilinçlendiriyor ve yapmaları gerekenleri aktarıyoruz. Aynı oranda da bu önlemleri uygulamalarını kendilerinden bekliyor ve ölçümlemesini yapıyoruz” diyor.

İzocam’da görevleri gereği yüksekte çalışmak durumunda olan tüm personel doktor kontrolünden geçiriliyor ve fiziksel olarak yüksekte çalışabilir durumda olup olmadıklarına bakılıyor. Bu görevleri yalnızca doktorların “yüksekte çalışabilir” raporu verdiği personel üstlenebiliyor. Yükleme istifleme hizmetinde çalışan tüm İzocam personeli ise paraşüt tipi emniyet kemeri kullanıyor.

Bunun yanı sıra İzocam tesislerindeki forkliftler otomatik algılama sistemi ile etrafına yaklaşan cisimleri algılayarak kendini kilitleme özelliğine sahip… Ayrıca tüm tesislerde, forklift ve yaya yolları birbirinden bariyerlerle ayrılıyor, kesişme noktalarında yaya geçitleri ile diğer gerekli bütün işaretlemeler yer alıyor. Kısıtlı alanlara (Confined Spaces veya Restricted Areas) girişler sınırlandırılarak sadece eğitim almış olan, yetkilendirilmiş personel iş izni alarak ve ekip halinde girebiliyor. Gereken durumlar için; solunum cihazı (dalgıç tüpü benzeri), özel gözlükler, koruyucu ekipmanlar da hazır bulunduruluyor. İzocam tesislerinde kullanılan tüm kesici aletler ve özel olarak üretilen el kesmez aletler sisteme tanımlanıyor. Bu gereçleri kullanan personele, yapılan işe uygun olan eğitimler veriliyor ve her bir iş için Güvenli İş Talimatı (Safety Operational Procedure) yazılarak geçerli kılınıyor.
 

İzocam Kalite ve Yönetim Sistemleri Politikasında, İş Sağlığı ve Güvenliğine verdiği önemin altını bir kez daha çiziyor...

İzocam, Genel Müdürlük ve tesislerinde görevli İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarının danışmanlığında, çalışanlarına güvenli ve sağlıklı çalışma ortamı sunuyor. İzocam’ın bu konudaki tüm süreci yine bu uzmanlar tarafından raporlanıyor ve sonuca yönelik eylemler yürürlüğe konuyor.

İzocam, 2015 yılında Almanya’nın Bonn şehrinde gerçekleştirilen ve tüm Isover Yalıtım Üreticisi Tesislerinin değerlendirildiği, Uluslararası Yalıtım Üreticileri Toplantısında (International DIRUS Meeting), “En İyi Kök Neden Analizi” ve “En İyi SHEAREO Analizi” dallarında birincilik alarak bu alandaki başarısını bir kez daha kanıtlamış oldu.

İzocam İş Sağlığı ve Güvenliğine Bir Kez Daha Dikkat Çekiyor