İzocam foamboard Teras Çatılar İçin Etkili Çözümler Sunuyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

İzocam foamboard Teras Çatılar İçin Etkili Çözümler Sunuyor

Yaz sıcaklarından ve kış soğuklarından binayı ve konfor şartlarını korumak için çatılarda yapılacak yalıtım büyük önem arz ediyor. Güneş ışığını doğrudan alması ve kullanılan alanların hemen üstünde bulunmasından dolayı teras çatı yalıtımı son kat kullanıcıların konforunu doğrudan etkiliyor. Teras çatılarda yapılan nitelikli ısı yalıtımı ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltırken yaşam konforu dagetiriyor.

Geleneksel mimaride sıcak iklim kuşağında görülen teras çatılar, günümüz teknolojisinde iklim kuşağı gözetmeksizin pek çok yapıda uygulanabiliyor. Farklı kullanım amaçlarına göre çözümler geliştirilen teras çatılarda; üzerinde yürüme-gezinme imkanı sağlanabilirken bitki yetiştirmek de mümkün olabiliyor. Teras çatılar için geliştirilen çözümler içinde değişmeyen unsur ise “ısı yalıtımı” gereksinimi. Isı yalıtımı binayı dış etkenlerden koruyarak binanın ömrünü uzatan aynı zamanda ısıl konforla birlikte enerji tasarrufu sağlayarak hane ve ülke ekonomisine katkı sağlayan en önemli uygulama.

İzocam’ın teras çatılarda kullanılmak üzere sunduğu ürünler arasında yer alan Foamboard levhalar binanın ısı yalıtımına katkı sağlarken su yalıtımını da dış etkenlerden koruyarak ömrünü uzatıyor, yapı elemanı çatıları da koruyor. Foamboard levhalar pek çok yalıtım levhası içinde üstün ısı yalıtım (0,030 W/mK - 0,035 W/mK) özelliği ve yüksek basma mukavemeti (en az 20 – 35 ton/m2) sayesinde üzerine gelen ağır yüklere dayanabilmesi ile öne çıkıyor.

Uygulamada; üzerine gelecek yük miktarına göre belirlenecek basma mukavemetinde Foamboard 2000, 2500, 3000 veya 3500 ürünlerinden biri seçiliyor. Örneğin Foamboard 2500; m²’de 25 ton yük altında kalsa bile kalınlık kaybı yaşamadanbeyan edilen ısı yalıtım özelliğini koruyor.
 

Foamboard 2000 D - 2500 D - 3000 D - 3500 D
 

Foamboard 2000D - 2500 D - 3000 D - 3500 D, yüzeyi düz ekstrüde polistiren levha olup teras çatı uygulamalarında su yalıtım örtüsünün üzerinde ısı yalıtımı amacıyla kullanılıyor.
 

Mevcut eğim betonu üzerine, su ve buhar yalıtım katını oluşturan örtü (bitümlü, pvc, tpo vb. membran) serilir. Kullanım amacı doğrultusunda üzerine gelecek yük miktarına göre belirlenen basma mukavemetinde seçilen Foamboard levhalar su yalıtımının üzerine ek yerleri tam intibak edecek şekilde, yapıştırılmadan dizilir. Levhaların üzerine ayırıcı bir tabaka olması amacıyla keçe benzeri bir örtü serilir.
 

Ekonomik bir çözümle teras çatı yapılıyorsa ayırıcı örtünün üzerine ağırlık oluşturmak ve güneş ışınlarını yansıtmak amacıyla, açık renkli, yuvarlak ve yıkanmış çakıl serilir. Kullanım amacına göre teras çatılardaise seçilen son kat döşeme kaplamasına bağlı olarak, yükseltilmiş döşeme ayakları üzerine prekast karolar yerleştirilebileceği gibikumla veya harçla döşenen kaplamalar da yapılabilir. Harçla yapılacak kaplamalarda Foamboard levhalar üzerine ayırıcı tabaka serildikten sonra yaklaşık 5 cm kalınlıkta şap dökülmesi gerekir. Şap üstüne istenilen malzeme ile uygulama tamamlanır.
 

Bahçe teras çatılardaİzocam Foamboard levhaların tercih edilmesinin en önemli sebepleri, bünyesine su almaması ve ağırlık altında özelliklerini korumasının yanı sıra ürünün bitki köklerinden ve topraktaki minerallerden de etkilenmemesidir. Uygulamadaçakıl dahil katmanlar  teras çatılarda olduğu gibi tatbik edildikten sonra filtre elemanı ve bitki toprağı serilerek uygulama tamamlanır. Bahçe teras çatılar buharlaşma ile doğal soğutmaya da katkı sağlarlar.


İzocam Foamboard Ekstrüde Polistiren Isı Yalıtım Levhaları; ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi, OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikalarına sahip tesislerde üretilmektedir. TS EN 13164 Standardına tabi İzocam Foamboard ürünler, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (305/2011/AB) çerçevesinde CE işareti taşımaya haizdir.

 

Detaylı Bilgi için:

Seher Saygın / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 212 282 40 85 - dahili 12
seher.saygin@essance-istanbul.com/ 0 530 384 62 74

Zeynep Yiğit / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 212 282 40 85 - dahili 23
zeynep.yiğit@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 79    

İzocam foamboard Teras Çatılar İçin  Etkili Çözümler Sunuyor