İzocam Tekiz SPÇ 1000 Fibro (PIR) BROOF (t2) Belgesi Aldı

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

İzocam Tekiz SPÇ 1000 Fibro (PIR) BROOF (t2) Belgesi Aldı

İzocam Tekiz ürünleri sahip oldukları belgelerle her alanda, her detayda başarısını ortaya koyuyor. Yangın güvenliği konusunda çalışmalar yürüten ve olası yangınlara karşı ürünlerini geliştiren İzocam, ‘EI60 ve E120 Yangın Dayanımı’ sertifikasına sahip olan Tekiz Taşyünü Yalıtımlı (Sandviç) Panelleri ile binaları yangına karşı koruyor. Taşyünü Yalıtımlı Panel uygulamalarındaki tecrübeleriyle sektöre yön veren İzocam, “REI 120 Yangın Dayanımı Sertifikası”na sahip Tekiz Taşyünü Çatı Paneliyle de yangında zaman kazandırıyor, olası büyük zararlardan, can ve mal kayıplarından kurtulma imkânı sağlıyor.
 

İzocam, SPÇ 1000 Fibro (PIR) BROOF (t2) belgesi ile Tekiz ürünlerinin yangınperformansını bir kez daha kanıtlıyor. Sahip olduğu belgelerle taşyünü yalıtımlı panel yangınatepki ve yangın dayanımı performanslarında iddiasını ortaya koyan İzocam, yeni belgesi ile su yalıtım örtülü Taşyünü ve PIR panellerinin (Kombi, TY Fibro, PIR Fibro) yangına tepki ve dış alev yayılma performanslarını da doğruluyor.
 

“Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”in (BYKYH), “Çatılar”ı ele alan 28.Maddesi; “Çatı kaplamaları dışalevyayılımınadayanıklı‘’BROOF’’sınıfında olmalıdır.  Çatı  kaplamaları   altında  yer  alan yüzeyin veya yalıtımın en az zor alevlenici malzemeden olması gerekir. Çatı kaplaması  olarak yanmazmalzemelerin kullanılmaması halinde çatı kaplamasıuygulananyüzeyinenaznormal alevlenici malzemeden olmasına izin verilir” deniliyor.
 

Ülkemizde 2 tür BROOF testi yapılıyor. BROOF (t1) ile çatı kaplamasının sadece yanan parçacık etkisi altındaki davranışı dikkate alınıyor. İzocam’ın almaya hak kazandığı BROOF (t2) belgesindeise çatı kaplamasının yanan parçacık ve rüzgar etkileri altındaki davranışı dikkate alınıyor.
 

Her iki  yüzü sac kaplı İzocam TekizYalıtımlı (Sandviç) Panellerin -sacın yanmaz malzeme olması dolayısıyla - test edilmeksizin BROOF sınıfını sağladığı kabul ediliyor. Ancak çatı kaplaması olarak PVC/TPO v.s içerikli su yalıtım örtüsü ve altında PU, PIR veya Taşyünü yalıtım tabakası bulunan Sandviç Panellerin BROOF sınıfını sağlayıp sağlamadığı akredite laboratuvarlarda test ediliyor. BROOF testi, çatı kaplama su yalıtım örtüsü ve altındaki yalıtım tabakası ile beraber gerçekleştirilyor.
 

Ayrıca, BYKYH’nin 28. Maddesi’nde çatı kaplamalarının BROOF sınıfı olması gerektiği, çatı kaplaması altında bulunan yalıtımın ise en az zor alevlenici yani en az C-s3,d2 sınıfı olması gerektiği ifade ediliyor.
 

Dış yüzeyinde su yalıtım örtüsü ve altında yalıtım tabakası bulunan Sandviç Panellerinin, hem BROOF testine uygunluğunun hem de TS EN 13501-1 standardına göre C-s3,d2 veya daha iyi bir yangına tepki sınıfına sahip olduğunun belgelendirilmesi gerekiyor. Rüzgar şartları düşünülerek BROOF testinin,(t2) türüne göre yapılmasının daha uygun olduğuna dadikkat etmek gerekiyor.
 

İzocam, Tekiz Tesisleri’nde, TSE kriterlerine uygun Taşyünü ve Poliüretan (PU, PIR) yalıtımlı paneller üretiliyor. Formlandırılmış iki metal arasında yalıtım çekirdeği bulunan yalıtımlı paneller, ısı, ses ve yangın yalıtımı ihtiyacı bulunan çatı ve cephelerde kullanılıyor. Özellikle hızlı montaj ihtiyacı bulunan yapılarda etkili olan paneller, geniş açıklıkların örtülmesinde de ideal bir çözüm sunuyor.Formlandırılmış metal ve üst yüzeyi PVC veya TPO su yalıtım örtüsü kaplı, arasında yalıtım çekirdeği bulunan yalıtımlı paneller İzocam Tekiz Fibro ve İzocam Tekiz Kombi ise, ısı ve ses yalıtımı ile yangın güvenliği ihtiyacı bulunan eğimi %7’den düşük çatılarda kullanılıyor. Özellikle hızlı montaj ihtiyacı bulunan yapılarda etkili olan paneller, geniş açıklıkların örtülmesinde de ideal bir çözüm sunuyor.

 

A sınıfı yanmaz malzemelerin kullanımına dikkat edilmeli…

Günümüzde ihtiyaçların ve yatırımların büyümesiyle birlikte yüzlerce işyerinin ve binlerce insanın bir arada bulunduğu işyerleri ve alışveriş merkezleri, sanayi yapıları karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak yangın ihtimaline karşı son derece güvenli çözümlerin devreye girmesi gerekiyor. 50 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında artık günümüz binalarında çok daha farklı malzemeler kullanıldığı görülüyor. Türkiye’de yatırım yapan yabancı sermayeli kuruluşlar, tesislerin çatı ve duvarlarında yangın emniyeti için A sınıfı malzeme kullanımını şart koşuyor ve A sınıfı yanmaz malzemelerin, yeni Avrupa Yangın standartlarına göre sadece Camyünü ve Taşyünü(mineral yünler) olduğu biliniyor.
 

İzocam Tekiz ürünleri:

2013 yılında Gebkim/Gebze tesislerinde 4.000.000 m² kapasiteli yeni panel hattını kuran İzocam’ın Tekiz Yalıtımlı Çatı ve Cephe Sistemleri bünyesinde kaset sistem profili, dalgalı trapez, çatı trapezi, cephe trapezleri, membranlı fibro panel, kombi panel, metal kiremit, soğuk depo paneli gibi ürünler bulunuyor.
 

ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi´ni Tekiz Tesislerinde de hassasiyetle uyguluyor. Uluslararası bir standart olan, Malzeme Yönetmeliği’nin 6. maddesine göre; “ürünün yönetmelikte belirtilen temel gerekleri karşılamasına imkân veren malzeme” anlamına gelen “CE” işareti ise tüm İzocam Tekiz ürünlerinde bulunuyor.

İzocam Tekiz SPÇ 1000 Fibro (PIR)  BROOF (t2) Belgesi Aldı