Yaşam konforunu artırmak için gürültüyü yalıtmak şart

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Yaşam konforunu artırmak için gürültüyü yalıtmak şart

Yaşam konforunu artırmak için gürültüyü yalıtmak şart

 
Dünyada her yıl Nisan ayının son Çarşamba günü Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü olarak kutlanıyor. Günlük yaşamda kısa vadede strese neden olan gürültü, uzun vadede işitme problemlerine dahi yol açabiliyor. Bu nedenle istenmeyen seslere karşı önlem almak, yaşam konforunu artırmak için önem arz ediyor. İzocam, doğru uygulanan yalıtım ile ortamdaki gürültünün azaltılabileceğine ve arzu edilen konforun sağlanabileceğine dikkat çekiyor.
 
Florida’da bulunan İşitme ve İletişim Merkezi tarafından 1996 yılında ilk kez kutlanmaya başlanan Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü, gürültünün kötü etkilerini azaltmak için oluşturuldu. Günlük yaşamda hem ruh hem de beden sağlığını olumsuz yönde etkileyen gürültüden korunmak yaşam kalitesinin artmasına yardımcı oluyor. İzocam gürültü için “yalıtım” çözümlerinin önemini vurguluyor.
 
Gürültünün zararlı etkilerini en aza indirmeye yardımcı olan ses yalıtımı, ortamdaki konforu sağlıyor ve ruh sağlığı korunabiliyor. Çünkü istenmeyen sesler duyma bozukluğundan strese, uyku bozukluklarından tansiyona ve kalp rahatsızlıklarına kadar ciddi rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Binanın genelinde ve dairelerde uygulanan yalıtım ile elde edilen sessizlik istenilen konfor ortamını sağlıyor.  
 
İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; “Çağımızda en fazla rahatsızlık duyulan ve şikayet edilen konuların başında gürültü geliyor. Yalıtım deyince akla genellikle ısı yalıtımı geliyor ancak ses yalıtımının da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Isı yalıtımı nasıl ekonomik olarak tasarruf sağlıyorsa ses yalıtımı da aslında gürültüden tasarruf sağlıyor” diyor. 
 
Gürültü, çeşitli yollarla bir mekândan öteki mekâna geçiyor. Öktem, “Bu belki yan komşu gürültüsü belki bir trafik karmaşasının veya inşaat çalışmasının gürültüsü olabilir. Doğru malzeme ve doğru detaylarla yapılan yalıtım uygulamaları, gürültü kirliliğinin insan psikolojisinde yol açtığı olumsuzluklardan bizleri koruyor. Burada müteahhitlere büyük görev düşüyor. Öyle evler var ki duvarları zar gibi… Sokaktaki ve yan dairedeki tüm sesler evin içinden duyulabiliyor. Ses yalıtımının olmaması evin içindeki mahremiyetin korunmasını engelliyor. Yalıtımın doğru uygulanmasına binaların inşası sırasında dikkat edilmeli ancak sonradan da kurtulabileceğiniz gürültüler var. Örneğin komşu gürültüsü gibi… Komşudan gelen sesi yalıtmak için Taşyünü Kalibel Levha ile ses yalıtımı yaptırılabilir. Taşyünü ve Camyünü gibi mineral elyaflı levhalar ses yalıtımını en iyi sağlayan malzemeler arasındadır.” 
 
Duvardan gelen sesi yalıtmak için bir yüzü alçı levha kaplı taşyünü levha olan kompozit yapıya sahip Taşyünü Kalibel Levha’nın yanında İzocam Optimum Camyünü Levhalar da duvar, tavan ve ara bölme uygulamalarında; ayrıca camyünü levha olan Dupan, duvar yüksekliğince tek parça kullanım imkanı sağlayarak yapı elemanlarından ses geçişini azaltıyor, konforlu mekanlar elde edilmesinde önemli rol oynuyor. Taşyünü Yüzer Döşeme Levhası ise, katlar arası ısı yalıtımı ile birlikte döşemelerden hem titreşim hem konuşma seslerinin geçişinin azaltılmasını sağlıyor.
 
Döşeme, duvar ve tavanda yapılan bu uygulamalar iç ortamdaki konforu artırıyor. Taşyünü ve Camyünü ile doğru bir ses yalıtımı gerçekleştirmek mümkün olabiliyor. 
 
2005 yılında yürürlüğe giren ve 2010 yılında revize edilen “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği”ne göre; özellikle gürültünün fazla olduğu sanayi bölgelerinde, yoğun trafik alanlarında ve eğlence mekânlarında ses yalıtımının yapılması gerekiyor. Bununla birlikte binalarımızda yaşadığımız mekânların iç ve dış gürültülerden korunması da önemli… İç mekânlarda gündüz ve gece müsaade edilen en yüksek ses değerleri yönetmelikte belirtilirken, bunları sağlamak için mineral yün esaslı camyünü ve taşyünü ürünler sürdürülebilir detayların geliştirilmesine katkı sağlıyor.  
 
Yaşam konforunu artırmak için gürültüyü yalıtmak şart