İzocam Öğrenci Yarışması’nda Finale Kalan Projeler Belli Oldu

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

İzocam Öğrenci Yarışması’nda Finale Kalan Projeler Belli Oldu

İzocam’ın sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği ve üniversite öğrencilerine büyük fırsatlar sunan İzocam Öğrenci Yarışması’nın bu yıl 16.’sı düzenlendi. Yarışmaya 68 üniversiteden 280 öğrenci başvuru yaptı. Her fakülte ve bölümden katılımın sağlanabildiği yarışmada öğrenciler ‘sosyal ve iklimsel bağlamda sürdürülebilir ve çoğaltılabilir bir yerleşim’ senaryosu oluşturdu.

Öğrenciler hazırladıkları sürdürülebilir yaşam senaryolarını 07 Mart 2016’da www.izocamogrenciyarismasi.com adresine dijital olarak yükledi ve jüri üyeleri fikir projelerini Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşen değerlendirme toplantısında detaylı olarak inceledi.   ‘Bir Senaryo Bir Proje’ başlığıyla “Sosyal ve iklimsel bağlamda sürdürülebilir ve çoğaltılabilir yerleşim” konulu yarışmada 11 proje finale kaldı. Finale kanal ekipler bundan sonraki aşamada
yaşam alanlarının en temel birimi olan konutları projelendirecek. Jürinin belirleyeceği ilk üç proje, para ödülünün yanı sıra Minsk’de yapılacak uluslararası yarışmaya katılmaya da hak kazanacak.

Bu yıl 16.’sı düzenlenen İzocam Öğrenci Yarışması’nın konusu “Sosyal ve iklimsel bağlamda sürdürülebilir ve çoğaltılabilir yerleşim” olarak belirlendi. İki aşamadan oluşan yarışmanın ilk aşamasında, öğrencilerden sürdürülebilir kent yaşamını içeren senaryolarını geliştirdiler. Jüri değerlendirmesi sonucu teslim edilen 41 projeden 11 proje finalist olarak projelerini geliştirmeye hak kazandı.
 

Beyaz Rusya’nın Brest şehrinin konu edildiği çalışmada, şehrin sosyal, kültürel ve iklimsel özelliklerini düşünerek bir yaşam alanı geliştiren öğrenciler, yarışmaya tek ya da 3 kişiye kadar bir ekip kurarak katıldılar. Öğrenciler Brest şehrindeki yaşam alanı için fikir, proje, detay, teknoloji, tartışma kısaca fiziksel çevreye çerçeve olacak senaryoyu serbest bir ortamda yani diledikleri formlarda sundular. 07 Mart 2016 tarihine kadar www.izocamogrenciyarismasi.comadresine yüklenen senaryolar arasından 09B35G, 1E1E6Y, 1K4R7, 362Ö7A, 580619S, 80142OK, 97032AB, EAY14, LİN0159, MAI2013, OU732 rumuzlu projeler ikinci aşamaya geçmeyi başardı.
 

İkinci aşamada finalist olmaya hak kazanan 11 proje sahiplerine, projelerini geliştirmeleri için jürinin önerileri bildirilecek ve 18 Nisan’a kadar fikirlerini geliştirerek projelendirmeleri ardından da www.izocamogrenciyarismasi.comadresine detaylandırılmış ve şartnameye uygun proje paftalarını yüklemeleri beklenecek. Öğrenciler yaşam alanının en temel öğesi olan konut ölçeğine inerek geliştirdikleri mimari projeleri 23 Nisan 2016’da Yapı-Endüstri Merkezi’nde yapılacak jüri buluşmasında jüriye canlı olarak tüm detaylarıyla sunacak. Aynı günün sonunda dereceye giren projeler jüri tarafından duyurulacak.
 

Yarışma sonunda dereceye giren birinci proje 8 bin, ikinci proje 6 bin ve üçüncü proje 4 bin TL ödül ile birlikte 25-28 Mayıs tarihlerinde Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’de düzenlenecek uluslararası finalde ülkemizi temsil etme hakkı kazanacak. Bunun yanı sıra yarışmaya katılan tüm öğrencilere katılım sertifikası, ikinci aşamaya geçmeye hak kazananlara ise başarı sertifikası ve bir ödül verilecek.
 

Yarışmanın tüm süreçleri www.izocamogrenciyarismasi.comüzerinden yürütülüyor.

 

Jüri, öğretim üyeleri ve sektörün duayenlerinden oluşuyor…

16. İzocam Öğrenci Yarışması’nın bu yılki jüri üyeleri yetkin öğretim görevlileri ile uzman mimarlardan oluşuyor.
 

Yarışmanın jüri üyeleri arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Celal Abdi Güzer, ODTÜ Makine Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Mehmet Çalışkan, İTÜ Makine Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Y.Doç. Dr. Gülten Manioğlu, Günarda Enerji firmasından Y.Mimar Ali Erkan Şahmalı, Suyabatmaz-Demirel Mimarlık firmasından Y.Mimar Hakan Demirel ve Dilekçi Mimarlık firmasından Y.Mimar Durmuş Dilekçi bulunuyor.
 

Yarışma Takvimi:

18 Nisan 2016 – Proje teslimi
23 Nisan 2016 – Projelerin jüriye sunulması (Yer: Yapı-Endüstri Merkezi- Fulya, İstanbul)

 

Bilgi için:
Seher Saygın / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / (212) 282 40 85 /
seher.saygin@essance-istanbul.com
Zeynep Yiğit / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / (212) 282 40 85 /
zeynep.yigit@essance-istanbul.com

İzocam Öğrenci Yarışması’nda Finale Kalan Projeler Belli Oldu