Konforlu ve Güvenli Bir Yalıtım İçin: “Mantolama”

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam 5 yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Konforlu ve Güvenli Bir Yalıtım İçin: “Mantolama”

Isı yalıtımına bütünleşik bir çözüm sunan mantolama, kış aylarında ısı kayıplarını azaltarak ısınma giderlerini, yaz aylarında ise ısı kazançlarını önleyerek klima giderlerini azaltıyor. Doğru malzeme seçimi ve doğru uygulayıcılarla bütün bir sistem halinde uygulanan mantolama ile ideal konfor şartları sağlanıyor. Mantolama ısı kayıplarını engelleyerek ısıtma; diğer taraftan ısı kazançlarını engelleyerek soğutma giderlerini yarı yarıya azaltıyor.

İç mekanlardaki sıcaklığın uzun süre istenen seviyelerde korunmasını sağlayan ısı yalıtımı, tabandan tavana, tesisattan ara bölmelere, kat aralarından dış cepheye kadar uygulanarak konfor sağlıyor. Isı yalıtımının önemli parçalarından biri olan dış cephe yalıtımı ise mantolama ile mümkün oluyor.  Isı köprülerini tamamen ortadan kaldıran mantolama, en doğru ısı yalıtım sistemleri arasında yer alıyor. Mantolama, atmosferik şartlar nedeniyle oluşan yıpranmalardan binanın dış kabuğunu koruyan bir uygulama olarak da biliniyor.  
 

İzocam Manto sıvalı dış cephe yalıtım sistemleri, bina kabuğunu oluşturan tüm yüzeyleri bir zırh gibi sararak yalıtımda en etkin sonucu sağlıyor. Taşyünü, İzopor (Ekspande Polistiren, EPS) ve Foamboard (Ekstrüde Polistiren, XPS) Yalıtım Levhaları ile yapılan mantolama, ısı  kaybını önemli ölçüde azaltıyor.
 

Isıtma ve soğutma amaçlı kullanılan kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazların sarf ettiği enerjiden mantolama uygulaması ile büyük oranda tasarruf edilebiliyor. Doğru malzeme seçimi ve uygulama ile mantolama hem yaz hem de kış aylarında faturaya yansıyan ısıtma ve soğutma giderleri yarı yarıya azaltıyor.
 

Olası yangın anında taşyünü mantolama zaman kazandırıyor…

Mantolama ısı yalıtımının yanı sıra A1 sınıfı İzocam Manto Taşyünü ve İzocam Manto Taşyünü R+ kullanımıyla gürültü kontrolü ve yangın güvenliği de sağlıyor. Meydana gelebilecek olası yangınlarda taşyünü tutuşmuyor, duman yaymıyor; dolayısıyla kaçış ve yangına müdahele için zaman kazandırarak can ve mal kaybını en aza indiriyor.
 

Mantolama konforlu ve güvenli ısı, yangın, ses yalıtımı sağlıyor…

Mantolama, yalıtımın önemli bir parçası olmakla birlikte farklı formlardaki ürünlerle gerçekleştirilebiliyor. Binanın özelliklerine göre uygulanması gereken yalıtım malzemesi değişiklik gösteriyor. Mineral yünlerle yapılan yalıtım ve mantolama sağladığı ısı konforu, yüksek yangın dayanımı ve ses yalıtımı ile çok daha etkili çözüm sunuyor.
 

Bunun yanı sıra mantolamayı XPS ile de gerçekleştirebilmek mümkün… XPS de mineral yünler gibi mantolamada güvenli ve konforlu şartlar sunuyor. Kloroflorokarbon (CFC) gazları ile XPS üretimi, AB ve Türkiye’de yasaklandığı için  CFC gazları ile üretim yapılmıyor. Bunun yerine daha az ozon inceltici Hidroflorokarbon (HFC) ya da tamamen çevreci CO₂ ile üretim gerçekleştiriliyor. Mantolamada kullanılan bir başka ürün olan ve halk arasında strafor olarak da bilinen EPS ısı yalıtım levhasının %98’i havadan oluşuyor.%2’si ise polistiren malzemesi…
 

Ancak Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik gereğince petrol türevleriyle üretilen EPS ve XPS, yangın dayanım sınıfı nedeniyle 28,5 metreden yüksek binalarda uygulanmıyor. Çok katlı binalarda ve yangın güvenliği ihtiyacı bulunan alçak katlı binalarda dış cehelerinde A1 sınıfı yanmaz Manto Taşyünü levhalar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra E yanıcılık sınıfından olan EPS ve XPS gibi malzemelerler de kullanılabilir ancak uygulamalarda tüm kapı ve pencere açıklıklarının Manto Taşyünü levha ile çerçevelenmesi, ayrıca kat geçişlerinde Manto Taşyünü ile yangın bariyeri oluşturulması gerekiyor.
 

Ayrıca okul, hastane, yurt, otel, alışveriş merkezi gibi insanların kalabalık bir biçimde bulunduğu binalar ve emniyet, adliye gibi stratejik öneme sahip kamu binalarında çok katlı olmasalar dahi yangın güvenliği ve gereken bina tahliye sürelerinin sağlanabilmesi için A1 sınıfı Manto Taşyünü kullanılması büyük önem arz ediyor.
 

İzocam Manto Dış Cephe Yalıtım Sistemleri ise, TS EN 13500 ve TS EN 13499 standartlarına uygun test ediliyor. İzocam Manto sıvalı dış cephe yalıtım sistemleri, yapı bileşenlerinde ısıl gerilimler sebebi ile oluşabilecek fiziksel değişimleri önler, duvar içi gerilimleri, yüzey çatlaklarını, korozyon gibi yapı hasarlarını engelleyerek daha güvenli ve uzun ömürlü binalar yaratıyor.
 

İzocam’ın sertifikalı ürünlerini gönül rahatlıyla kullanabilirsiniz...

 
50 yıllık tecrübesiyle sektöre öncülük eden İzocam, sertifikalı ürünleriyle uzmanlığını sergiliyor. İzocam’ın bütün ürünleri uluslararası bir yönetmelik olan, Yapı Malzeme Yönetmeliği’nin 6. maddesine göre; “ürünün yönetmelikte belirtilen temel gerekleri karşılamasına imkân veren malzeme” anlamına gelen “CE” işareti ile piyasaya arz ediliyor. İzocam’ın Mineral Yün ürünleri; Avrupa Sertifikalandırma Kurulu tarafından sadece bio ürün kategorisine verilen EUCEB sertifikasına sahip... İzocam’ın ayrıca Çatı Şiltesi ve Rulopan ürünleri ile AB ülkelerinin ulusal emisyon limitlerine uygunluk belgesi olan Eurofins Gold belgesi bulunuyor. Camyünü ve Taşyünü ürünler için ise Türkiye’de Isı Yalıtım Malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kuruluş…

Konforlu ve Güvenli Bir Yalıtım İçin: “Mantolama”