İzocam “Dünya Şehircilik Günü”nde konforlu yaşam alanları için yalıtımlı binalara dikkat çekiyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam 5 yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

İzocam “Dünya Şehircilik Günü”nde konforlu yaşam alanları için yalıtımlı binalara dikkat çekiyor

İzocam, her yıl 8 Kasım’da kutlanan Dünya Şehircilik Günü vesilesiylekonforlu, enerji verimli ve sürdürülebilir şehirler için “yalıtım”ın önemini vurguluyor.Kentsel Dönüşümün ısı ve ses yalıtımlı, enerji verimliliği yüksek,yangın güvenliği sağlanmış yeni binaların inşa edilmesi için büyük bir fırsat olduğunun altı çiziliyor.

Dünya Şehircilik Günü’nde İzocam özellikle de konforlu yaşam alanları yaratılmasında yalıtımın çok etkili olduğunun altını çiziyor. Buna bağlı olarak da Kentsel Dönüşüm’ün en verimli şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.
 

Şehirlerin sunduğu en büyük rahat konforlu yaşam alanlarıdır. Bu nedenle evlerimizde en çok aradığımız özellik konfordur. Yaşam alanlarımızın istediğimiz sıcaklıkta olması, sokak ve komşu gürültüsünden arındırılmış, güven dolu alanlarda yaşamak şehirdeki insanın en büyük arzusu.Konfor alanı olarak tanımladığımız evlerimizde, istenen ısıyı, yangın güvenliğini sağlamak ve istenmeyen seslerleri dışarıda tutmak yalıtım ile gerçekleşebiliyor.
 

Doğru malzeme ile yapılan kalın yalıtım uygulamaları ile olası bir yangın halinde azami ölçüde can ve mal kaybı önlenebiliyor. Çünkü kalın şekilde uygulanan A1 sınıfı ürünler, “yanmaz” özelliği sayesinde kolay tutuşmuyor ve duman yaymıyor. Kalın yalıtım uygulamaları, ses geçirgenliğini sıfırlıyor ve hem dış gürültülerden hem de komşu daire veya binadan gelebilecek gürültülerin evin içine girmesini engelliyor. Kuşkusuz ki istenen sıcaklık konforunu en iyi şekilde yine kalın yalıtım sağlıyor.
 

Kentsel Dönüşüm sayesinde, çarpık yapılaşma içindeki niteliksiz konut stoğunun hızlı ve güvenli yenilenmesine, daha etkin enerji verimliliği sağlanmasına, sağlıklı çevre koşullarına kavuşulmasına olanak tanıyan bir süreçten geçiyoruz. Kentsel Dönüşüm’ün, yapılardaki yalıtımın doğru malzeme ile doğru kalınlıkta uygulanması sayesinde sürdürülebilir şehirlerler yaratmak için bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz.
 

İzocam Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; Dünya ŞehircilikGünü’nde“Kentsel Dönüşüm” ve yaşam alanı konforunun gerekliliğini bir kez daha vurguluyor. “Ülkemizde niteliksiz ve sağlıksız yapılaşma sorununu ortadan kaldırmaya yönelik çıkartılan Kentsel Dönüşüm yasasının bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.İnsanların daha konforlu mekanlarda yaşamlarını sürdürmesi gerektiğine ve yaşam alanı konforunun en temel hak olduğuna inanıyoruz. Kentsel Dönüşüm ile enerji etkin binaların tasarlanarak hayata geçirilmesine imkân tanınırken, ısı ve ses yalıtımı, yangın güvenliği uygulamaları da Kentsel Dönüşüm sayesinde artacaktır.”
 

Ülkemizdeki mevcut yapı stoğunun %75’i yalıtımsız. 2000’den sonra yapılan yapıların çoğunda ise uygulanan yalıtım kalınlıkları yetersiz. Enerji verimliliği açısından ülkemizde konuyla ilgili standardı belirleyen “TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları” ilehesaplanan yalıtım kalınlıklarına ve “Binalarda Enerji Performans Yönetmelik” gereklerine baktığımızda, sürdürülebilirlik ve düşük karbon ekonomisi çerçevesinde gelecek için güncellenmelerine ihtiyaç olduğu anlaşılıyor.Standardın belirlediği asgari yalıtım kalınlıkları ve yönetmelik limit değerleri, geleceğin dünyasının ihtiyaçlarına yeterli şekilde cevap veremiyor.
 

Fatih Öktem,yalıtım konusunda ülkemizde kat edilecek çok yol olduğunu Avrpa’dan da verdiği örneklerle dile getiriyor. “Enerjisinin yüzde 72’den fazlasını yurt dışından karşılayan ülkemizin 60 milyar dolar enerji ithalatı bulunuyor. Oysa bu oran yalıtımladüşürülebilir. Türkiye’de enerjinin yüzde 35´i konutlarda, yüzde 35-40´ı sanayide, geri kalanı araçlarda kullanılıyor. Ülkemizde 77 milyon insan yaşıyor. Avrupa´da aynı iklimdeki ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye´nin normal olarak yalıtım sektörü büyüklüğünün mevcut yönetmeliklerle yılda 50 milyon metreküpten fazla olması gerekiyor. Oysa henüz 16milyon m³´teyiz.Denetiminin yetersiz olduğu ülkemizde yalıtım kriterlerinin ne yazık ki layıkıyla uygulanmadığını görüyoruz.”

 

Bilgi için:

Seher Saygın / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 212 – 282 40 85
seher.saygin@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 74

Zeynep Yiğit / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 212 – 282 40 85
zeynep.yigit@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 79

İzocam “Dünya Şehircilik Günü”nde konforlu yaşam alanları için yalıtımlı binalara dikkat çekiyor