İzocam Usta Eğitimleri ile Sektöre Mesleki Yeterlilik Belgeli İşinin Ehli Ustalar Kazandırıyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

İzocam Usta Eğitimleri ile Sektöre Mesleki Yeterlilik Belgeli İşinin Ehli Ustalar Kazandırıyor

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Kanunu gereğince tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde, ustaların Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olma zorunluluğu getirildi.Kanunda Mayıs 2016 itibariyleMYK belgesiz ustaların tehlike arz eden görevlerde bulunamayacağı bildirildi.

Sektörde 50 yıldır eğitimin önemini savunan ve konuya sosyal sorumluluk bilinciyle yaklaşan İzocam, inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustalar için zorunlu hale gelen MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi teminine yönelik eğitimleri ücretsiz olarak sağlıyor. Bugüne kadar 1700’e yakın ustaya T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika veren İzocam, 2014 yılı sonunda ’Isı Yalıtımcısı’ mesleği alanındaki eğitimlerle toplam 100 ustayaMYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alma imkanı sağladı. Eğitimlerine hız kesmeden devam edenİzocam, sene sonunda 2000 ustaya ulaşmayı hedefliyor.


İnşaat sektörü çalışanları uygulama alanlarında birçok tehlikeli durumla karşı karşıya kalabiliyor. Bu nedenle uygulama alanlarında çalışanların yeni teknolojilere uygun olarak eğitim almış nitelikli kişiler olması büyük önem arz ediyor. 50 yıldır mesleki eğitime sosyal sorumluluk bilinciyle yaklaşan İzocam, zorunlu hale getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi eğitimlerini tüm ustalara ücretsiz olarak sunuyor.


Yönetmeliğe göre şantiyelerde yapılacak kontrollerde, ustaların yaptıkları işe uygun yetki belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor. İzocam tarafından MYK mevzuatlarına göre yalıtım konusunda eğitilen ustalar, eğitimler sonrası TÜRKAK tarafından akredite edilen belgelendirme merkezi tarafından yapılan sınavları başarıyla tamamladıklarında belgeyi almaya hak kazanıyor.


Türkiye-Yol-İş İntes Eğitim Şantiyesi Sincan - Ankara’da verilen eğitimler, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin farklı noktalarından gelen ustalara malzeme bilgisi ile birlikte doğru uygulama teknikleri öğretilerek, sektörde doğru bilinen yanlış bilgiler düzeltiliyor. Ustalara ayrıca aldıkları projeyi okuyup, metrajlandırıp malzeme analizi çıkartmaları konularında da eğitim veriliyor.


İzocam, eğitimlerde yalıtım alanında çalışan ustaların niteliklerinin yükseltilmesi ve sektörde ihtiyaç duyulan yeni iş gücüne mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışların kazandırılması, yanlış veya gereksiz malzeme seçimine ve uygulamalara son verilerek, hem tüketicinin korunmasını hem de ülke ekonomisinin gelişmesini hedefliyor.


Eğitimler, İzocam’ın konusunda uzman mimar, mühendis ve tekniker kadrosundan oluşan eğitim ekibi ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen konusunda uzman öğretim görevlilerinin gözetiminde gerçekleştiriliyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu mevzuatına uygun ’’Mesleki Yeterlilik Belgesi’’ almalarına yönelik yapılan Isı Yalıtımcısı Mesleki Yeterlilik usta eğitimleri; Isı Yalıtımında İş Organizasyonu, İş Sağlığı ve Güvenliği, Temel, Döşeme ve Tavanlarda Isı Yalıtımı, Duvarlarda Isı Yalıtımı (Sıvalı Dış Cephe Yalıtım Sistemleri-Mantolama ve Dış duvar içten yalıtım sistemleri) ve Çatılarda Isı Yalıtım uygulamaları alt birimlerinden oluşuyor.

Eğitimlerin ardından belgelendirme için Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylı ve TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, tamamen bağımsız Belgelendirme Merkezleri tarafından teorik ve ağırlıklı uygulama olmak üzere iki aşamadan oluşan ölçme ve değerlendirme sınavı ile ustaların yetkinlikleri değerlendiriliyor. Mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olan ustalar belge almaya hak kazanıyor. 

İzocam eğitimlerinde, ustaları iş kazalarına karşı güvence altına almak için eğitim süreci boyunca ferdi kazası sigortası yapılıyor. Ayrıca konaklama, yemek, yol masrafları, eğitim ve belgelendirme giderlerinden oluşan tüm masraflar da İzocam tarafından karşılanıyor.

MYK Eğitiminden faydalanmak isteyenler :


Ulusal Meslek Standartları çerçevesinde Usta Yetki Belgesi yerine geçecek olan MYKMesleki Yeterlilik Belgesi eğitiminden faydalanmak isteyenler başvurularını İzocam’a yapabiliyor. 9-13 Kasım 2015 ve 1-4 Aralık 2015 tarihlerinde yapılacak olan yeni dönem MYK Isı Yalıtımcısı Usta Eğitimlerinden faydalanmak isteyenlerin nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet vesikalık resimlerini sınavdan 10 gün önce İzocam’a ulaştırmaları gerekiyor.


MYK Mesleki Yeterlilik Sınavına, eğitimlere katılarak da girilebiliyor veya ustalar kendilerini yeterli ve güvenli gördükleri konuda doğrudan akredite kurum İntes MYM, Tebar,Belgetürk ya da SesobMSM’ye başvuru yaparak da sınava girebiliyorlar. Eğitimlere katılarak sınava girilmesi sınavın başarılı geçmesi ve eğitimlerden fayda sağlanması açısından önem taşıyor. 

İzocam Usta Eğitimleri ile Sektöre Mesleki Yeterlilik Belgeli İşinin Ehli Ustalar Kazandırıyor