Ses Yalıtımı ile Komşu Gürültüsüne Son Verin

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Ses Yalıtımı ile Komşu Gürültüsüne Son Verin

Yaz aylarında özellikle de kapı, pencerelerin açık olmasıyla kimi zaman sokak ve komşu gürültüsü çekilmez bir çileye dönüşüyor. Ancak komşudan gelen gürültünün gerçek kaynağı ses geçirgen duvar ve döşemeler... Apartman dairelerindeki sesler kimi zaman çok rahatsız edici boyutlara ulaşırken mahremiyet de kalmıyor.

İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; doğru ve kalın uygulanan yalıtım ile istenmeyen sesleri önleyebilmenin mümkün olduğuna dikkat çekiyor: “Burada önemli olan husus ise ev alırken veya kiralanırken yalıtımının sorgulanmasıdır. Ev arayanların yalıtımı talep etmesi beraberinde ‘doğru detayda, doğru ve kalın yalıtım uygulanmış’ konut ve binaların inşa edilmesi sonucunu getirecektir.”

Komşu gürültüsü, araba kornası, belki bir okul çıkışı karmaşası, yan binada bulunan bir iş yerinden yükselen sesler… Günlük yaşamda istenmeyen sesleri duymamanın kolay bir yolu var. İlk bakışta zorlu bir süreç gibi görünse de sonrasında sağlayacağı konfor ve huzurlu atmosfer düşünüldüğünde “yalıtım” gürültü için tek çözüm…
 

Ses yalıtımı ile gürültünün zararlı etkileri en aza indirilip, ortamdaki konfor sağlanabiliyor ve ruh sağlığı korunabiliyor. Çünkü istenmeyen sesler duyma bozukluğundan strese, uyku bozukluklarından tansiyona ve kalp rahatsızlıklarına kadar ciddi rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Binanın genelinde ve dairelerde uygulanan yalıtım ile elde edilen sessizlik; kimi zaman çalışma motivasyonumuzu kimi zaman ise kitap okuma keyfimizi artırıyor ve istediğimiz konfor ortamını sağlıyor.  
 

İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; “Gürültünün çalışma mekânlarında iş verimliliğini düşürmesi ile birlikte, konutlarda da sesin bir mekândan diğer mekânlara iletilmesi istenmeyen durumlara yol açabiliyor. Ses yalıtımı yapılmasında en önemli amaç gürültünün en aza indirilmesidir. Ses çeşitli yollarla bir mekândan öteki mekâna geçebiliyor. Sesin bir bölmeyi geçmesi, sesin belli oranlarda durdurulması yolu ile ona özgü hesaplarla önlem alınarak istenen ölçüde azaltılabiliyor. Evlerde genellikle komşulardan gelen gürültüler, dışardan gelen korna sesleri gibi çeşitli çevresel gürültüler olabiliyor. Komşudan gelebilecek gürültülere karşı en iyi çözüm ise kat döşemelerine ve duvarlara uygulanacak ses yalıtımıdır” diyor.
 

Öktem, çağımızda en fazla rahatsızlık duyulan ve şikâyet edilen konuların başında gürültünün geldiğini de ekliyor. “Yalıtım deyince akla genellikle ısı yalıtımı geliyor ancak ses yalıtımının da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Isı yalıtımı nasıl ekonomik olarak tasarruf sağlıyorsa ses yalıtımı da aslında gürültüden tasarruf sağlıyor. Çünkü duymak istemediğimiz sesleri kısıyor. Burada müteahhitlere büyük görev düşüyor.”

Yalıtımın doğru uygulanmasına binaların inşaası sırasında dikkat edilmeli ancak sonradan da bazı gürültülerden kurtulmak mümkün olabiliyor. Komşu gürültüsü de bunlar arasında yer alıyor. Komşudan duvar tarafından gelen sesi yalıtmak için bir yüzü alçı levha kaplı taşyünü levha olan kompozit yapıya sahip Taşyünü Kalibel Levha ile ses yalıtımı sağlanabiliyor. Benzer şekilde İzocam Optimum camyünü levhalar da duvar, tavan ve ara bölme uygulamalarında kendine özel tamamlayıcı profilleri ile yapı elemanlarından ses geçişini azaltıyor, konforlu mekanlar elde edilmesinde önemli rol oynuyor. Taşyünü Yüzer Döşeme Levhası ise, katlar arası ısı yalıtımı ile birlikte döşemelerden hem titreşim hem konuşma seslerinin geçişinin azaltılmasını sağlıyor.
 

Yaşanan mahallerde ses yalıtımı ile ilgili önlem alınması gereken diğer bölümler ise kat döşemeleridir. Kat döşemelerinde taşyünü yüzer döşeme sistemi uygulaması ile hem komşu gürültüsünden korunmak hem de komşuları gürültü ile rahatsız etmemek mümkün… Bir yanlış bilgi ise köpük malzemelerin ses yalıtımı yaptığıdır. Ekstrüde polistiren köpük (XPS), Ekspande polistiren köpük (EPS) ve Poliüretan köpük gibi malzemeler sadece ısı yalıtımına katkı sağlıyorlar. Ses yalıtımı için doğru bir tercih değil. Ses yalıtımını en iyi sağlayacak malzemeler Taşyünü ve Camyünü gibi mineral yün levhalardır.
 

Ses yalıtımı ile ilgili 2005 yılında “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdi. 2010 yılında revize edilen Yönetmelikte AB uyumlaştırma süreci devam ediyor. Özellikle gürültünün fazla olduğu sanayi bölgelerinde, yoğun trafik alanlarında ve eğlence mekânlarında ses yalıtımının yapılması gerekiyor. Bununla birlikte binalarımızda yaşadığımız mekânların iç ve dış gürültülerden korunması da önemli… İç mekânlarda gündüz ve gece müsaade edilen en yüksek ses değerleri yönetmelikte belirtilirken, bunları sağlamak için mineral yün esaslı camyünü ve taşyünü ürünler sürdürülebilir detayların geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Ses Yalıtımı ile Komşu Gürültüsüne Son Verin