Yalıtım Doğayı Ve Çevreyi Korumada Büyük Önem Taşıyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam 5 yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

04.06.2013
Yalıtım Doğayı Ve Çevreyi Korumada Büyük Önem Taşıyor

Yalitim sektörünün lider firmasi Izocam, yalitimin önemini vurgulamaya devam ediyor. Dogru yalitim uygulamalari, iç mekânlarda korunmak istenen sicakligin kalici olmasini sagliyor. Böylece, isitma-sogutma cihazlarinin enerji tüketimi azaliyor ve dogal enerji kaynaklari korunarak daha az salim saglaniyor.


Izocam, yalitimin önemini, ev ve ülke ekonomisi kadar doga ve çevreye de olumlu katkilarina her firsatta dikkat çekmeye devam ediyor. 1972 yilindan bu yana Dünya Çevre Günü olarak kutlanan 5 Haziran dolayisiyla bir açiklama yapan Izocam Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem, “Çevre; insan ve tabiat varliklarinin birbirleriyle etkilesim içinde bulundugu bir sistemdir ve bu sistemi korumak hepimizin görevidir” diyor.

Fatih Öktem yaptigi açiklamada; “Türkiye, sera gazi salimi hususunda Iklim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi’ne taraf ülkelerden biri olarak yükümlülüklerini yerine getirme gayretindedir. Biz de Izocam olarak bu konudaki sorumlulugumuzu biliyor, enerjinin verimli kullanilmasi üzerine toplumun tüm kesimini yalitimla ilgili bilinçlendirmeye ve tesvik etmeye çalisiyoruz. Sera gazlari dünya iklimi için çok önemli bir yere sahiptir. Sera gazlarinin olmadigi durumlarda yeryüzünde ortalama sicaklik -20 civarinda olur ve canli hayati mümkün olmazdi. Atmosferin bu yapisi yalitimdir. Burada esas problem olarak görünen insan faaliyetlerine bagli olarak sera gazi etkisinin artisidir. 1990–2007 yillari arasi insan kaynakli salimlarin degisimi (ormansizlasma ve alanlarin kullanimindaki degisiklikler kapsam disi tutularak) ülkemizde % 119,1, Avrupa Komisyonu’nda ise - % 4,3 olarak gerçeklesmistir. Ülkemiz için; TS 825´e uygun projelendirilen enerji etkin yenileme ile bu salimi en az 27 milyon ton CO2 esdegeri, isitsel konfor ve yangin güvenligini de saglayacak Multi Konfor sartlarina uygun enerji etkin yenileme de ise (yaklasik % 90 tasarruf) en az 40 milyon ton CO2 esdegeri azaltma potansiyeli bulunmaktadir. Yönetmeliklerin uygulanmasi ve siki denetim süphesiz bu salim azaltim potansiyelini gerçege dönüstürmede önemlidir. Kentsel dönüsüm de mevcut binalarin enerji verimliliginin saglanmasinda firsat olarak dikkate alinmali ve TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari Standardinin enerji tüketim sinir degerleri düsürülerek daha fazla tasarruf hedeflenmelidir. Buradaki ilave 13 milyon ton CO2 esdegeri salim azaltim firsati göz ardi edilmemelidir.”

Enerji alaninda ise enerji verimliligi ve temiz enerji kaynaklarinin kullaniminin gerektigine deginen Fatih Öktem, binalarin, enerji verimliligi esasina göre tasarlanmasinin ve enerji kayiplarinin önlenmesinin düsük karbon ekonomilerini de beraberinde getirecegini dile getiriyor. “Küresel isinma ile mücadele için bütün bunlarin yani sira karbonu tutan tabii alanlarimizdaki kaybi engellememiz lazim. Bunun yolu da orman alanlarinin korunmasi ve artirilmasindan geçmektedir. Yillik enerji tüketimiyle ilgili verilerde ülkemizdeki yapilarda ortalama 150-200 kWh/m² enerji kullanilirken, TS825* standartina göre yapilan binalarda %60 tasarrufla enerji kullanimi 60-80kWh/m² bulunmaktadir. Multi Konfor temelli “Pasif Evler”de ise enerji kullanimi 15 kWh/m² ile sinirlandirilmaktadir. Böylelikle eski veya eksik yalitimli yapilara nazaran “Pasif Evler”de isitma ihtiyaci %90 azalarak, oldukça yüksek miktarda enerji tasarrufu saglanmaktadir. Yalitimin sadece isitma degil, sogutmada da enerji tasarrufu sagladigi gözardi edilmemelidir.”

Bilgi için: Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 352 41 92 seher.saygin@essance-istanbul.com