Daha "kalın" yalıtım ısınma ve serinleme giderlerini düşürüyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

06.09.2012
Daha "kalın" yalıtım ısınma ve serinleme giderlerini düşürüyor

Ülkemiz yalitim sektöründe su an üzerine dikkat çekilmesi gereken öncelikli konu "yalitim kalinligi" olarak karsimiza çikmaktadir. Yalitim konusunda yapilan en büyük hata, ince ve kalitesiz yalitim malzemesi kullaniliyor olmasi... Daha kalin yalitim malzemeleri kullanilmasi yalitim için yapilan yatirimdan azami fayda ve verim elde etme olanagi taniyor.

Izocam düzenledigi kampanyalarinda yalitim kalinliginin önemini vurgulamaya devam ediyor. Dünyadaki tüm yalitim teknolojileri Türkiye’de de takip ediliyor olmasina ragmen yalitim konusunda alinmasi gereken çok yol oldugu da biliniyor. Yol alinmasi gereken konularin basinda da "kalin yalitim" uygulamasi geliyor.

“Daha kalin” yalitim malzemesi kullanimi, sistemdeki diger maliyetleri yükseltmeden, tasarrufun orantili bir sekilde artirilmasini sagliyor. Örnegin; sivali dis cephe isi yalitim sisteminde 5 cm yalitim yerine 10 cm yalitim yapilmasi durumunda, yalitim uygulamasinin maliyeti % 30 artmasina ragmen, tasarruf potansiyeli % 100 artiyor. Düsük enerji, sifir enerji ve arti enerji binalarda en önemli adim tasarim olup, tasarimda yüksek kalinliklarda kullanilan yalitim malzemeleri ile ihtiyaci mümkün oldugunca azaltmak, takip edecek süreçleri daha sürdürülebilir kiliyor.

Yalitim ürünlerinin çesitliligi ve kullanim detaylari konusunda ülkemiz son derece ileri olmasina ragmen yalitim kalinliklarinin yetersiz olmasi nedeniyle yapilan yatirimlar yeterli etkiyi yaratmiyor. Daha kalin yalitim malzemeleri kullanarak yapilan yatirimdan azami fayda ve verim elde etme sansi varken eksik bilgi ve denetimsizlik nedeniyle bu olanaktan yararlanilamiyor. Ideal yalitim kalinligi ülkemizde 4–5 santimetre olarak öngörülürken, Avrupa ülkelerinde bu deger 20–50 santimetre araliginda degisiyor.

Yalitimin kalinligi Türkiye gibi farkli iklimlerin hüküm sürdügü ülkelerde bölgelere göre farklilik gösterebiliyor. Örnegin Antalya’da bir yapiya uygulanacak yalitim ile Erzurum’daki bir yapiya uygulanacak yalitim kalinligi farklilik gösterebiliyor. Sistemin bir bileseni olan yalitim malzemesi, tasarruf sagliyor ve geri ödeme süresini belirliyor. Kullanilacak yalitim malzemesinin daha kalin kullanilmasi, sistemdeki diger maliyetleri artirmadan tasarrufun orantili bir sekilde artirilmasini sagliyor. Ülkemizde TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari Standardi’ndaki sinir degerler dogrultusunda belirlenmekte olan isi yalitim kalinliklarini daha da artirmak, binalarin uzun dönem basarimlarinda etkili oluyor. Yalitim uygulamalari öncesi mutlaka teknik yönden konusunda uzman, etkin ve yetkin üretici ve uygulayici firmalara danisilmasi, ürünler hakkinda dogru ve doyurucu bilgi alinmasi, seçimleri hem saglikli hem de ekonomik, uygulamalari ise güvenilir ve uzun ömürlü kiliyor.

Yalitim, mimar ve mühendisler kadar, ev sahibi olanlarin ve olmak isteyenlerin de dikkat etmesi gereken çok önemli bir ihtiyaç... Bir evin veya isyerinin konforu ve kullanisli olmasi kadar bütçeye yansiyan gider miktari da önem tasiyor. Bu giderler arasinda isitma ve sogutma amaçli enerji tüketiminin payi büyük yer tutuyor. Tüketici ev alirken bireysel mi yoksa merkezi sistemli mi oldugunu genellikle sorguluyor. Ancak isinma türü ne olursa olsun içerideki isiyi koruyan ve bu sekilde daha az enerji tüketimi saglayan etken, yalitimdir. Bu nedenle ev sahibi olmak isteyenlerin, ev almak istedikleri binanin veya evin ya da kiralanmakta olan binanin, ofisin veya evin yalitimli olup olmadigini mutlaka sorgulamasi gerekiyor. Dogru kalinlikta uygulanan yalitimin isi kayip ve kazançlarini engelleyerek yakit tüketimini ve salimlari azalttigi unutulmamasi gereken bilgiler arasinda yer aliyor.
 

Daha