“Yaz” demeyin, şimdi “manto”nun tam zamanı

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

10.08.2012
“Yaz” demeyin, şimdi “manto”nun tam zamanı

Dogru mantolama, iç mekânlardaki sicakligin uzun süre istenen seviyelerde korunmasini sagliyor. Kis aylarinda olusan isi kayiplarini, yaz aylarinda ise meydana gelebilecek isi kazançlarini azaltmak için yapilan mantolama, enerji faturalarina da olumlu yansiyor. Kis aylarinda kömür, dogalgaz gibi yakit giderlerini, yaz aylarinda ise klima kullanimina bagli elektrik enerjisi tüketimini neredeyse yari yariya azaltiyor. Evlerimizde, is yerlerimizde mantolama yapmak için en uygun dönem, bahar ve yaz aylaridir.

Mantolama (dis cephe isi yalitimi), binanin dis kabugunu atmosferik sartlardan dolayi olusan yipranmalardan koruyan bir uygulamadir. Isi köprülerini tamamen ortadan kaldiran mantolama, en dogru isi yalitim sistemleri arasinda yer aliyor. Tasyünü ile yapilan mantolama, isi kaybini önemli ölçüde azaltiyor. Izocam Tasyünü ayrica tasiyici sistemde olusan yogusmayi engelleyerek depreme karsi sistemin korozyona ugramasini da engelliyor.

Tasyünü ile dogru malzeme ve bilesenlerinin seçimini takiben, dogru uygulanmis mantolama sistemi; bina ve dis ortam arasinda olusturdugu yalitim ile yalnizca isi degil, diger malzemelerin sahip olmadigi "ses ve yangin yalitimi" saglama özelligi ile de dikkat çekiyor. Bunun yani sira, dis cepheyi korudugu için binanin daha geç yaslanmasina olanak taniyor, dolayisiyla enerji ve bakim giderlerini önemli ölçüde azaltiyor.

Binalarda isitma ve sogutma amaçli kullanilan kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazlarin sarf ettigi enerjiden mantolama uygulamasi ile büyük oranda tasarruf edilebiliyor. Mantolama ile binalarda hem yaz hem de kis aylarinda faturaya yansiyan isinma gideri %50-%60 oraninda azaliyor. Rutubetin olusturdugu küf, bakteri ve kötü kokularin olusmasi engelleniyor. Mantolama yapilan binalarda azalan yakit tüketimi, ayni zamanda, hava kirliliginin önlenmesine de destek oluyor.

Yalitim sektöründeki uzmanligi kadar “dogru yalitim”a sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde yaklasimiyla dikkat çeken Izocam´in, pazara sundugu kaliteli ürünleri farkliligini ortaya koyuyor. Yalitimin kis aylari kadar yaz aylarinda da etkili olduguna dikkat çeken Izocam, daha serin ortamlar saglanmasinda "yalitimin" gerekliligini vurguluyor.

Yalitimi dogru sekilde yapilmis bir binanin dairelerinde, içeride olmasi istenen serinlik daha uzun süre kaliyor. Yalitim, disaridaki hava sartinin iç mekâni en az düzeyde etkilemesini sagladigi gibi iç ortamda elde edilen serinligin daha uzun süre korunmasina olanak taniyor. Bu nedenle yalitimi dogru sekilde yapilmis bir binada yer alan dairelerde kullanilan klimalar çok daha etkili oluyor ve ortam daha kisa sürede istenen serinlige ulasilabiliyor. Klima kapatilsa dahi serin hava uzun zaman muhafaza edilebiliyor. Böylece klima kullanimindan kaynaklanan yüksek elektrik faturalari da neredeyse yari yariya azaliyor. Daha az elektrik kullanimi da beraberinde enerji tasarrufunu getiriyor ve ülke ekonomisine büyük katki sagliyor.

Kisa hazirlik döneminde binalarimiza uygulayabilecegimiz çesitli yalitim sistemleri bulunuyor. Mantolama, çatilara ve binalarimizin iç duvarlarina yapilabilecek uygulamalar ile kis aylarini çok daha sicak, yaz aylarini ise çok daha serin geçirebilmek artik mümkün.