Mantolama ile Bunaltıcı Yaz Günlerinde Serinlemek Mümkün...

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam 5 yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

11.07.2015
Mantolama ile Bunaltıcı Yaz Günlerinde Serinlemek Mümkün...

Binalarin mantolanmasi ile yaz aylarini daha serin, kis aylarini daha sicak geçirebilmek mümkün… yaz aylarinda yaptirilan dogru mantolama ile kis mevsimi çok daha sicak geçerken bunaltici yaz günlerinde ise çok daha serin bir ortama ulasilabiliyor. Izocam Manto uygulamasi sayesinde enerji faturalari neredeyse %50 düsüyor.

Izocam Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem, Izocam ürünleriyle ülke ekonomisine 50 yilda, 110 milyar dolarlik enerji tasarrufu sagladiklarini, bunun da Türkiye’nin 3 yillik turizm gelirine denk geldigine dikkat çekiyor.


Binalarda isitma ve sogutma amaçli kullanilan kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazlarin sarf ettigi enerjiden mantolama uygulamasi ile büyük oranda tasarruf edilebiliyor. Standartlara uygun kalinlikta yapilan Mantolama ile binalarda hem yaz hem de kis aylarinda faturaya yansiyan isitma ve sogutma gideri en az %50-60 oraninda azaliyor. Rutubetin olusturdugu küf, bakteri ve kötü kokularin olusmasi engelleniyor. Mantolama yapilan binalarda azalan yakit tüketimi, ayni zamanda, hava kirliliginin önlenmesine de destek oluyor.
 

Dogru mantolama, iç mekânlardaki sicakligin uzun süre istenen seviyelerde korunmasini sagliyor. Kis aylarinda olusan isi kayiplarini, yaz aylarinda ise meydana gelebilecek isi kazançlarini azaltmak için yapilan mantolama, enerji faturalarina da olumlu yansiyor. Kis aylarinda kömür, dogalgaz gibi yakit giderlerini, yaz aylarinda ise klima kullanimina bagli elektrik enerjisi tüketimini neredeyse yari yariya azaltiyor.
 

Enerji tasarrufunda ilk adimin mantolama olmasi gerektigini vurgulayan Izocam Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem, “Mantolama ile hem ev bütçesine hem dogaya hem de ülke ekonomisine fayda saglamak mümkün. Bina dis cephesine yapilacak mantolamanin yani sira çatilara ve binalarin iç duvarlari ile katlar arasi dösemelerine yapilabilecek yalitim uygulamalari sayesinde faturalar yari yariya düsüyor. Böylece kis aylari çok daha sicak, yaz aylari ise çok daha serin geçebiliyor” dedi.
 

Fatih Öktem mantolamanin faydalarini da özetledi. ”Mantolamanin faydalari arasinda yangin güvenligi (uygulamada Manto Tasyünü kullanilmasi halinde), binayi daha uzun süreli dayanikli kilmasi, yogusma gibi istenmeyen olusumlari engellemesi ve binanin depreme karsi dayanikliligini saglamasi yer aliyor. Mantolamanin dogru sekilde uygulanmasi depremde hasar riskini azaltiyor çünkü; depremde yasanan yikimlarin bir kismi binalarin tasiyici sistemleri içindeki demirlerin paslanarak ve çürüyerek özelligini kaybetmesi nedeniyle gerçeklesiyor. Mantolama yogusmayi ve dolayisiyla korozyonu engelleyerek bina tasiyici sistemini dis etmenlere karsi koruyor. Tasiyici sistemin kesintisiz korunmasi hem binanin dayanikliligini hem de ömrünü artiriyor.
 

Diger yandan mantolama, yangin güvenligini de artiriyor. Binalara uygulanan Manto’nun, tasyünü ile gerçeklestirilmesi bina kabugunu olusturan tüm yüzeyleri bir zirh gibi sararak yalitimda en etkin sonucu sagliyor. Tasyününün yanmaz özelligi sayesinde binanin cephesi  tutusmuyor, zehirli gaz ve duman çikisi bertaraf ediliyor. Böylelikle yangindan kaçis ani ve itfaiyenin yetismesi süreçleri için daha uzun bir zaman kazaniliyor. Zamanla yarisilan yangin afetinde bu sayede can ve mal kayiplari da en aza indirilebiliyor. Ayrica binalarda nem ile rutubetin olusturdugu küf, bakteri ve kötü kokularin olusmasini da engelliyor.”
 

Evlerimizde, is yerlerimizde mantolama yapmak için uygun dönemlerden biri ise yaz aylari... Kisa hazirlik döneminde binalarimiza uygulayabilecegimiz çesitli yalitim uygulamalari bulunuyor. Dis duvarlara mantolama, çatilara ve binalarimizin iç duvarlari ile katlar arasi dösemelerine yapilabilecek yalitim uygulamalari ile kis aylarini çok daha sicak, yaz aylarini ise çok daha serin geçirebilmeyi mümkün kiliyor.
 

CE, TSE ve EUCEB belgelerine haiz Izocam Manto Tasyünü yalitim levhalari, BVQI tarafindan verilen ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 Isçi Sagligi ve Is Güvenligi Yönetim Sistemi sertifikalarina sahip tesislerde üretiliyor. Izocam 2014 yilinda “ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi”ni almaya hak kazandi. 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle camyünü ve tasyünü ürünler için EPD (Environmental Product Declaration - Çevresel Ürün Beyani) Belgesi’ni alarak, Türkiye’de Isi Yalitim Malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kurulus oldu.

 

LCV ve bilgi için:
Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / seher.saygin@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 12) / 0 530 384 62 74

Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / zeynep.yigit@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 23) / 0 530 384 62 79

Mantolama ile Bunaltıcı Yaz Günlerinde Serinlemek Mümkün...