5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Yalıtım ve Çevre İlişkisine Dikkat Çekiyoruz

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam 5 yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

01.06.2015
5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Yalıtım ve Çevre İlişkisine Dikkat Çekiyoruz

Türkiye’deki sektörler arasina 50 yil önce “yalitim”i kazandiran Izocam,  1972 yilindan bu yana her yil Dünya Çevre Günü olarak kutlanan 5 Haziran’da yalitimin çevre üzerindeki olumlu etkilerini gündeme getiriyor. Yalitim ile karbon salimlarinin azaltilabilecegi, çevre ve doganin korunabilecegi, enerji tasarrufu yapilabilecegi gibi olgulari topluma kazandiran Izocam, bu bilincin daha genis kitlelere yayilabilmesi için çabaliyor.

Ilk bakista çevre ve enerji konulari ile yalitim arasinda bir bag yokmus gibi görünse de dogrudan iliski oldugu kolaylikla anlasilabiliyor. 50 yildir yalitim sektöründe faaliyet gösteren Izocam da yillardir bu iliskiyi kamuoyuna anlatmak ve toplumu bilinçlendirmek için çabaliyor. Çünkü dogru uygulamalarla yapilan “kalin yalitim” sayesinde enerji giderlerini ve buna bagli olarak da karbon salimlarini önemli ölçüde azaltmak mümkün...

Izocam da “kalin yalitim”in çevrenin korunmasi üzerindeki etkilerini anlatarak, bu konuda kurumsal sosyal sorumluluk projeleri gelistirerek, AR-GE çalismalarini çevre dostu ürünler üretmeye adayarak, tesislerinde enerji yönetim sistemlerini uygulayarak ve çevresel ürün beyanlariyla hem topluma hem de sektörüne karsi üzerine düsen görevi yerine getiriyor.
 

Izocam Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; “Ürünlerimizle ülke ekonomisine 50 yilda,  110 milyar dolarlik enerji tasarrufu sagladik. Türkiye’nin en son ölçülen yillik karbon emisyonu salimi 440 milyon ton civarindadir. Biz bugüne dek 650 milyon ton CO₂’in atmosfere salimini önledik. Bu da Türkiye’nin 1,5 yillik CO₂ salimina karsilik geliyor. Yalitim sektöründe enerji, çevre ve sürdürülebilirlik konularini sahiplenen ve bu alanlarda gelistirdigimiz nitelikli islerle büyüyen sayili firmalardan biri olmanin gururunu yasiyoruz” diyerek Izocam’in çevreye verdigi öneme dikkat çekiyor.
 

Izocam’da kurumsal bilinç düzeyini de sürekli artirdiklarini söyleyen Öktem, buna en güzel örnek olarak da Çevresel Ürün Beyani Belgesi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazanmalarini gösterdi. “1 Nisan 2015 tarihi itibariyle camyünü ve tasyünü ürünler için EPD (Environmental Product Declaration - Çevresel Ürün Beyani) Belgesi’ni alarak Türkiye’de Isi Yalitim Malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kurulus olduk. EPD Belgesi, ürün veya hizmete ait dogrulanmis nicel çevresel bilgilerin seffaf olarak toplumla paylasimini ve böylece çevreye olumsuz etkileri daha az olan ürün ve hizmetlerin tesvik edilmesini amaçliyor.

 

Enerji alaninda ise enerji verimliligi ve temiz enerji kaynaklarinin kullaniminin gerektigine deginen Fatih Öktem, binalarin, enerji verimliligi esasina göre tasarlanmasinin ve enerji kayiplarinin önlenmesinin düsük karbon ekonomilerini de beraberinde getirecegini dile getiriyor. “Küresel isinma ile mücadele için bütün bunlarin yani sira karbonu tutan tabii alanlarimizdaki kaybi engellememiz lazim. Bunun yolu da orman alanlarinin korunmasi ve artirilmasindan geçmektedir. Yillik enerji tüketimiyle ilgili verilerde ülkemizdeki yapilarda ortalama 150-200 kWh/m² enerji kullanilirken, TS825* standartina göre yapilan binalarda %60 tasarrufla enerji kullanimi  60-80kWh/m² bulunmaktadir. “Pasif Evler”de ise enerji kullanimi 15 kWh/m² ile sinirlandirilmaktadir. Böylelikle eski veya eksik yalitimli yapilara nazaran “Pasif Evler”de isitma ve sogutma ihtiyaci % 90 azalarak, oldukça yüksek miktarda enerji tasarrufu saglanmaktadir.”

 

LCV ve bilgi için:
Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / seher.saygin@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 12) / 0 530 384 62 74
Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / zeynep.yigit@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 23) / 0 530 384 62 79

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde  Yalıtım ve Çevre İlişkisine Dikkat Çekiyoruz