İzocam’dan yeni bir tesisat yazılımı

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam 5 yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

15.05.2012
İzocam’dan yeni bir tesisat yazılımı

Izocam’in yeni gelistirdigi tesisat yazilimi ile enerji kayiplari kolaylikla belirlenebiliyor ve bu sayede ihtiyaca yönelik “dogru” yalitim uygulanmasi saglaniyor.

Izocam enerji verimliligi için büyük öneme sahip, enerjinin tasinmasi ve depolanmasi konusunda verimli yalitim yapilabilmesine olanak taniyan bir “tesisat yazilimi” gelistirdi. Bu yazilim sayesinde basta sanayi yapilari olmak üzere çesitli yapilarda; boru, kanal, depo ve benzeri tesisat elemanlarindaki enerji kayiplari analiz edilerek, en dogru yalitim çözümü tercih edilebiliyor.

Tasarlanan bilgisayar programi, tesisat yalitimi analiz yazilimi olmakla birlikte ilgili standartlarda belirtilen hesaplama kurallari kullanilarak hazirlandi. Özellikle de yönetmelik ve tüzüklerle belirtilmis sinirlarda uyari vererek boru, kanal, depo ve benzeri tesisat elemanlarindaki yalitimin, yetersiz, yeterli ve standardin üstü yalitim kalinliklarinda isi kaybi veya kazancinin degisimi, yüzey sicakliklarinin degisimi tesbit edilebiliyor.

Bunun yani sira yalitim ile CO2 salimindaki azalmayi, boru içinde veya disinda yogusma kontrolü, donma kontrolü gibi islevlerin ne ölçüde gerçeklestirilebilecegi de hesaplanabiliyor. Izocam’in bu yeni tesisat yazilimi, sektör temsilcileri ile bu konuda egitim alan mühendis ve tekniker adaylarina yol gösterme niteligini tasiyor.

Tesisat yazilimi gelistirilirken öne çikan 3 önemli standart, yönetmelik ve tüzük kullanildi;
1. TS 12241 ve EN ISO 12241 Bina Donanimlari ve Endüstriyel Tesisatlar Için Isil Yalitimi – Hesaplama Kurallari
2. Enerji Verimliligi Yasasi ve eki Enerji Verimliligi Yönetmeligi (yüzey ve ortam arasi sicaklik farki 5 oC ve daha düsük olacak sekilde yalitilmali)
3. Is Sagligi ve Güvenligi Tüzügü (yüzey sicakliklari 60 oC’den yüksek olmayacak sekilde yalitilmali)

Izocam tesisat yazilimi gelistirilirken kaynak olarak Izocam Yalitim Kitabi teknik yalitim kismi, Isi Transferi Kitaplari, 2001 ASHRAE Temel El Kitabi (Isi Transferi, Endüstriyel ve Ticari Yalitim Uygulamalari, Yüzey Yogusmalarinin Önlenmesi ve benzeri bölümler) gibi kaynaklardan yararlanildi.

İzocam’dan yeni bir tesisat yazılımı