İzocam’dan Evini Rutubetten Korumak İsteyenlere Öneriler

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam 5 yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

16.10.2014
İzocam’dan Evini Rutubetten Korumak İsteyenlere Öneriler

Özellikle de soguk ve nem orani yüksek yerlesim yerlerinde konut sakinlerinin en fazla sikâyet ettigi konu rutubet… Yasam kalitesini etkileyen rutubet saglik için tehdit olustururken neden oldugu kötü kokular da rahatsizlik veriyor. Hem kokuya hem de kötü görüntüye neden olan rutubetten kurtulmanin en etkili yolu yalitim… Ancak yalitim ile birlikte dikkat edilmesi gereken yan etkenler de yok degil… Izocam rutubetten sikâyetçi olanlar için yalitim ile birlikte alternatif önlemlere de dikkat çekiyor.

Özellikle de soguk ve nemli bölgelerde evlerde yasanan en önemli sorunlardan biri olan rutubet,  korkulu bir rüyaya dönüsebiliyor. Rutubetin en büyük düsmani ise aslinda “yalitim”… Güçlü yalitim uygulanmis evlerde rutubete çok daha az rastlaniyor. Izocam Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; “Dogru ve kalin yalitim uygulanan evlerde rutubet ve küf olusmuyor. Ancak içeriden yapilabilecek yalitim uygulamalari ile de rutubet ve küf büyük oranda engellenebiliyor. Yasam kosullari iyilestirilebiliyor” diyor.

Çogunlukla evin iyi yalitilmamis olmasindan kaynaklanan rutubete duvarlarin yagmur veya baska kaynaklardan gelen suyu çekmesi de neden olabiliyor. Yalitimsiz duvar ve sicaklik farkliliklari yogusmaya sebebiyet veriyor. Izocam Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; “Sebep oldugu görüntü ve koku disinda daha birçok olumsuz etkileri bulunan rutubetin evdeki esyalarin çürümesinden insan sagligina olumsuz etkilere kadar uzanan zararlari bulunuyor. Engellemek için en kesin çözüm ise dis cephe yalitimi… Ancak içeriden de yalitim uygulanarak bu soruna çözüm yaratilabilir. Yalitimin yani sira ev içerisinde dikkat edilecek hususlar da önem tasiyor” diyor.

Rutubetin bu hayli önemli olumsuz etkilerinden korunabilmek için pratik ve etkili yöntemleri Izocam söyle siraliyor;

•    Öncelikle yalitim yaptirin… Yalitim yaptirirken dogru uygulayabilecek isinin ehli ve uzmanligi yalitim olan firmalarin danismanligina basvurun…

•    Yalitim kalinligini yogusma hesaplari ile belirleyin ve bu kalinliktan daha düsük ölçüde yalitim yaptirmayin...

•    Unutmayin ki boya ve siva ile küf mantarlarini gideremezsiniz… Belli bir süre sonra tekrarlayacak ve kesin çözüm olmayacaktir.

•    Evin içerisinde çamasir kurutmamaya özen gösterin…

•    Normalden fazla nem biriken yerleri sik sik kurulayin…

•    Her gün ve düzenli araliklarla evinizi havalandirin. Böylelikle evdeki hava sirkülasyonu bugulanmayi az da olsa engelleyebilir.

•    Mutfak ve banyonuzdaki pencere veya benzeri havalandirmalari kapatmayin.

•    Evinizi sicak tutun ancak isi kaybi olmamasina da dikkat edin…

•    Her odanin esit isinmasina dikkat edin.

•    Bitkilerinizi cam ya da balkon önüne yerlestirin… Ev içinde çok fazla bitki olmasi nemi arttiracagi için rutubete sebep olabilir.

•    Nem alici cihazlardan faydalanabilirsiniz. Böylece ortamdaki nem filtrelenecektir.

•    Isitma sisteminizin bakimini düzenli olarak yaptirarak kontrolden geçirmeyi ihmal etmeyin. Bozuk kalorifer ya da dogalgaz petegi vb. arizalar rutubet sorununa yol açabilir.


Bilgi için:

Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 – 282 40 85
seher.saygin@essance-istanbul.com