Yangın güvenliğinde “yalıtım” önemli rol oynuyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam 5 yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

30.09.2014
Yangın güvenliğinde “yalıtım” önemli rol oynuyor

Türkiye’de her yil 25 Eylül haftasi “Yangindan Korunma Haftasi” olarak degerlendiriliyor ve bu önemli hafta için çesitli bilinçlendirme çalismalari gerçeklestiriliyor. Yangindan korunmanin, can ve mal kayiplarina engel olmanin en önemli yollarindan birisi de dogru uygulanmis “yalitim”...


Izocam da yangin güvenligini “Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkinda Yönetmelik”e uygun olarak tasarlayip ürettigi ürünü Izocam Manto Tasyünü ile sagliyor.


Herhangi bir sebeple meydana gelen yanginlar üzücü sonuçlar dogurabiliyor. Özellikle de büyük kentlerde itfaiyenin girmekte zorlandigi dar sokaklar, son dönemde insa edilen yüksek katli binalar yanginin daha endise verici boyuta varmasina neden olabiliyor. Bu nedenle kentsel dönüsümde bu kriterlerin göz önünde bulundurulmasi ve yeni insa edilen binalarda yüksek “yangin güvenligi” saglayan “yalitim”in dogru sekilde uygulanmasi en önemli unsurlardan biri olarak karsimiza çikiyor. Yüksek bir binada uygulanmasi gereken mantolama ile site veya sokak arasinda bulunan binalara uygulanmasi gereken mantolama seklinin uzmanlarca degerlendirilerek dogru kisilerce dogru malzeme ve dogru kalinlikta uygulanmasi can ve mal kayiplarini büyük oranda azaltiyor.

“Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkinda Yönetmelik”e uygun sekilde, A1 sinifi “yanmaz malzeme” olarak üretilen Izocam Manto Tasyünü de bu özelligi ile olasi bir yangin sirasinda zaman kazandiriyor. Normalde bir anda alevler arasinda kalabilen bir bina Izocam Manto Tasyünü’nün yanmaz özelligi sayesinde kolay tutusmuyor ve duman yaymiyor. Yanginda en önemli hususlardan biri olan dumandan etkilesim engelleniyor. Ayrica yangindan kaçis ani ve itfaiyenin yetismesi süreçleri için daha uzun bir zaman taninmis oluyor. Zamanla yarisilan yangin aninda can ve mal kayiplari da bu sayede en aza indirilebiliyor.

Ev sahibi olmak isteyen veya mevcut evinin, binasinin yalitimini yaptiracak olanlara da burada büyük görev düsüyor ve toplumumuzun bilinçlendirilmesi gerekiyor. Yeni ev alacaklarin binanin yalitim detaylarini, yangin güvenligine haiz olup olmadigini sorgulamasi çok önemli… Mevcut bina veya konutuna yalitim yaptirmak isteyenlerin ise yalitimin yangin güvenligi üzerindeki olumlu etkilerini çok iyi arastirarak “kalin” ve “dogru malzeme” ile yanmaz yalitimi tercih etmeleri ve bu hizmeti de alaninda uzman ve köklü deneyime sahip sirketlerden almasi ileride yasanabilecek aksakliklarin önlenmesinde etkili rol oynuyor.

Yangin güvenliginde “yalitim”i göz ardi etmeyin !

Izocam, binalar insa edilirken zeminden çatiya, duvardan dösemeye ve tesisata kadar uygulanan etkili yalitim sistemleri ile hem güvenlik sagliyor hem enerji tasarrufuna katkida bulunuyor. Binalarda olusabilecek yanginlara karsi, yangin güvenligi saglamanin yolunun aktif önlemlerin yaninda, öncelikle pasif önlemlerden dolayisiyla da yalitimdan geçtigini belirten Izocam Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; kamuoyundaki yangin güvenligi bilincinin olusturulmasinin can ve mal güvenligi açisindan önemli rol oynadigini söylüyor. 

Çevre ve Sehircilik Bakanligi’nin 16 Temmuz’da yayinladigi “Isi yalitimli dis cephe binalari” genelgesinde yer alan “dis cephelerin, yüksek binalarda zor yanici malzemeden ve diger binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden olmasi gerekir. Cephe elemanlari ile alevlerin geçebilecegi bosluklari bulunmayan dösemelerin kesistigi yerler, alevlerin komsu katlara atlamasini engelleyecek sekilde döseme yangin dayanimini saglayacak süre kadar yalitilir” hükmü yangin yalitiminin önemini bir kez daha gündeme tasiyacak nitelikte. Izocam tarafindan bu genelgeye uygun sekilde üretilen Izocam Manto Tasyünü de isi ve ses yalitimi saglarken, yanmazlik özellikleri ile yangin güvenligi de sagliyor.

Izocam mineral yün ürünleri; Izocam tasyünü ve Izocam camyünü, ayni zamanda Mineral Yün Ürünler için Avrupa Sertifikalandirma Kurulu tarafindan sadece bio ürün kategorisine verilen EUCEB sertifikasina da sahiptir. Bu sertifikayi alan ürünlerin insan sagligina zarar vermedigi ve Avrupa Birligi yönetmeligi uyarinca kimyasal maddelerin ve karisimlarin siniflandirilmasi, etiketlenmesi ve paketlenmesi ile ilgili tehlikeli olarak siniflandirilmadigi kanitlanmistir


Yüksek binalarda “yangin güvenligi”nde katlar arasi yalitima dikkat edilmeli ve yangin bariyerleri unutulmamali…

Yüksek binalarda cephelerin yanmaz olarak siniflandirilan A sinifi malzemeler ile tasarlanmasi ve uygulamanin bu malzemelerle ve dogru biçimde yapilmasi gerektigine deginen Fatih Öktem; Ilgili yönetmeligin yürürlüge girmesiyle cephelerde ve kat aralarinda yanmaz olarak tanimlanan A sinifi malzemelerin kullanilmasinin zorunlu hale geldigini belirtti. Bunun yani sira olasi bir yanginin yayilmasini önlemek ve zarari asgari düzeyde tutmak amaciyla yapinin ana konstrüksiyonu ile katlar arasi noktalarda veya ilgili uzmanlarca tanimlanan noktalarinda yangin bariyerleri mutlaka olusturulmali. Buradan hareketle dis cephelerde, özellikle yüksek binalarda, giydirme cephe uygulamalarinda camyünü ve tasyünü kullanilmali.

Izocam uzmanligiyla Yangin Yönetmeligi’ni de göz önünde bulundurarak ürettigi Izocam Manto sivali dis cephe yalitim sistemleri, bina kabugunu olusturan tüm yüzeyleri bir zirh gibi sararak yalitimda en etkin sonucu sagliyor. Izocam Manto, yapi bilesenlerinde isil gerilimler sebebi ile olusabilecek fiziksel degisimleri önlüyor, duvar içi gerilimleri, yüzey çatlaklarini, korozyon gibi yapi hasarlarini engelleyerek daha güvenli ve uzun ömürlü binalar yaratiyor. Sistemde farkli isi yalitim levhasi alternatifleri ile tüketicinin tüm beklentileri karsilaniyor. Yangin güvenligi söz konusu oldugunda ise Izocam Manto Tasyünü etkili bir yangin güvenligi sagliyor.

 

Yangın güvenliğinde “yalıtım” önemli rol oynuyor