İzocam Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı’na destek oldu

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
Murat Savcı İzocam Genel Direktörü oldu
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

09.02.2012
İzocam Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı’na destek oldu

Yildiz Teknik Üniversitesi Egitim, Uygulama ve Arastirma Merkezi’nde düzenlenen, “Çevresel Sürdürülebilirlik Çalistayi”, Türk ve Ermeni ögrencilerle genç profesyonelleri bir araya getirdi. Izocam, Çalistaya destek veren kuruluslar arasinda yer aldi.

Türkiye ve Ermenistan’daki üniversitelerin Mühendislik, Mimarlik ve Sehir Planlama mezunu genç profesyonellerine yönelik olarak, 12-18 Aralik 2011 tarihlerinde Izocam ve Yildiz Teknik Üniversitesi (YTÜ) ev sahipliginde “Çevresel Sürdürülebilirlik Çalistayi (Environmental Sustainability Workshop)” Istanbul’da gerçeklestirildi. Çalistay, Ermenistan merkezli sivil toplum kurulusu olan Civic Forum (Sivil Forum) tarafindan, Izocam, Eurasia Partnership Foundation (Avrasya Ortaklik Vakfi) ve YTÜ Mimarlik Fakültesi isbirliginde düzenlendi.

Çevresel sürdürülebilirlik ve çevre, enerji verimliligi ve yenilenebilir enerji üzerine odaklanan Çalistayda, ele alinan konular arasinda sifir salimli binalar, pasif ev tasarimi, yalitim ve enerji verimliligi, yapi ve kent ölçeginde kullanilan yenilenebilir enerji uygulamalari yer aldi. Çok sayida konusmacinin ve saha ziyaretlerinin yer aldigi Çalistaya, Türkiye ve Ermenistan’dan 20 genç profesyonel katildi.

American University Of Armenia Mühendislik Arastirma Merkezi Strateji Danismani, ayni zamanda Çalistay Proje Yöneticisi Alen Amirkhanian Çalistay ile ilgili sunlari dile getirdi: “Üniversitede daha çok çevre dostu kentlesme, mühendislik ve insaat alanlarinda ders veriyorum. Enerji ve enerji kullanimina iliskin karar verme mekanizmalarina da deginiyorum. Sunumlarimda da daha çok, kentsel planlama ve bina teknolojileriyle baglantili olarak enerji verimliligi üzerinde durdum. Sürdürülebilirlik trendlerine ve tüm dünyanin karsi karsiya kaldigi enerjiyle ilgili sorunlari nasil algiladigina degindim. Çalistayda enerji konusu kapsamli sekilde ele alindi. Ayrica, tüm dünyada önerilen ve test edilen çesitli enerji çözümleriyle birlikte, Izocam’in deneyimleri, enerji verimliligini yalitim ve insaat malzemeleriyle nasil arttiracagimizi gösterdi.”

Alen Amirkhanian Izocam ile isbirliklerinden duyduklari memnuniyete ve isbirliginin baslama sürecine de degindi; “Yildiz Teknik Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapan arkadaslarim ve Izocam’dan da çok yakin arkadaslarim vardi. Çalistayi organize etmek için yaklasik bir buçuk yildir kendileriyle temas halindeydim. Ermenistan’da bulunan STK’lar Sivil Forum ile Avrasya Ortaklik Vakfi, projeyi gerçeklestirmek için destek oldu. Çalistayin yapilacagi mekan ve lojistik konusunda Yildiz Teknik Üniversitesi büyük destek verdi. Böylece Çalistaya, Ermenistan’dan Türkiye’den 10’ar genç profesyonelin katilmasini sagladik. Izocam ile son derece profesyonel bir iliskimiz var. Çalistay sürecinde birbirimize destek olduk. Izocam’in, Ermeni-Türk mimarlar ve kentsel planlama uzmanlariyla birlikte gelecekte gerçeklestirecegimiz projelerde yararlanabilecegimiz, büyük bir bilgi birikimi ve uzmanligi var. Izocam’in deneyimlerinden bundan sonra da çok yararlanacagimizi düsünüyorum.”

Avrasya Ortaklik Vakfi Proje Yöneticisi Varya Meruzhanyan Çalistayin hedefleri, çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliligini anlatti; “Avrasya Ortaklik Vakfi, yaklasik 16 yildir Ermenistan’da faaliyet gösteren bir kurulus. Vakif, 2007 yilindan beri Azerbaycan ve Gürcistan’da da faaliyet göstermeye basladi. Ayrica Azerbaycan ve Ermenistan arasinda sinir ötesi bir proje yürütüyoruz. Genel olarak, Ermenistan’daki demokratiklesme sürecine, bilginin serbest dolasimina ve sinirlar ötesi projelere destek olmayi amaçliyoruz. Ermenistan’da bilginin serbest dolasimi ve özgür medyanin olusturulmasina yönelik çalismalara destek veriyoruz. Ermenistan ve Türkiye’nin iliskisine de katkida bulunmaya çalisiyoruz. Odaklandigimiz konulardan biri de, Ermenistan’in Avrupa Birligi ile ilgili ile olan entegrasyonuna destek vermek.”

Varya Meruzhanyan Çevresel Sürdürülebilirlik Çalistayi’na katilma sürecini ise söyle özetledi; “Avrasya Ortaklik Vakfi olarak çevresel sürdürülebilirlik konusuna odaklanmiyoruz. Ancak bazi projelerimizde çevresel olarak sürdürülebilir mimarileri destekledik. Bu projeler arasinda Çalistay da yer aliyor. Daha önce Ermenistan ve Türkiye arasindaki iliskileri destekleyecek fikirleri olan, Türk ve Ermeni kurumlarina açik büyük bir yarisma düzenledik. Yarismaya Ermenistan’dan 16 basvuru oldu. Basvurular yarismaya dahil edildi ve çesitli Türk ve Ermeni organizasyonlarin üyelerinden olusan bir seçici kurul tarafindan degerlendirildi. Öneri kabul edildi ve biz de Çalistayi finanse etmeye karar verdik.”

İzocam Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı’na destek oldu
İzocam Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı’na destek oldu