Enerji Verimliliği Haftası ve Yalıtımın Önemi

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

08.01.2014
Enerji Verimliliği Haftası ve Yalıtımın Önemi

Bu yil 33. kez kutlanacak olan Enerji Verimliligi Haftasi, kaynaktan son kullanima kadar enerjinin her asamada verimli ve etkin kullanimina dikkat çekmeyi amaçliyor. Enerjinin etkin ve verimli kullanilmasinda öne çikan çok sayida faktör bulunuyor. Bunlar arasinda son dönemde en çok gündeme gelen faktörlerden biri de “yalitim”… Yalitim konusunda 49 yillik bilgi birikimi ve uzmanliga sahip Izocam’in Genel Müdürü Nuri Bulut, Türkiye’nin 2012 yilinda enerji hammaddeleri ithalatina ödedigi rakamin tüm ithalat tutarinin % 25,4’üne ve yaklasik 60,1 milyar dolara ulastigina dikkat çekerek “bu düzeyiyle enerji ithalati, dis ticaret açiginin en önemli kismini olusturmaktadir” diyor.

Bilinçli enerji kullaniminin ve enerji tasarrufunun ülkeler ve toplumlarin kalkinmasinda önemli rol oynadigini hatirlatmak amaciyla her yil Ocak ayinin 2. haftasi “Enerji Verimliligi Haftasi” olarak kabul ediliyor. Gerçeklestirdigi projeler ve yer aldigi etkinliklerle enerjiyi ve enerji kaynaklarimizin etkin kullanimini tesvik etmeyi hedefleyen Izocam, son dönemde gelistirdigi enerji tasarrufu saglayan ürün ve sistemleriyle enerji kaybini en aza indirmeyi hedefliyor.

Izocam Genel Müdürü Nuri Bulut; “Arastirmalarimiz 2012 yilinda 236,5 milyar USD’a ulasan toplam ithalatimiz içinde enerji ithalatinin % 25,4 pay ile 60,14 milyar USD tutarinda bir faturaya denk geldigini gösteriyor. Birincil enerji tüketiminin yerli üretimle karsilanamama orani ise % 72’yi asmis durumda… Bu düzeyiyle enerji ithalati, dis ticaret açiginin en önemli kismini olusturmaktadir Cari açigi daha düsük seviyelere indirmek ve enerjide asiri disa bagimliligimizi azaltmak için enerji verimliligi ve uygulamalari sart. Yalitimin önemi de bu noktada tüm etkileyiciligiyle karsimiza çikmaktadir. Yazin serinlerken, kisin ise isinirken bulunulan ortamlari uzun süre konforlu kilmak ve bunu saglarken de sürdürülebilirlik önce yalitimla olabilir. Bu nedenle binalari enerji tasarruflu hale getirmeli, enerjiyi verimli kullanmali, yasam tarzimizi ve davranislarimizi degistirmeliyiz” diyerek yalitimin enerji verimliligiyle olan yakin iliskisini özetliyor.

2009 yili verileri ile OECD ortalamasinin (0,18) % 50 üzerinde gerçeklesen ülkemiz enerji yogunlugunu (0,27) azaltmada hali hazirda bulunan yerli ve ekonomik enerji verimliligi teknolojisi olarak yalitim hem sanayi hem de binalar için önemli firsatlar sunuyor. Firsatlar sadece enerji tasarrufu ile azalan tüketimin ülke ve birey ekonomisine katkisi olarak degil, bunu gerçeklestirmek için mühendis ve mimardan isçiye, üretimden uygulamaya ihtiyaç duyulacak çok yönlü istihdamin sosyal kalkinmada olumlu etkisi olarak da degerlendiriliyor. 

2012 yili itibariyle ülkemizde 9 milyon binada 22,4 milyon konuttan olusan mevcut stogun - 2000 yilinda mecburi olarak yürürlüge giren TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari Standardi dikkate alindiginda - bina stogunun % 10,6’sinin, konut stogunun ise % 20,6’sinin iyimser tahminle % 60 tasarruf ön gören standarda uyumlu insa edildigi öngörülüyor.

Enerji tasarrufuna katki saglayan enerji verimli binalarin hem ekonomiye hem de çevreye azimsanmayacak ölçekte faydasi bulundugunu söyleyen Bulut pasif ev kavramindan türemis ve biyo iklimsel tasarimi hedefleyen, sürdürülebilir, ekolojik, ekonomik ve sosyal etmenleri göz önünde bulunduran Multi Konfor Binalar’in, yüksek enerji tasarrufuyla birlikte azami isil konfor sundugunu söylüyor. Kusursuz akustik ve görsel konfor, kaliteli iç ortam havasi, yangin korunumu ve güvenligi saglayan, hem iç mekânlarda hem de dis mekânlarda son derece esnek tasarim çözümleri barindirabilen Multi Konfor Binalar en az % 90 enerji tasarrufu hedefliyor.

Bulut, yüksek enerji verimliligine olanak taniyan Multi Konfor Bina konseptine en yakin yapilara ise “kalin” uygulanacak yalitim ile ulasilabilecegine dikkat çekiyor. ”Kullanilacak yalitim malzemesinin daha kalin kullanilmasi, sistemdeki diger maliyetleri artirmadan tasarrufun orantili bir sekilde artirilmasini saglamaktadir. Örnegin sivali dis cephe isi yalitim sisteminde 5 santimetre yalitim yerine 10 santimetre yalitim yapilmasi durumunda yalitim uygulamasinin anahtar teslim maliyeti yüzde 30 artmasina ragmen, isi yalitim direnci ve tasarruf potansiyeli yüzde 100 artmaktadir.”

Enerji giderleri büyük oranda azaltilmis yasam alanlari insa edilmesinde yalitimin etkisi dikkat çekici seviyelere ulasabiliyor. Türkiye gündemindeki kentsel dönüsüm, özellikle çarpik yapilasma içindeki niteliksiz konut stogunun hizla ve güvenli yenilenmesi, daha etkin enerji verimliligi saglanmasi, saglikli çevre ortamina kavusulmasi açisindan önemli bir firsat olarak görülüyor. Kentsel dönüsümde yapilacak binalarin enerji tüketimlerinin daha fazla sinirlandirilmasi; AB’nin 2020 hedefleri gibi Türkiye’nin de Iklim Degisikligi Ulusal Eylem Plani ve Enerji Verimliligi Strateji Belgesindeki hedeflerini destekleyecek, yenilikçi uygulamalarin yayginlasmasini saglayacak. Bunun gerçeklesebilmesi için dogru ve isinin ehli kisilerce uygulanmis kalin yalitim faktörünün de göz ardi edilmemesi gerekiyor.