İzocam Kentsel Dönüşümde "Yangın Yalıtımı"nın Önemine Dikkat Çekiyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı vurguluyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

04.09.2013
İzocam Kentsel Dönüşümde "Yangın Yalıtımı"nın Önemine Dikkat Çekiyor

Türkiye’de her yil 25–30 Eylül tarihleri “Yangindan Korunma Haftasi” olarak degerlendiriliyor ve bu önemli hafta için çesitli bilinçlendirme çalismalari gerçeklestiriliyor. Yangindan korunmanin en önemli yollarindan birisi de dogru uygulanmis “yalitim”... Kentsel Dönüsüm sürecinde binalarin “Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkindaki Yönetmelik”e uygun sekilde insa edilmesi gerekiyor.


Türkiye´de yalitim sektörünün öncüsü olan Izocam, yalitimin önemine dikkat çekmeye devam ediyor. Kentsel Dönüsüm ile birlikte gündeme gelen binalar yenilenirken A’dan Z’ye tüm yalitim detaylarinin dogru sekilde uygulanmasi daha kaliteli ve güvenli yasam ve çalisma alanlarinin olusturulmasini sagliyor. Binalar insa edilirken zeminden çatiya, duvardan dösemeye ve tesisata kadar uygulanan etkili bir yalitim hem güvenlik sagliyor hem tasarruf edilmesine olanak taniyor.

Binalarda olusabilecek yanginlara karsi, yangin güvenligi saglamanin yolu aktif önlemlerin yaninda, öncelikle pasif önlemlerden ve yangin yalitimindan geçiyor. Yanginlarda ölümler birinci derecede yangin sirasinda açiga çikan duman ve gazlardan kaynaklaniyor ve zehirli gazlarin solunmasiyla can kayiplari meydana geliyor. Bu nedenle yanginin sebep olabilecegi can ve mal kaybinin önüne geçmek için bina daha tasarim asamasindayken önlemlerin alinmasi gerekiyor.

Yangindan korunmak için yangin yönetmeliklerine uygun malzeme seçilmesi, uygulamalarin bu kriterlere göre gerçeklestirilmesi konularinda "farkindalik" yaratilarak bireylerin ve toplumun bilinçlendirilmesi önem tasiyor. Izocam, yangin yalitiminda "dogru" malzeme seçimi, "dogru" tasarim ve "dogru" uygulama ile can ve mal kayiplarinin önüne geçilebilecegine dikkat çekiyor ve "yalitimin" uzman firma ve kisilerce yapilmasinin önemini vurguluyor.

Yangin güvenlik önemlerinin alinmadigi, yangin yalitimsiz binalarda, yangin sirasinda açiga çikan isi bina içindeki yanici malzemelerin tutusarak yanmasina ve yanginin hem bina içindeki diger hacimlere hem de yakindaki binalara siçramasina neden oluyor. Normal sartlarda binanin yük tasiyan kisimlarinin yangin söndürülene kadar ayakta kalmasi önem tasiyor. Bu da, yangin yalitimi saglayan malzemelerin kullanilmasiyla saglanabiliyor. Yangin yalitimi saglayan malzemeler bir bütün olarak alevin ve dumanin yayilimini önlüyor, isi geçisini azaltiyor. Ayrica dis cephede de yangin yalitimi önlemlerinin alinmasi gerekiyor. Böylece yangin yayilimi önlenerek yangina müdahale edinceye kadar herhangi bir can ve mal kaybi yasanmamasi saglanmis oluyor. Yangin yalitiminda isi geçisine yüksek direnç gösteren, tasyünü ve camyünü gibi A sinifi yanmaz malzemeler kullanilmasi gerekiyor. Bu malzemeler, yapinin çatisi, duvarlari, dösemeleri, tesisatlari, hava kanallari ve dis cephesine uygulaniyor.

Yüksek binalarda cephelerin yanmaz olarak siniflandirilan A sinifi malzemeler ile tasarlanmasi ve uygulamanin bu malzemelerle ve dogru biçimde yapilmasi gerekiyor. Ilgili yönetmeligin yürürlüge girmesiyle cephelerde ve kat aralarinda yanmaz olarak tanimlanan A sinifi malzemelerin kullanilmasi zorunlulugu dikkate alinmali… Bunun yani sira olasi bir yanginin yayilmasini önlemek ve zarari asgari düzeyde tutmak amaciyla yapinin ana konstrüksiyonu ile katlar arasi noktalarda veya ilgili uzmanlarca tanimlanan noktalarinda yangin bariyerleri mutlaka olusturulmali. Buradan hareketle dis cephelerde, özellikle yüksek binalarda, giydirme cephe uygulamalarinda camyünü ve tasyünü, dis cephe mantolama uygulamalarinda tasyünü vazgeçilmez tercih olarak öne çikiyor. Yangin önlemlerinin daha da yayginlasmasi için sadece yönetmelikler yeterli olmuyor. Dogru tasarimin dogru malzeme ve uygulama ile hayata geçirilmesi ve bu konudaki denetim mekanizmalari etkinliginin artirilmasi gerekiyor.

Etkili bir yangin yalitimi için “tasyünü” ve “camyünü” kullanimi önem tasiyor…

Tasyünü ürünler yerli olarak temin edilen, inorganik hammadde olan bazalt tasinin 1350°C - 1400°C’de, camyünü ürünler ise yine yerli olarak temin edilen cam hammaddelerinin 1200 °C - 1250°C’de eritilerek elyaf haline getirilmesi sonucu olusuyor. Camyünü ve Tasyünü kullanim yeri ve amacina göre farkli boyut ve teknik özelliklerde, degisik kaplama malzemeleri ile silte, levha, boru ve dökme seklinde üretilebiliyor. Tasyünü ürünlerin kullanim sicakligi ürün tipine bagli olarak -50/+650°C araliginda ve erime sicakligi >1000°C oluyor. Camyünü ürünlerin kullanim sicakligi ürün tipine bagli olarak -50/+550°C araliginda ve erime sicakligi >800°C oluyor. Kaplamasiz Tasyünü ve Camyünü ürünler TS EN 13501-1’e göre ‘yanmaz malzemeler’ olan A1 sinifinda yer aliyor.

“Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkindaki Yönetmelik"te dis cephelerin yüksek binalarda (21.5 metreden büyük) zor yanici, diger binalarda ise zor alevlenici olmasi gerektigi ifade ediliyor. Baska bir ifadeyle dis cepheler yüksek binalarda en az A2-s1,d0 yanicilik sinifina, diger binalarda ise en az C-s3,d0 yanicilik sinifina sahip olmali... AB Ulusal Yangin Yönetmelikleri incelendiginde, dis cephenin sadece son kat kaplama malzemesinden ibaret olmadigi, ETICS (External Thermal Insulation Composite System) olarak bilinen kompozit dis cephe isi yalitim sistemi (mantolama) uygulanan yapilarda son kat siva ve altinda bulunan yalitim malzemelerinin bir bütün oldugu ve sistem olarak ele alindigi görülüyor.

InWall, yangin güvenligi konusunda yüksek korunum sagliyor…

Izocam ile Rigips’in bölme duvar uygulamalarinda yangina dayanim sertifikali ürün ihtiyacini karsilamak amaciyla bir araya gelerek gelistirdikleri InWall Bölme Duvar Sistemleri Yangin Yönetmeligi’nin zorunlu tuttugu “EK-3/B ve EK-3/C kriterlerini” (30, 60 ve 90 dakika yangina dayanikli ortamlar olusturulmasi) basariyla karsiliyor. InWall Bölme Duvar Sistemleri özellikle; konut projeleri, ofisler, okullar, oteller, alisveris merkezleri ve hastaneler gibi insanlarin yogun olarak birlikte bulunduklari mekânlara uygulanmaya elverisli özellikler içeriyor. Yangin güvenligi konusunda azami fayda saglayacak sekilde tasarlanan InWall Bölme Duvar Sistemleri, alisilmis ara bölme duvar sistemlerinin sahip oldugu estetik, kolay uygulanabilme, akustik konfor, hafiflik, isi ve ses yalitimi gibi avantajlar da sagliyor.

İzocam Kentsel Dönüşümde