Dünyanın dört bir yanından öğrenciler Gaziantep için okul tasarlayacak

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
İzocam 5 yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayıs Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

02.08.2013
Dünyanın dört bir yanından öğrenciler Gaziantep için okul tasarlayacak

Izocam Multi Konfor Binalar Ögrenci Yarismasi’nin 2014 yili konusu Gaziantep’te bulunan Ekokent Projesi içerisinde bir ilkokul tasarimi olarak belirlendi.


Izocam tarafindan 14 yildir düzenlenen Üniversite Ögrencileri Yalitim yarismasi 2010 yilindan beri Isover Multi Konfor Binalar Ögrenci Yarismasi ile koordineli olarak yürütülüyor. Her yil çok sayida farkli ülkenin, mühendislik ve mimarlik fakültelerinde ögrenim gören lisans ve yüksek lisans ögrencilerinin katildigi yarisma için belirlenen içerik kriterlerine uygun tasarimlar yapan ögrenciler projeleri ile birincilik için mücadele veriyor. Multi Konfor Binalar Ögrenci Yarismasi, enerji verimliligi ile farkli konfor boyutlari üzerine gelistirilen fikirleri yaymayi ve gelecege tasimayi hedefliyor. Iki asamada yapilandirilan yarismanin Türkiye’deki ulusal ayagi Izocam tarafindan düzenleniyor. Her ülkede dereceye giren en iyi üç proje Isover evsahipliginde düzenlenen uluslararasi asamada yarismaya hak kazaniyor.

Türkiye´de Iklim Eylem Plani, Sertifikali Pasif Ev gibi çevreci projelere imza atan Gaziantep Büyüksehir Belediyesi´nin Ekolojik bir kent kurma yönündeki planlari ve bu hedeflere hizli bir sekilde ulasmak için yaptigi çalismalar ilgi görmeye devam ediyor. Izocam, Isover ve Gaziantep Büyüksehir Belediyesi isbirligi içersinde yapilan hazirliklar sonunda 2014 yilinda gerçeklestirilecek 14. Izocam Multi Konfor Binalar Ögrenci Yarismasinda ögrencilerin, Gaziantep’te bir ilkokul tasarlamasi ve uluslararasi asama sonunda birincilik alan projenin Ekokent yerlesim alaninda hayata geçirilmesi planlandi.

Bugüne kadar farkli ülkelerin degisik konseptteki yerlesim alanlari içerisinde bina ve çevre düzenlemeleri üzerine projeler gelistiren ögrenciler, bu kez bir ilkokul tasarimi üzerine çalisacak. Okul projesi, Gaziantep Büyüksehir Belediyesi tarafindan insa edilen ve 200 bin kisilik yasam alanina sahip yeni Ekokent Projesi içerisinde gelistirilecek. Yarismaya katilan ögrencilerden; Ekokent Projesi içerisinde, klasik ögeleri modern egitim ile birlestiren, 6-10 yas arasindaki 400 ila 600 ögrenciyi barindirabilecek bir okulu projelendirmeleri beklenecek.

Yenilenebilir enerji kaynaklari, binalarda enerji verimliligi ve Multi Konfor standartlarinda yapilar üzerine kurgulananan yarismada, her yil enerji ön planda tutularak açiklanan farkli yarisma konulari ile farkli bina konseptleri, dünya üniversitelerinin mimarlik ve mühendislik fakültelerinde egitim gören ögrenciler tarafindan projelendiriliyor. 2013 yilinda ulusal asamaya Uzakdogu’ya kadar uzanan farkli ülkelerdeki 100’ü askin üniversiteden 1000’den fazla ögrenci kayit yaptirdi. 25’in üzerinde ülkeden mimarlik ve mühendislik ögrencilerinin katiliminin beklendigi 2014 yili Izocam & Isover Multi Konfor Binalar Ögrenci Yarismasi uluslararasi finali Mayis ayi sonlarinda gerçeklestirilecek. Yarisma takvimi 2013’ün Eylül ayinda Izocam tarafindan duyurulacak.
 

Dünyanın dört bir yanından öğrenciler Gaziantep için okul tasarlayacak