Pdf indirmek için formu doldur.
Ad
Soyad
E-mail (*)
Cep
Meslek
Uğraş
E-bülten almak istiyor musunuz? (*)
SMS almak istiyor musunuz? (*)
Gizlilik sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.

Multi Konfor Binalar

Multi Konfor Binalar » Multi Konfor Binalar

ÜRÜNLER

UYGULAMA ALANLARI

Multi Konfor Binalar

Multi Konfor Binalar

Multi Konfor Binalar

 • Pasif ev kavramindan türemistir ve biyoiklimsel tasarimi hedefler.
 • Sürdürülebilirdir. Ekolojik, ekonomik ve sosyal etmenleri göz önünde bulundurur.
 • Yüksek enerji tasarrufuyla birlikte maksimum isil konfor sunar.
 • Kusursuz akustik ve görsel konfor, kaliteli iç ortam havasi, yangin korunumu ve güvenligi saglar.
 • Hem iç mekanlarda hem de dis mekanlarda son derece esnek tasarim çözümlerine olanak saglar.

Ayni zamanda Izocam’in, sürdürülebilir yapilarin gelistirilmesi için olan stratejisinin merkezinde yer alir.   

Pasif Ev ne demektir?

“Pasif Evler” çok iyi yalitilmis, yillik isitma ihtiyaci çok düsük yani 15 kWh/m²’yi geçmeyecek sekilde planlanmis dolayisiyla geleneksel isitma sistemlerine gereksinim duymayan binalar olarak tanimlanabilir. Bu binalar klasik ya da modern tasarimli ahsap, tugla, betonarme sistemlerle yapilmis, konut, ofis binasi, okul, jimnastik salonu vb pek çok degisik amaca hizmet etmek için tasarlanmis olabilir. Yeni yapilarda yapilabildigi gibi yenilenecek projelerde de uygulanabilir. 

Multi Konfor Bina’nin avantajlari nelerdir?

 • En önemli avantaji kullanicilara konfor saglamasidir. Binanin tüm yüzeyindeki sicakliklar birbirine yakindir, dolayisiyla isisal farkliliktan dolayi hava akimi olmaz. Mekanik havalandirma sistemiyle bina içersinde iyi hava kalitesi elde edilir.
 • Enerji kullanim ihtiyaci 15kWh/m² ile sinirlandirildigindan %90’a varan tasarruf saglar.
 • Enerji kullaniminin azaldigi oranda CO2 salimlari da azalir.

Temiz havanin sürekliligi Multi Konfor Bina’da nasil saglanir?

Iç ortam hava kalitesini saglayabilmek için bütün yapilarda havalandirma yapilmalidir. Konvansiyonel yapilarda pencereleri açarak yapilan dogal havalandirma; nem, karbondioksit, uçucu organikler, radon gibi zararli etmenleri içerir, hijyenik degildir. Bununla birlikte temiz hava girisini kisitlamak da çözüm degildir. Enerji etkinligi ve hijyen için dogal yöntemler yerine havalandirma sistemi gerekmektedir.
Multi Konfor Evi, bir kazan dairesine ihtiyaç duymaz. Buzdolabi büyüklügünde kompakt havalandirma birimiyle tüm odalar için düzenli temiz hava saglama konusunda tam anlamiyla yeterli bir performans sunar. Nasil çalismaktadir? Merkezi birim bünyesinde isi degistirici, vantilatörler, filtreler ve – eger istenirse – önden hava isitici, hava sogutucu ve hava nemlendirici ya da kurutucuyu bulundurur. Mutfak, banyo ve tuvaletteki kötü hava disariya verilen hava sistemi ile atilir. Kötü hava disariya yönlendirilmeden önce sicakligini isi degistiriciye birakir. Bunun sonucunda içeriye giren temiz havayi isitarak oda sicakligina yakin bir isiya ulastirir. Günümüzde isinin geri kazanimi % 90 oranlarina kadar mümkün olmaktadir.

mk_01.gif

Basari faktörleri nelerdir?

Ana faktörler :

 • Maksimum isi yalitimi, strüktürel açidan kompakt olmak ve isi köprülerinin engellenmesi: Yapi kabugunun tüm parçalari 0.15 W/(m²K) rakaminin altinda olan bir U degeri ile yalitilmistir. Bu degere  25 ila 40 cm. yalitim kalinliklari ile ulasilmistir.
 • Pencereler üç cam olmali ve yalitilmis çerçevelerle tamamlanmalidir.  Hedef: Çerçeve de dahil olmak üzere U degeri < 0.80 W (m²K) ve cam için g degeri = 0.5 (toplam günes enerjisi geçirimi %50)
 • Binanin hava sizdirmazligi : Hava sizdirmazlik testi’nin sonucu < 0.6, baska deyisle saat basi hava degisim orani %60’in altinda olmalidir.
 • Kirli havadan geri kazanilan sicaklik : Ters akisli isi degistirici boyunca, kirli havadan gelen temel sicaklik tekrar temiz hava tedarigi yapilan yere yönlendirilir – Isinin geri kazanim orani % 80’in üzerinde olmalidir.  

Ikincil faktörler :

 • Temiz havanin bir ön islemden geçirilmesi: Temiz hava, jeotermal isi degistirici araciligiyla kisin ön isitmaya yazin da ön serinletmeye tabi tutulabilir.
 • Güneye dogru yönlenis ve kisin gölgelerden uzak durma: Günes enerjisinin pasif kullanimi isinma enerjisinden tasarruf ettirir.
 • Ev içinde sicak su üretilmesi: Gerekli enerji günes kolektörleri araciligiyla (dolasan havagazi için enerji ihtiyaci litre basina 40 ila 90 watt degerindedir ) ya da havadan suya isi pompalariyla (ortalama performans katsayisi 4 degerindedir) üretilebilir. Isi pompasi ayni zamanda, yazin enerji açisindan verimli bir serinleme için de kullanilabilir. Bulasik makineleri ve çamasir makineleri isitma islemi için gereken enerjiden tasarruf edebilmek için sicak su kanalina bagli olmalidir.
 • Enerji tasarrufu yapan elektrikli ev aletleri : Firin, ocak, derin dondurucu, lambalar, çamasir makinesi vb. gibi enerji tasarrufu ve verimlilik açisindan önemli ev aletleri, pasif ev konseptinin göz önünde bulundurulmasi gereken baska bir bilesenidir. Ama bu konu hakkinda evde yasayanlarin kendisi birtakim önlemler almalidir.

 

PASIF EV KAVRAMINDAKI ILKELER

Pasif evler çok iyi yalitilmis, yillik isitma ihtiyaci 15 kWh/m²’yi geçmeyecek biçimde planlanmis, binalar olarak tanimlanabilir. Pasif Ev kavramiyla tasarlanan yapilarda uyulmasi gereken 5 ana ilke bulunmaktadir. Bunlar asagidaki gibi siralanabilir.

mk_02.gif

  1. Isi Yalitimi:

Pasif ev olusumunda ilk ve en önemli ölçüt isi yalitimini saglamaktir.
“Pasif Ev” olabilmenin ilk kosulu olan 15 kWh/m² yillik enerji kullanimini asmamak için, isitma amaçli enerji kullanimini sifira kadar indirgemek en önemli unsurdur. Konut ya da ticari yapi ayrimi olmadan bütün binalarda enerji kullanimini en aza indirgeyebilmek için dis yüzeylerde yeterli isi yalitiminin saglanmasi gerekmektedir. Dis ortamla iç ortam konfor kosullari arasindaki sicaklik farkini isitma sistemine gerek kalmadan saglamadaki temel kosul olan isi yalitimi, ayni zamanda yapi malzemelerinin hasar görmesini engelleyerek strüktürün yillarca sürdürülebilirligini de saglar. Pasif Evlerde U (isil geçirgenlik) degeri duvarlarda 0,15W/m²K, pencerelerde 0,8 W/m²K degerine esit yada küçük olmalidir. 
Pasif evlerde duvarlarin yani sira seffaf yüzeylerin de yüksek nitelikte olmasi gerekmektedir. Bunun için özel pencere detaylari gelistirilmistir. sistemin isleyebilmesi için yalnizca kasanin degil camlarin da özellikli olmasi kosuldur.  Süper izoleli pencereler olarak adlandirilabilecek bu pencere kasalarinda U degeri en çok 0,8 W/m²K olmalidir.

Baska bir konfor kosulu pencere ve duvar yüzeyinde sicakligin oda sicakligina yakin olacak biçimde ayarlanmasidir. Pencere yüzeyinde ya da duvarda yüzey sicakligi düsük oldugunda soguk hava isimayla sanki cereyan varmisçasina kisiyi rahatsiz edebilmektedir. Bunu engellemenin yolu yeterli ve nitelikli isi yalitiminin yapilmasidir.

mk_03.gif

  2. Isi Köprüleri

Pasif Evlerde ikinci önemli unsur isi köprülerinin yapilmamasi, isi köprüsü etkilerinin engellenmesidir. Isi kaybi katsayisi ψ≤0,01 W/mK’in altinda ya da negatif olmalidir. Isi köprülerinin çogunlukla yer aldigi köse, kapi, pencere, balkon birlesim detaylari dikkatle incelenerek çözümlenmelidir.
Isi köprülerinin bulunmasi durumunda yüzey sicakligi düsük olacagindan iç ortamdaki sicak havanin soguk yüzeyle temasiyla yogusma gerçeklesir. Yogusma; nem, küf, mantar gibi anti hijyenik olusumlari beraberinde getirir. Isi köprüleri hijyen ve iç ortam  konforu için mutlaka engellenmelidir. Pencere montajinda ve balkonlarda isi köprüleri siklikla  problem olmaktadir. Bunlarin engellenmesi için yurt disinda özel önlemler alinmaktadir. 
Isi köprülerini engellemek için yalitim levhalari yapistirilacagi yüzeye tam temas ettirilmeli, arada hava boslugu birakilmamalidir. Levhalar birbiriyle örtüsmeli, aralarinda 5 mm’den büyük bosluk kalmamali, yalitimin sürekliligi saglanmalidir.

  3. Saydam Yüzeyler

Saydam yüzeylerin yani camlarin U degeri 0,8 W/m²K’e esit yada küçük olmalidir. Bu ise ancak 3 panelli low-e özellikli cam kullanilarak saglanabilmektedir. Ayrica camlarin yansitma degeri %50-55 araliginda olmalidir. Soguk kis günlerinde disardan günes isinimiyla gelen enerjinin %50-55 oraninda iç ortama alinabilmesi gerekmektedir.

mk_04.gif

 

 
  4. Sizdirmazlik

mk_05-(1).gif


Bina yüzeyinde hava sizdirmazligi saglanmali, bina zarflanmalidir. Proje asamasinda binanin sizdirmazlik çerçevesi belirlenmeli ve enerji dengesi buna göre kurgulanmalidir. Sizdirmazlik DIN EN 13289 hava boslugu testiyle ölçülür. Pasif Ev olabilmesi için binanin ±50 Pa basinçta hava geçisi 0,6h-1 ’i geçmemelidir.

Hava sizdirmazligi ile binadaki yapisal hasarlar, kondens engellenir, enerji tasarrufu saglanir, yapi içersinde daha iyi konfor elde edilir, banyo ve mutfaktan diger odalara istenmeyen hava akimi olusmayacagindan hava kalitesi artar, daha iyi gürültü kontrolü saglanir ve en önemlisi isi kaçislari engellenir.

Bununla birlikte sizdirmazlik saglanan yapilarda mutlaka havalandirma sistemi kullanilmali ve yalitim yeterli kalinlikta olmalidir. Aksi halde özellikle yogusma ve küflenme görülecektir.

  5. Mekanik Havalandirma

Mekanik havalandirma sistemiyle isi iyilesmeleri η≥0,75 saglanmalidir. Dis ortamdan alinan temiz hava, iç ortamdan çekilen sicak hava ile isitilarak, iç ortama gönderilir. Böylece temiz hava iç ortam sicakliginda ortama verildiginden havalandirmadan dolayi bir isi kaybi olusmaz.
DIN 1946-6 normuna göre kisinin 30 m³/saat temiz havaya ihtiyaci bulunmaktadir. Bir konutta 4 kisi yasadigi düsünülürse ortalama bir dairenin temiz hava ihtiyaci 120 m³/saat kabul edilebilir. Mutfak banyo ve Wc içeren ortalama bir konutta 120 m³/saat kirli hava emisi yapilmalidir. Içerden emilecek kirli hava hesaplanirken mutfak için 60m³/saat, banyo için 40 m³/saat, WC için ise 20 m³/saat kirli hava çikisi (egzos) ihtiyaci baz alinir. Toplam egzos ihtiyaci, binanin içersindeki birimlerin her birinin ihtiyacinin toplanmasiyla bulunur. Birimlerin metrajlari hesaplamada önem arzetmez. Hava akis orani, hesaplanan temiz hava ve egzos hava ihtiyacini karsilayacak düzeyde olmalidir. Pasif evlerde yasayanlara iç ortam hava konforuyla ilgili yapilan ankette memnuniyet düzeyinin oldukça yüksek oldugu görülmüstür.

Havalandirma sistemi basit bir teknoloji içermesi ve küçük bir alan kaplamasinin yaninda oldukça etkin kullanilabilinirliginden ötürü cazip olmaktadir. Havalandirma sistemi, isitma  ve merkezi sicak su sistemleriyle birlikte rahatça uygulanabilmekte hatta tek bir cihaz içersinde bütün bu özellikler bulunabilmektedir. 1995’de yalnizca düsünce olarak bulunan cihazlarin ilk prototipi 1997’de yapilmis günümüzde ise pazarda düzinelerce model-marka yer almaktadir.