Pdf indirmek için formu doldur.
Ad
Soyad
E-mail (*)
Cep
Meslek
Uğraş
E-bülten almak istiyor musunuz? (*)
SMS almak istiyor musunuz? (*)
Gizlilik sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.

Hesaplama Programları

Hesaplama Programları

Hesaplama Programları

Türkiye’de yalitimin lider firmasi Izocam imza attigi yeniliklerle de adindan söz ettiriyor. Izocam’in yeni gelistirdigi tesisat yazilimi ile enerji kayiplari kolaylikla belirlenebiliyor ve bu sayede ihtiyaca yönelik “dogru” yalitim uygulanmasi saglaniyor.

Izocam enerji verimliligi için büyük öneme sahip, enerjinin tasinmasi ve depolanmasi konusunda verimli yalitim yapilabilmesine olanak taniyan bir “tesisat yazilimi” gelistirdi. Bu yazilim sayesinde basta sanayi yapilari olmak üzere çesitli yapilarda; boru, kanal, depo ve benzeri tesisat elemanlarindaki enerji kayiplari analiz edilerek, en dogru yalitim çözümü tercih edilebiliyor.

Tasarlanan bilgisayar programi, tesisat yalitimi analiz yazilimi olmakla birlikte ilgili standartlarda belirtilen hesaplama kurallari kullanilarak hazirlandi. Özellikle de yönetmelik ve tüzüklerle elirtilmis sinirlarda uyari vererek boru, kanal, depo ve benzeri tesisat elemanlarindaki yalitimin, yetersiz, yeterli ve standardin üstü yalitim kalinliklarinda isi kaybi veya kazancinin degisimi, yüzey sicakliklarinin degisimi tesbit edilebiliyor.

Bunun yani sira yalitim ile CO2 saliminindaki azalmayi, boru içinde veya disinda yogusma kontrolü, donma kontrolü gibi islevlerin ne ölçüde gerçeklestirilebilecegi de hesaplanabiliyor. Izocam’in bu yeni tesisat yazilimi, sektör temsilcileri ile bu konuda egitim alan mühendis ve tekniker adaylarina yol gösterme niteligini tasiyor.

Tesisat yazilimi gelistirilirken öne çikan 3 önemli standart, yönetmelik ve tüzük kullanildi;
1. TS 12241 ve EN ISO 12241 Yapi ekipmanlari ve endüstriyel tesislerde termal yalitim – Hesaplama kurallari (ISO 12241:2008).
2. Enerji verimliligi yasasi ve eki enerji verimliligi yönetmeligi (yüzey ve ortam arasi sicaklik farki 5 oC ve daha düsük olacak sekilde yalitilmali)
3. Is Sagligi ve Güvenligi Tüzügü (yüzey sicakliklari 60 oC’den yüksek olmayacak sekilde yalitilmali)

Izocam tesisat yazilimi gelistirilirken kaynak olarak Izocam Yalitim Kitabi teknik yalitim kismi, Isi Transferi Kitaplari, 2001 ASHRAE Temel EL Kitabi (Isi Transferi, Endüstriyel ve Ticari Yalitim Uygulamalari, Yüzey Yogusmalarinin Önlenmesi ve benzeri bölümler) gibi kaynaklardan yararlanildi.