Istenmeyen Seslere Kulak Tikamak ve Duymamak Mümkün

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Istenmeyen Seslere Kulak Tikamak ve Duymamak Mümkün

Komsu gürültüsü, araba kornasi, belki bir okul çikisi karmasasi, yan binada bulunan bir is yerinden yükselen sesler… Günlük yasamda istenmeyen sesleri duymamanin kolay bir yolu var. Ilk bakista zorlu bir süreç gibi görünse de sonrasinda saglayacagi konfor ve huzurlu atmosfer düsünüldügünde “yalitim” gürültü için tek çözüm…

“Çevresel Gürültünün Degerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeligi”nin belirledigi sartlara uyularak, binalar insa edilirken gerekli yalitim kosulunun dogru sekilde uygulanmasi ve denetim mekanizmalarinin islemesi gelecekte giderek artmasi beklenen ‘gürültü kirliligi’nin önüne geçebilecek.

Ses yalitimi ile gürültünün zararli etkileri en aza indirilip, kisinin konforu saglanabiliyor ve ruh sagligi korunabiliyor. Çünkü istenmeyen sesler, duyma bozuklugu, stres, uyku bozukluklari, tansiyon ve kalp rahatsizliklari gibi kisiler üzerinde çok ciddi rahatsizliklara sebep olabiliyor. Binalarda yapilacak yalitim ile kimi zaman çalisma motivasyonunu kimi zaman ise sessizlik içerisinde kitap okuma keyfini olumsuz etkileyen gürültü, azaltilarak huzurlu yasam alanlari yaratilabiliyor.   

Ses yalitimi yapilmasinda en önemli amaç gürültünün en aza indirilmesidir. Ses çesitli yollarla bir mekândan öteki mekâna geçebiliyor. Sesin bir bölmeyi geçmesi, sesin belli oranlarda durdurulmasi yolu ile ona özgü hesaplarla önlem alinarak istenen ölçüde azaltilabiliyor.
Gürültünün çalisma mekânlarinda is verimliligini düsürmesi ile birlikte, konutlarda da sesin bir mekândan diger mekânlara iletilmesi istenmeyen durumlara yol açabiliyor. Evlerde genellikle komsulardan gelen gürültüler, disardan gelen korna sesleri gibi çesitli çevresel gürültüler olabiliyor. Komsudan gelebilecek gürültülere karsi en iyi çözüm ise kat dösemelerine ve duvarlara uygulanacak ses yalitimi...

Izocam Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem çagimizda en fazla rahatsizlik duyulan ve sikâyet edilen konularin basinda gürültünün geldigini söylüyor. “Bu belki yan komsu gürültüsü belki bir trafik karmasasinin veya insaat çalismasinin gürültüsü olabilir. Yalitim deyince akla genellikle isi yalitimi geliyor ancak ses yalitiminin da göz ardi edilmemesi gerekiyor. Isi yalitimi nasil ekonomik olarak tasarruf sagliyorsa ses yalitimi da aslinda gürültüden tasarruf sagliyor. Çünkü duymak istemedigimiz sesleri kisiyor. Gürültü kirliliginin insan psikolojisinde yol açtigi olumsuzluklardan bizleri koruyor. Burada müteahhitlere büyük görev düsüyor. Öyle evler var ki duvarlari zar gibi… Sokaktaki ve yan dairedeki tüm sesler evin içinden duyulabiliyor. Ses yalitiminin olmamasi evin içindeki mahremiyetin korunmasini engelliyor. Yalitimin dogru uygulanmasina binalarin insasi sirasinda dikkat edilmeli ancak sonradan da kurtulabileceginiz gürültüler var. Örnegin komsu gürültüsü gibi… Komsudan gelen sesi yalitmak için tasyünü kalibel levha ile ses yalitimi yaptirilabilir. Bir yanlis bilgi ise köpük malzemelerin ses yalitimi yaptigidir. Köpük malzemeler ses yalitimi yapmazlar. Tasyünü ve Camyünü gibi mineral elyafli levhalar ses yalitimini en iyi saglayacak malzemelerdir.”  

Izocam’in ses yalitimi için sundugu Kalibel, “Duvarlarin içten giydirilmesi” seklinde uygulaniyor. Kalibel, isi ve ses yalitimi ile yangin güvenliginin gerektigi; beton veya tugla dis duvarlarin iç yüzünde, iç bölme duvarlarda ve komsu duvarlarda kullaniliyor. Ayrica merdiven ve asansör bosluklarina bitisik duvarlarda uygulanabiliyor. Benzer sekilde Izocam Optimum camyünü levhalar da duvar, tavan ve ara bölme uygulamalarinda kendine özel tamamlayici profilleri ile yapi elemanlarindan ses geçisini azaltiyor, konforlu mekanlar elde edilmesinde önemli rol oynuyor. Tasyünü Yüzer Döseme Levhasi ise, katlar arasi isi yalitimi ile birlikte dösemelerden hem titresim hem konusma seslerinin geçisinin azaltilmasini sagliyor.
Ses yalitimi ile ilgili 2005 yilinda “Çevresel Gürültünün Degerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeligi” yürürlüge girdi. 2010 yilinda revize edilen Yönetmelikte AB uyumlastirma süreci devam ediyor. Özellikle gürültünün fazla oldugu sanayi bölgelerinde, yogun trafik alanalarinda ve eglence mekânlarinda ses yalitiminin yapilmasi gerekiyor. Bununla birlikte binalarimizda yasadigimiz mekânlarin iç ve dis gürültülerden korunmasi da önemli… Iç mekânlarda gündüz ve gece müsaade edilen en yüksek ses degerleri yönetmelikte belirtilirken, bunlari saglamak için mineral yün esasli camyünü ve tasyünü ürünler sürdürülebilir detaylarin gelistirilmesine katki sagliyor.