Izocam, 34. Enerji Verimliligi Haftasi’ni “ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri Belgesi” ile kutluyor.

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam, 34. Enerji Verimliligi Haftasi’ni “ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri Belgesi” ile kutluyor.

Yalitim ile daha fazla enerji sahibi olabilmek mümkün

Enerji Verimliligi Haftasi bu yil 34. kez kutlaniyor ve kaynaktan son kullanima kadar enerjinin her asamada verimli ve etkin kullanimina dikkat çekmek amaçlaniyor. Yalitim ülke ekonomisine cari açigin kapatilmasinda katki saglarken hanelerin enerji faturalarini da %50 düsürüyor. Izocam, toplumsal bilinç olusturma çalismalarinin yani sira “ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri Belgesi”ni alarak enerji verimliligine verdigi önemi bir kez daha ortaya koyuyor.


Izocam bu yil “Enerji Verimliligi Haftasi” ile birlikte enerji yönetimindeki basarisini da kutluyor. Temel amaci enerji kullaniminda iyilestirmeler yaparak birim üretim basina tüketilen enerjiyi azaltmak olan ISO 50001 standardina sahip olmayi basaran Izocam, tüm faaliyetlerinde enerjiyi ve enerji kaynaklarimizin etkin kullanimini tesvik ediyor. Izocam yalitim ve enerji iliskisini de sürekli gündemde tutarak toplumda bilinç olusturmayi da görev kabul ediyor.

Izocam Genel Müdürü Nuri Bulut ; “2013 yili itibariyle ülkemizde 9,1 milyon binada 21,1 milyon konut stogu bulunuyor. 2000 yilinda mecburi olarak yürürlüge giren TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari Standardi dikkate alindiginda bu bina stogunun %11,8’inin, konut stogunun ise %23,2’sinin iyimser tahminle % 60 tasarruf ön gören standarda uyumlu insa edildigi tahmin ediliyor. Binalarda enerji kullaniminda saglanan tasarruf ayni zamanda fosil yakit tüketimi ve dogaya sera gazlari salimini azaltarak küresel isinma etkisini de azaltmak anlamina geliyor. 2007 BM raporuna göre, küresel sicaklik artisinin 2 derece olmasi durumunda gezegendeki canli türlerinin yüzde 30´u yok olma tehlikesiyle karsi karsiya kalacak, 5 derece olmasi durumunda yiyecek stoklari tükenecek, 6 derece olmasi durumunda ise yüz milyonlarca insan uygun iklim kosullarinda yasamak umuduyla göç edecek. Yalitim ile saglanacak enerji tasarrufu ile hem çevre korunacak hem ekonomiye katki saglanacak. Bu nedenle artik yalitimin öneminin farkina varilmali." seklinde konustu.

Bulut BEP’e dikkat çekerek; “Yeni çikan Onuncu Kalkinma Plani, Program ve Eylem Planlari, Binalarda Enerji Performansi Yönetmeligi sayesinde gelecege daha umutla bakiyoruz. Önümüzdeki 10 yilda mevcut binalarda da enerji verimliligi önlemleri ile yalitim seviyelerinin artacagini, sektöre, ülkeye ve bireylere büyük katkilari olacagini düsünüyoruz. BEP ülkemiz için kuskusuz son derece önemli bir adimdir. Ancak BEP’in tüm detaylari ve denetim mekanizmalarinin da tüm islerligi devreye sokularak aksaksiz uygulanmasi büyük önem tasimaktadir. Bu yönetmelikte gelistirilmesi gereken hususlarin tekrar gözden geçirilerek bir an önce tamamlanmasi gerektigine inaniyoruz.” diyor.

Yüksek enerji verimliligine olanak taniyan Multi Konfor Bina konseptine en yakin yapilara ‘kalin’ uygulanacak yalitim ile ulasilabilecegini söyleyen ve kullanilacak yalitim malzemesinin daha kalin uygulanmasinin sistemdeki diger bilesenlerin maliyetlerini artirmadan, tasarrufu artiracaginin altini çizen Nuri Bulut; “Enerji tasarrufu saglayan yalitim malzemelerimizin üretiminde de enerji verimliligine önem vermemiz ve yenilikçi teknolojileri her asamada uygulayarak hem daha düsük salimlarla çevre dostu hem de enerji verimli üretimler saglamak sorumlulugumuzdur. Bu hassasiyet de, belgesi alinmis olan ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri ile tüm tesislerimizde güvence altina alinmistir.” dedi.     

Bilgi için:

Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 – 282 40 85 / Dahili:12
seher.saygin@essance-istanbul.com

Zeynep Yigit/ Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 – 282 40 85 / Dahili: 23
zeynep.yigit@essance-istanbul.com