Konutlarda enerji faturalarını azaltmanın en etkili yolu; yalıtım

BASIN BÜLTENLERİ
30
OCA
İzocam ürünleri hem su sayaçları ve su borularını donmaktan koruyor hem de tasarruf sağlıyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Konutlarda enerji faturalarını azaltmanın en etkili yolu; yalıtım

İzocam, kış aylarında artan ısınma giderlerine ve doğru yalıtım uygulamalarının  binalarda tüketilen enerjiden  tasarruf sağlanmasındaki rolüne dikkat çekti. Standartlara uygun kalınlıktaki doğru malzemelerle yapılan doğru yalıtım uygulamaları enerji tüketimini ve faturalarını en az yüzde 60 azaltıyor hem aile bütçesine hem de ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

 

Enerji verimliliği konusunu en önemli gündem konusu olarak benimseyen İzocam, binalarda özellikle de konutlarda yapılan doğru yalıtım uygulamalarının mümkün olan en yüksek düzeyde enerji verimliliği sağladığının altını çiziyor. Verimli enerji kullanımı için, TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları standardına uygun kalınlıkta yapılan yalıtım; binalarda enerji tüketimini en az yüzde 60 azaltırken ülkenin enerji faturasını da düşürüyor. 

 

2017 yılında enerji hammaddeleri ithalatına 37 milyar dolardan fazla ödeme yapan Türkiye’nin son 10 yıldaki enerji ithalatının ülke ekonomisine bedeli 400 milyar doların üzerinde seyretti. Tüketilen enerjinin yaklaşık dörtte üçü dışarıdan ithal ediliyor ve enerji ithalatı, dış ticaret açığının en önemli kısmını oluşturuyor. Enerji harcamalarında tasarruf sağlamak, cari açığı daha düşük seviyelere indirmek ve enerjide aşırı dışa bağımlılığı azaltmak açısından binalarda yapılacak enerji tasarrufu büyük önem taşıyor.  

 

Binalarda doğru malzemelerle yalıtım yapmanın enerji tasarrufu için atılacak en büyük adım ve en yüksek enerji tasarrufu sağlayan çözüm olduğunu belirten İzocam Genel Direktörü Levent Gökçe, enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden bir ülke olarak doğru yalıtım uygulamaları konusunda bilinçlenmenin önemine değindi ve şöyle konuştu; “Yalıtım uygulamaları öncesi mutlaka teknik yönden konusunda uzman, etkin ve yetkin üretici ve uygulayıcı firmalara danışılması gerekir. Ürün seçimini ve yalıtım kalınlığını doğru ve sağlıklı yapabilmek için de ürünler hakkında doğru ve doyurucu bilgi almak çok önemli. Doğru uygulamalar güvenilir ve uzun ömürlü olur ve tüketilen enerjide ve dolayısıyla ödediğimiz faturalarda yüzde 60’ı aşan oranda tasarruf sağlar.”

 

TÜİK verilerine göre evlerin yüzde 20,7’si ısınmıyor

 

Gökçe, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2017 yılına ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladığını hatırlattı ve “Araştırmada, konutlarda en önemli sorunun ısınma sorunu olduğu ortaya çıktı. Sonuçlar, nüfusun yüzde 20,7’sinin evini ısıtamadığını, yüzde 40,8´inin konutunda “yalıtım olmadığı için” ısınma sorunu yaşadığını, yüzde 36,6´sının "sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevesi" gibi durumlarla karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Sonuç olarak yalıtımın enerji faturalarını, ülke ekonomisini,  konutlarda yaşayanların sağlığını ve yaşam konforunu aynı anda iyileştirebilen en önemli adım olduğunu görüyoruz” dedi.

 

Tesisat yalıtımı da enerjide yüzde 50 tasarruf sağlıyor

 

Gökçe, yalıtım deyince öncelikle akla binaların iç ve dış yalıtımlarının geldiğini ancak tesisat yalıtımının en az bina yalıtımı kadar önemli olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi: “Binalardaki ısıtma ve soğutma tesisatlarının yalıtılması, mekanların çok daha kolay ve hızlı bir şekilde iklimlendirilmesini, istenen sıcaklığa ve konfor şartlarına hızlı ulaşılmasını, sıcaklığın uzun süre korunmasını mümkün hale getirerek enerjide yüzde 50’yi aşan oranda tasarruf sağlıyor.  Prefabrik Boru ve Vana Ceketi ile tesisat yalıtımı yapılmış olan binalarda örneğin kış aylarında yanan kalorifer kazanından binaya dağılan tesisattaki sıcak su, dairelere ulaşana kadar sıcaklığını ve dolayısıyla enerjisini koruyor. Aksi durumda ise, daireye ulaşana kadar borulardaki sıcaklık düşüyor, daire geç ısınıyor ve dönüş borusundaki su daha fazla soğuduğu için kazanın bunu tekrar ısıtması için daha fazla enerji harcaması gerekiyor. Borulardaki sıcaklığın belli bir derecenin altına düşmesi de kazanın verimliliğini düşürüyor. Tesisattan geçen su sıcaklığının korunması ise ancak yalıtım sayesinde sağlanıyor.”

 

 

Daha fazla bilgi için: Doret Habib (D’oret İletişim) - d.habib@doretiletisim.com

 

Konutlarda enerji faturalarını azaltmanın en etkili yolu; yalıtım