İzocam Dünya Şehircilik Günü´nde Sessiz Şehirlerin Ütopya Olmadığına Dikkat Çekiyor

BASIN BÜLTENLERİ
30
OCA
İzocam ürünleri hem su sayaçları ve su borularını donmaktan koruyor hem de tasarruf sağlıyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

İzocam Dünya Şehircilik Günü´nde Sessiz Şehirlerin Ütopya Olmadığına Dikkat Çekiyor

İzocam, her yıl 8 Kasım’da kutlanan Dünya Şehircilik Günü vesilesiyle konforlu, enerji verimli ve sürdürülebilir şehirler kadar sessiz şehirlerin yaratılabilmesi için “yalıtım”ın ve “Multi Konfor Binaların” önemine vurgu yapıyor. Kentsel Dönüşümün ısı kadar ses yalıtımlı yeni binaların inşa edilmesi için büyük bir fırsat olduğunun altını çiziyor.
Gün geçtikçe artan gürültü kirliliği yaşam kalitesini ve insan psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. İzocam da gürültü kirliliği için en etkili çözümün doğru uygulanmış ses yalıtımı olduğuna dikkat çekiyor ve bu alanda sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor.

Dünya Şehircilik Günü’nde İzocam özellikle de konforlu yaşam alanları yaratılmasında yalıtımın etkili olduğunun altını çiziyor. Buna bağlı olarak da Kentsel Dönüşüm’ün en verimli şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Şehirlerin sunduğu en büyük rahat konforlu yaşam alanlarıdır. Bu nedenle evlerimizde en çok aradığımız özellik konfordur. Yaşam alanlarımızın istediğimiz sıcaklıkta olması, sokak ve komşu gürültüsünden arındırılmış, güven dolu alanlarda yaşamak şehirdeki insanın en büyük arzusu. Konfor alanı olarak tanımladığımız evlerimizde, istenen sıcaklığı, yangın güvenliğini sağlamak ve istenmeyen sesleri dışarıda tutmak yalıtım ile gerçekleşebiliyor.
 

Şehirleşme ve sanayileşme ile birlikte gün geçtikçe artan ses ve gürültü kirliliği, insanları ruh ve beden olarak zorlayarak, yaşam kalitesini düşürüyor. Gürültü kirliliğinden korunmak için en ideal yöntemlerden biri ise “yalıtım”… Doğru malzeme ile yapılan kalın yalıtım uygulamaları ile hem ısı kayıpları hem de olası bir yangın halinde azami ölçüde can ve mal kaybı önlenebiliyor. Kalın yalıtım uygulamaları, ses geçirgenliğini azaltıyor ve hem dış gürültülerden hem de komşu daire veya binadan gelebilecek gürültülerin evin içine girmesini engelliyor.

Şehir gürültüsü günümüzde hemen herkesin rahatsızlık duyduğu, insan psikolojisi üzerinde de olumsuz etkileri olan önemli sorunlar arasında yer alıyor. Gereksiz yere çalınan kornadan, egzoz veya inşaat gürültüsüne kadar herkesin kulaklarını tıkamak istediği çok sayıda gürültü yaşam konforunu olumsuz yönde etkiliyor. İzocam da bu nedenle “sessiz şehirler”e odaklanıyor ve hem şehir gürültüsünü en aza indirecek hem de bina genelinde alınacak çözümleriyle daha yaşanılır kentler oluşturmak için çalışmalar yürütüyor.
 

İzocam Genel Müdürü Levent Gökçe İzocam’ın gürültü kirliliğine karşı kendine özgü ifadesi olan “sessiz şehirler” ile başlattığı mücadelede Multi Konfor Binaların öne çıktığını vurguluyor.  Gökçe, “Şehir gürültüsünün yarattığı stresten uzak durmak için alınabilecek önlemler arasında gürültüyü çokça zaman geçirilen yaşam ve çalışma alanlarından uzak tutmak gerekiyor. Gelişmiş şehirlerde insanlar zamanının %90’ını kapalı alanlarda geçiriyor. Dışardan gelen şehir gürültüsü ile birlikte bina içinde oluşan gürültülere de önlem alınması gerekiyor. Evde komşu ve sokak gürültüsü, fabrikalarda işçi sağlığı, ofislerde sessiz çalışma ortamları sağlayabilmek Multi Konfor şartlarıyla mümkün olabiliyor. Multi Konfor Bina şartları, bunlara ek olarak tiyatro, sinema, konser ve benzeri kültürel etkinliklerin sergilendiği yerlerde de doğru akustik uygulamalar ve ses geçirgenliğinin önlenmesi için de özel alanların korunmasına hizmet ediyor” diyor.
 

Bu alanlarda istenen sessizliğe ulaşmada ise dış cephe yalıtımıyla birlikte yapıların iç duvar yüzeyleri, ara bölmelerinde ve katlar arasında doğru ürünlerle doğru yalıtım uygulanması önem taşıyor. İzocam’ın “sessiz şehirler” yaratmada etkili olan taşyünü ve camyünü ürünleri ses yutucu özellikleriyle ses yalıtımı için iddialı çözümler sunuyor.
 

Sessiz şehirlere Multi Konfor Bina şartlarıyla ulaşılabileceğine dikkat çeken Gökçe, bu konudaki etkili ürünleriyle de tecrübesini ortaya koyuyor. “Multi Konfor Binalar iç hava kalitesi, ısı ve yangın yalıtımına ek olarak ses yalıtımı ve akustik konfor da sunuyor. Sessiz şehirler oluşturabilmek için inşa edilen yapıların Multi Konfor Bina şartlarına uygun olması gerekiyor. İzocam, Multi Konfor Binalara yönelik sunduğu camyünü ve taşyünü ürünleriyle ses köprülerini engelleyecek çözümler sağlıyor.” şeklinde sözlerine devam ediyor.  
 

2005 yılında yürürlüğe giren ve 2010 yılında revize edilen “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği”nde AB uyumlaştırma süreci devam ediyor. Özellikle gürültünün fazla olduğu sanayi bölgelerinde, yoğun trafik alanlarında ve eğlence mekânlarında ses yalıtımının yapılması gerekiyor. 2017 Mayıs ayında yürürlüğe giren “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik”  sanayi dışındaki binaların her türlü duvar ve döşeme kesitinin sağlaması gereken minimum ses azaltım değerini (Rw) içeriyor. Yeni yapılacak binalarda istenilen ses yalıtım değerlerini sağlamada İzocam da camyünü ve taşyünü ürünlerin yer aldığı sürdürülebilir detayları ile katkı sağlıyor.  Bu yanmaz ürünler ısı yalıtımına ek olarak ses ve titreşim yalıtımı da yapıyor. Bu sayede gürültünün sönümlenmesini sağlıyor, iletilmesini önlüyor ve hacim akustiğini sağlamada da önemli katkı sunuyor. Binanın genelinde ve dairelerde uygulanan yalıtım ile elde edilen sessizlik istenilen konfor ortamını sağlıyor. Akustik açıdan konforlu, anlaşılabilirlik değeri yüksek iç mekanlar elde ediliyor. 
 

Bilgi için:

Burcu Ertek – İzocam Kurumsal İletişim – 216 440 40 50 -  ertek@izocam.com.tr

İzocam Dünya Şehircilik Günü´nde Sessiz Şehirlerin Ütopya Olmadığına Dikkat Çekiyor