Toplu Yaşam Alanlarında Yangın Güvenliğine Dikkat

BASIN BÜLTENLERİ
30
OCA
İzocam ürünleri hem su sayaçları ve su borularını donmaktan koruyor hem de tasarruf sağlıyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Toplu Yaşam Alanlarında Yangın Güvenliğine Dikkat

Ülkemizde her yıl 25 Eylül haftası “Yangından Korunma Haftası” olarak kutlanıyor. Yangından korunmanın, can ve mal kayıplarına engel olmanın en önemli yollarından birisi de doğru uygulanmış “yalıtım”... İzocam yangın konusuna kamuoyunun dikkatini tam da bu noktada çekiyor.

İzocam; özellikle insanların toplu halde bulundukları binalar, ofisler, okullar, yurtlar, kamu binaları, fabrikalar, sanayi yapıları, hastane, AVM ve spor salonu gibi mekanların “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”le korunması gerektiğine vurgu yapıyor. Binaların çatıdan zemine, kat aralarından tesisata, ara bölmelerden iç ve dış duvarlara kadar taşyünü ve camyünü ile yalıtım yapılması yangın güvenliğini artırıyor.

Gerek oturduğumuz binalarda gerekse sanayi yapılarında ya da hastane, AVM, spor salonu gibi insanların toplu halde bulundukları mekanlarda meydana gelebilecek olası yangınlar telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olabiliyor. Özellikle de büyük kentlerde itfaiyenin ulaşmakta zorlandığı dar sokaklar, son dönemde inşaa edilen yüksek katlı binalar yangınların ciddi boyutlara varmasına sebep olabiliyor. İzocam yangın felaketinden korunmada “doğru malzeme ile uygulanan kalın yalıtımın” önemine dikkat çekiyor. Yüksek bir binada uygulanması gereken yalıtım ile site veya sokak arasında bulunan binalara uygulanması gereken yalıtım şeklinin uzmanlarca değerlendirilerek, doğru kişilerce, doğru malzeme ile, doğru kalınlıkta uygulanması can ve mal kayıplarını büyük oranda azaltıyor.
 

A1 sınıfı taşyünü ve camyünü ile bina cephelerine, pencere kenarlarına ve kat aralarına yapılacak yalıtım olası bir yangın sırasında zaman kazandırıyor. Taşyünü ve camyünü ile yalıtılmış bir bina tutuşmuyor ve duman yaymıyor. Yangında en önemli hususlardan biri olan dumandan etkileşim ise engelleniyor. Taşyünü ve camyünü malzeme kullanılarak oluşturulacak yangın kompartımanları yangından kaçış anı ve itfaiyenin yetişmesi süreçleri için daha uzun bir zaman tanınmış oluyor.
 

Yangın güvenliğinin hayati önem taşıdığına vurgu yapan İzocam Genel Müdürü Levent Gökçe; “Yalıtımın sağladığı çözümlerden biri de Yangın Güvenliği… Son yıllarda hızla gelişen yapılaşma, yeni projeler, kentsel dönüşüm gibi fırsatların Yangın Güvenliği için çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Özellikle yangında can ve mal kaybı oranları bu sayede düşürülebilir. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’e uygun özellikle yüksek binalarda yanmaz camyünü ve taşyünü vazgeçilmez tercih olmalı… Binaların yüksekliğine ve konumlarına göre yangın yalıtımı da değişkenlik gösteriyor.  Yönetmelik, 28,5 metre ve daha yüksek binalarda yangın güvenliği için sıvalı dış cephe ısı yalıtım sistemi uygulamalarında A1 sınıfı hiç yanmaz mineral yün kullanımını şart koşuyor. Plastik ürünlerin kullanılması durumunda ise yangın bariyerlerinin uygulanması şartı bulunuyor. Ayrıca yönetmeliğe göre yüksek binalarda kat aralarında yanmaz olarak sınıflandırılan A sınıfı malzemelerin kullanımı zorunlu hale getirildi. Yüksek sıcaklığa dayanıklı olan camyünü ve taşyünü yangın yalıtımında yüksek korunum sağlıyor” diyor.
 

Yangında kayıplar genellikle duman yayılımıyla oluşan gaz zehirlenmelerinden kaynaklandığını ifade eden Gökçe, “Yangın esnasında bütünlüğünü kaybetmeyen ve ısıyı geçirmeyen duvarlar sayesinde binayı güvenli şekilde boşaltmaya yetecek süre kazanılıyor. Okul, hastane gibi yangında can kaybı riskinin yüksek olabileceği yapıların tüm yalıtım çözümlemelerinde yanmaz ısı, ses ve yangın yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir” diyor.
 

İzocam yüksek sıcaklığa dayanıklı ürünleriyle olası yangınlarda etkili çözüm sunuyor

Özellikle sanayi binalarında kullanılan İzocam Tekiz ürünleri fabrikalar ve üretim merkezlerinde de yangın güvenliği konusunda etkili çözüm sunuyor. ‘EI60 ve E120 Yangın Dayanımı’ sertifikasına sahip olan Tekiz taşyünü panelleri ile yangına karşı koruma sağlıyor. Çevreye zarar veren madde içermeyen panellerde yer alan mineral yün dolgu, yüksek yangın dayanımı, ses ve ısı yalıtımı için de etkili çözüm sağlıyor. Mineral yün yalıtımlı çatı ve cephe panelleri her iki yüzü sac kaplı olarak üretiliyor. Çatılarda da yangın güvenliğini göz ardı etmeyen İzocam, “REI 120 Yangın Dayanımı Sertifikası”na sahip Tekiz Taşyünü Çatı Paneliyle, yangın esnasında zaman kazandırıyor, olası büyük zararlardan kurtulma imkânı sağlıyor. Yangın riskinin yüksek olduğu fabrika, işyeri, alışveriş merkezi, restoran gibi alanlarda Tekiz Taşyünü Çatı Paneli kullanımı yüksek yangın güvenliği sağlıyor.

Toplu Yaşam Alanlarında Yangın Güvenliğine Dikkat