Izocam, Çevre Dostu Yalitim Ürünleri ve Uygulamalari ile Çevreyi Koruyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam, Çevre Dostu Yalitim Ürünleri ve Uygulamalari ile Çevreyi Koruyor

5 Haziran her yil Dünya Çevre Günü olarak kutlaniyor. Çevre ve karbon salimlari konusunda hassas olan Izocam, dogru malzeme ile yapilan yalitim uygulamalariyla enerji tüketiminin düsürülebilecegini, yalitim ile çevreye katki saglamanin mümkün oldugunu vurguluyor.

Ülkemizin en önemli gündem maddelerinden kentsel dönüsüm sürecinde Izocam, çevreye katki saglamak için pasif evleri (sifira yakin enerjili binalari) öneriyor. Izocam, Türkiye’nin Iklim Degisikligi Ulusal Eylem Plani ve Enerji Verimliligi Strateji Belgesindeki hedeflerini destekleyecek, Ulusal Enerji Verimliligi Eylem Planinda belirtilen sinirlara ulasilmasini saglayacak bu uygulama için de Kentsel Dönüsümün bir firsat oldugunu vurguluyor.

Gün geçtikçe artis gösteren sera gazi, küresel isinmayi da etkiliyor. Enerji kullaniminin yüksek seviyelerde olmasi ise sera gazini artiran önemli etkenler arasinda yer aliyor. Gelecekte daha yasanabilir bir dünya için enerji giderlerinin azaltilarak daha verimli kullanilmasi gerekiyor. Ülkemizde yalitim sektörünün olusmasi ve gelismesini saglayan Izocam, yalitim ile çevre ve enerji konulari arasindaki iliskinin kamuoyuna anlatilmasinda öncü rol üstleniyor. 52 yildir ülkemiz yalitim sektörüne katki saglayan Izocam, bugüne kadar 110 milyar dolarlik enerji tasarrufu sagladi. Öte yandan 650 milyon ton CO₂’in atmosfere salimini önleyen Izocam, dogru uygulamalarla yapilan “kalin yalitim” sayesinde enerji giderlerinin azalacagini, buna bagli olarak da karbon salimlarinin önemli ölçüde düsecegini vurguluyor. Bu konuda toplumu bilinçlendirmek adina sorumluluk bilinci ile çalismalar yürüten Izocam, çevre dostu ürünler gelistirerek, tesislerinde enerji yönetim sistemlerini uygulayarak ve çevresel ürün beyanlariyla hem topluma hem de sektörüne karsi üzerine düsen görevi yerine getiriyor.


Enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden bir ülke olarak daha kalin yalitim uygulamalarini hayata geçirmemiz gerektigini vurgulayan Izocam Genel Müdürü Levent Gökçe; “Kurum kültürümüz geregince temiz çevre ve enerji verimliligi kavramlarini sahipleniyoruz. 52 yildir ürünlerimizle ülke ekonomisine 110 milyar dolari askin miktarda enerji tasarrufu sagladik. Bu miktar 12 bin 500 hastaneye, 29 adet Marmaray projesi maliyetine (Marmaray’in ilk hat açilisi ve istasyonlarinin maliyeti 3,3 milyar dolar) ve 3 yillik turizm gelirimize esittir. Yalitim sektöründe enerji, çevre ve sürdürülebilirlik konularini sahiplenen ve bu alanlarda gelistirdigimiz nitelikli islerle büyüyen sayili firmalardan biriyiz” dedi.

 

Yürüttükleri çalismalar ile çesitli belgeler almaya hak kazandiklarini vurgulayan Levent Gökçe, “1 Nisan 2015 tarihi itibariyle camyünü ve tasyünü ürünler için EPD (Environmental Product Declaration Çevresel Ürün Beyani) Belgesi’ni alarak Türkiye’de Isi Yalitim Malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kurulus olduk. EPD Belgesi, ürün veya hizmete ait dogrulanmis nicel çevresel bilgilerin seffaf olarak toplumla paylasimini ve böylece çevreye olumsuz etkileri daha az olan ürün ve hizmetlerin tesvik edilmesini amaçliyor. 2015 yilinda aldigimiz ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi ise enerji tüketimimizde ve dolayisla sera gazi salimimizda azalmayi hedefledigi için enerji tüketimimizin azalmasina yönelik sistemlerimizi ve süreçlerimizi iyilestirmemize katki sagliyor. Ülkemiz tarafindan Birlesmis Milletler Iklim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi Sekreteryasi’na sundugu Ulusal Katki Beyani (NDC) hedeflerine uyum saglamak da ancak yalitim ile mümkün olabiliyor. NDC beyaninda yeni ve mevcut binalarin enerji verimli hale getirilmesinde tesvik kanallarinin gelistirilmesi gerektigi yer aliyor. Ayrica binalarda Enerji Kimlik Belgesi olusturularak enerji tüketimlerinin yillara bagli olarak azaltilmasi gerekliligi de beyanda belirtiliyor. NDC’de yer alan hedeflere ulasilmasi için yesil bina, sifir enerjili ev tasarimlarinin yayginlastirilmasi ile enerji ihtiyacinin en aza indirilmesinin öneminin alti çizildi. Iste bu maddelere ulasmak için yalitim devreye giriyor. NDC’nin Binalar ve Kentsel Dönüsüm bölümünde yer alan Sifir enerjili evlere ulasilmasi sadece dogru yalitim uygulamasi ile mümkün olacaktir” seklinde konustu.

 

LCV ve bilgi için:
Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / zeynep.yigit@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 23) / 0 530 384 62 79

Izocam, Çevre Dostu Yalitim Ürünleri ve Uygulamalari ile Çevreyi Koruyor