Yazlik Evinizin Bakimini Yaptirirken Yalitimi Ihmal Etmeyin

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Yazlik Evinizin Bakimini Yaptirirken Yalitimi Ihmal Etmeyin

Ilkbahar ve yaz aylarinda konaklanan evler kis boyu bakimsiz kaliyor. Özellikle de rutubetli bölgelerde bulunan yazliklar bir de sert geçen kis mevsiminin etkisiyle yipraniyor. Bununla birlikte yalitimsiz yazlik evlerde sicagin etkisi daha çok hissediliyor. Serin bir ortam elde etmek için açilan klimalar ise enerji tüketimini ve elektrik faturalarini artiriyor. Izocam, yalitim ile yazlik evlerin ömrünün uzatilabilecegi ve iç ortam serinliginin uzun süre korunabilecegi konusunda ev sahiplerini uyariyor.
 
Ilkbahar’in gelisiyle birlikte yaz için hazirliklar basladi. Yazliklar da bu hazirlik içerisindeki yerini aldi ve daha konforlu sartlara ulasmak için yapilacak tadilatlar gözden geçiriliyor. Kis aylarinda bos kalan yazlik evler, yeterince korunakli elden geçirilirse her sezonda yeni bir bakim daha yapilmasi da gerekmeyecek. Yazlik evlerin daha planli insa edilmesi ve daha iyi korunmasi için ilk sirada yer alan islem ise “yalitim”…

 

Yazlik binalarda ya da sicak iklim bölgelerindeki binalarda yapilan yalitim uygulamalari ile tüketilen enerjiden tasarruf edilirken yapi kabugunu olusturan cepheler ve çati yüzeyleri dis atmosferik sartlarinin olumsuz etkilerinden korunuyor ve binalarin daha uzun ömürlü olmasi saglaniyor. Uzun süre bos kalan yazliklarda, iç ve dis ortam sicaklik farkliligi nedeniyle  rutubet gerçeklesir. Rutubet de; nem, küf, mantar gibi anti hijyenik olusumlari beraberinde getiriyor. Yazliklarda olusabilecek bu isi köprülerinin hijyen ve iç ortam  konforu için mutlaka engellenmesi gerekiyor. Yalitim uygulanmasi halinde bu isi köprüleri ortadan kalkiyor, rutubet ve yogusma nedeniyle tavan ve duvarlarda olusabilecek nem, küf mantar da önlenebiliyor.

 

Diger yandan ülkemizde isi yalitimi denildiginde, soguga karsi alinmasi gereken önlemler degerlendiriliyor, sicak iklimli bölgelerde isi yalitimi gereksiz görülüyor ya da yeterince önem verilmiyor. Oysa gerçekte durumun tam tersi oldugunu söylemek mümkün… Bunaltici sicaklarda sogutma islemi isitma isleminden daha masrafli oluyor. Yalitimsiz ya da yeterli kalinlikta yalitimi bulunmayan yazlik evlerde sürekli çalisan klimalar hem yüksek enerji tüketimine hem de elektrik faturalarinin artmasina neden oluyor. “Daha kalin” yalitim malzemesi kullanimi, sistemdeki diger maliyetleri yükseltmeden, tasarrufun orantili bir sekilde artirilmasini sagliyor.

Sadece belirli bir dönem kullanilan yazliklarin yalitima daha çok ihtiyaç duydugunu belirten Izocam Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; “Kis boyunca terk edilmis halde kalan yazliklar, kisin olumsuzluklarindan ve genis sicaklik araliginda degisim gösteren dis ortam kosullarindan daha fazla etkileniyor. Yagan yagmurlar çatilarda akma yapabiliyor, bazi duvarlar suyu içeri çekebiliyor ve evler uzun süre bu sekilde kalabiliyor. Bu gibi durumlar ise tamir ve bakim masraflarinin artirmanin yani sira evlerde giderilmesi güç hasara da sebebiyet veriyor. Yasanilan olumsuz durumlara karsi en iyi çözüm ise TS-825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari Standardi kapsaminda tüm dis duvarlarin çepeçevre Izocam Manto Dis Cephe Yalitim Sistemleri ile yalitilmasi, çatilarin ise egimli çatilarda çati arasi kullanilan ve kullanilmayan duruma göre Izocam Camyünü Çati Siltesi ya da Izocam Mertek Arasi Siltesi ile yalitilmasi, düz teras çatilarda ise Izocam Foamboard isi yalitim levhasinin (XPS) su yalitimi ile birlikte bir sistem içerisinde dogru bir sekilde kullanilmasi olacaktir. Yalitim, yapi elemanlarinin genis sicaklik araliginda çalismasini ve dolayisiyla isil gerilmelerle olusabilecek hasarlari da önlemis olacaktir.” dedi.

 

Öktem, “Kalin yalitim, yaz aylarinda klima kullanimindan kaynakli enerji tüketimini azaltacaktir. Bodrum’da, Antalya’da ya da Çesme’de yer alan bir evin en az Istanbul’dakiler kadar yalitima ihtiyaci bulunuyor. Yalitim kalinliklarina baktigimizda, bu degerler illerin, hatta ilçelerin konumlarina göre degisiklik gösteriyor. Örnegin Datça’da yer alan bir yazlikta duvarlarda asgari 6 cm ve çatilarda en az 10 cm yalitimin yapilmasi gerekiyor. Bu kalinliklar Fethiye, Datça, Marmaris ve Gökova gibi yazin gözbebegi olan diger ileçlerimiz için de geçerli... Yanliz, daha çok enerji tasarrufu saglamak ve daha iyi iç ortam sartlarina ulasmak için mevsim kosullarina uygun olarak yapilan kalin yalitimin mutlaka yönetmelikler dogrultusunda, hatta bu yönetmeliklerin belirledigi rakamlarin üzerinde uygulanmasi gerekir. Bu sekilde uygulanan kalin yalitimla tam bir koruma saglanabilir ve daha konforlu yazlik evlere sahip olunabilir” seklinde konustu.

Yazlik Evinizin Bakimini Yaptirirken Yalitimi Ihmal Etmeyin