Daha Fazla Enerji Tasarrufu Için Izocam’dan Öneriler

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Daha Fazla Enerji Tasarrufu Için Izocam’dan Öneriler

Ülkemizde her yil Ocak ayinin ikinci haftasi Enerji Verimliligi Haftasi olarak kutlaniyor. Enerji verimliligi konusuna bir sosyal sorumluluk bakisiyla yaklasan Izocam bu haftaya özel bazi uyarilarda bulunuyor.

Izocam Genel Müdürü Nuri Bulut, alinacak bazi önlemlerle aile ve ülke ekonomisine saglanabilecegini vurguluyor.


Ülkemiz enerji ihtiyacinin büyük çogunlugunu ithal ediyor. 2015 yilinda enerji hammaddeleri ithalatina ödenen rakam 37 milyar dolarla, tüm ithalat tutarinin yaklasik %18’ini olusturdu. Bu çerçeveden bakildiginda enerji ithalatinin, dis ticaret açiginda önemli bir paya sahip…


Izocam Genel Müdürü Nuri Bulut
; “Ülkemizde enerji tasarrufu ile ilgili bilinç giderek artiyor. Ancak hala istenen seviyelere ulasmis degil. Cari açigi daha düsük seviyelere çekmek ve enerjide disa bagimliligimizi azaltmak için enerji tasarrufunu arttirmamiz gerekiyor. Günlük hayatimizda dogalgaz elektrik gibi kullanimlarimizda israf yapmamali, enerjiyi bosa harcamamali ve verimli sekilde kullanmaliyiz. Yasam tarzimizda, enerji odakli kullanimlarimizda ve davranislarimizda daha dikkatli olmaliyiz. Enerjiyi bosa harcamama konusundaki önerileri dikkate alirken, yasam alanlarimiz için kalici ve uzun soluklu çözümlerle daha fazla ne yapabilecegimizi düsünmeliyiz. Ev ve is yerlerimizin yapisal anlamda nasil daha tasarruflu hale getirilebilecegi üzerinde durulmasi ise bu açidan önemli… Örnegin binalarin enerji tasarruflu hale getirilmesinde yalitim yapilmasina, enerji verimli isitma ve sogutma cihazlari kullanilmasina dikkat edebiliriz” dedi. 


Enerji verimliligine katki saglamak için radyatör önlerinin bos birakilmasi, termostatik radyatör vanasi kullanimi gibi önlemlerin alinabilecegini vurgulayan Nuri Bulut, Izopan radyatör arkaligi ile daha fazla tasarruf saglanabilecegini ekliyor.
 

Izocam’dan enerji tasarrufu için püf noktalari;

  • Bina ve tesisatlarda yalitim degeri yüksek, kalin yalitim malzemeleri tercih edilmelidir.
  • Çati, duvar, döseme yalitimlari kesintisiz yapilmalidir.
  • Merkezi isitma sistemlerinde borular Camyünü Prefabrik Boru ile vanalar Vana Ceketi ile yalitilmalidir.
  • Ev alacaklar yalitimi olup olmadigini mutlaka sorgulamali. Mümkünse yasanilan evin, is yerinin bulundugu binaya yalitim uygulanmali. Böylelikle dogalgaz veya elektrik faturanizda %50 oraninda azalma olacaktir.
  • Isinan hava yükseldigi ve çatidan disariya kaçmaya çalistigi için öncelikle çatinin yalitilmasi gerekir. 
  • Pencereler ve kapilar, evinizdeki isinin dörtte birinin kaybina neden olmaktadir. Çift veya üçlü cam olan pencerelerde isi kaybi yari yariya azalmaktadir.  Pencere ve kapilardaki sizdirmazlik isi kaybinda önemlidir. Sizintilari önlemek için özel sizdirmazlik bantlari ve süngerler kullanabilirsiniz.
  • Radyatör arkalarinda alüminyum folyo kapli isi yalitim levhalari kullanabilirsiniz.
  • Radyatörlerde termostatik radyatör vanasi kullanilabilir. Termostatik vana ile oda sicakligi ayarlanan degere gelince radyatörde su dolasimi kesilir ve odanin normal degerden daha fazla isinmasi önlenerek enerji tasarrufu saglanir.  
  • Odalarin sicakliginin artmasi halinde pencereleri açmak yerine radyatör musluklari kisilabilir.

 

Bilgi için:
Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / (212) 282 40 85 /
seher.saygin@essance-istanbul.com

Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / (212) 282 40 85 /
zeynep.yigit@essance-istanbul.com

Daha Fazla Enerji Tasarrufu Için Izocam’dan Öneriler