Izocam, “Ses Yalitimi Zirvesi 2016”ya Ses Uzmani Birgit Rasmussen ile katki sagladi

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam, “Ses Yalitimi Zirvesi 2016”ya Ses Uzmani Birgit Rasmussen ile katki sagladi

Ülkemizde ses yalitimi bilincini gelistirmeye ve ses yalitiminin sagladigi faydalari anlatmaya yönelik projeler hayata geçiren IZODER, Çevre ve Sehircilik Bakanligi’nin destegi ile “Ses Yalitimi Zirvesi 2016”yi düzenledi. Ses yalitimi üzerine gerçeklestirilen çalismalari bir adim öteye tasimayi amaçlayan Zirve, 16 Kasim 2016’da, Sheraton Grand Istanbul Atasehir’de yapildi.

Izocam’in girisimleri ile Türkiye’ye gelen Danimarkali Ses Uzmani Birgit Rasmussen de panelde, Avrupa’da Ses Yalitimi Yönetmelikleri ve Politikalari üzerine ilgi çekici bilgiler aktardi.

“Saglikli ve Konforlu Bir Yasam Için Ses Yalitimi” ana basliginda gerçeklestirilen “Ses Yalitimi Zirvesi 2016”da; Gürültünün Insan Yasamina Etkileri ele alinirken Ses Yalitiminda Türkiye’de Mevcut Yasal Durum, Ses Yalitiminda Ülkemizde Mevcut Durum ve Çözüm Önerileri de panelde gündeme getirilen konular arasindaydi.
 

Türkiye’de yalitim sektörünün olusumunu saglayan ve yalitim algisinin gelisiminde öncü rol üstlenen Izocam, “Ses Yalitimi Zirvesi 2016”ya katki saglamak amaciyla Danimarkali Ses Uzmani Birgit Rasmussen’i Zirveye davet etti. Zirve kapsamindaki panele katilan vebina akustigi üzerine uzman olan Rasmussen, Avrupa’da ses yalitimi ile ilgili son gelismeleri ve isleyisi anlatti.
 

Birgit Rasmussen; Avrupa’da ses yalitimi ile ilgili yönetmelik ve konuyla ilgili politikalar üzerine Avrupa’da gürültü seviyeleri, akustik düzenleme, tanimlayicilar ve Avrupa’daki siniflandirma semalari, COST eylemleri; TU901 uyumlastirma yasalari, konut stogu ve akustik performanslari, öneriler ve arastirma gereklilikleriniele aldi.

Gürültünün insan sagligi üzerindeki olumsuz etkilerine detayli sekilde deginen Rasmussen;“Saglikta etkilenme piramidi ilegürültünün hosnutsuzluk duygusu, rahatsizlik ve uyku bölünmelerinden kan basinci, kolesterol ve kalp hastaliklarina dek ciddi saglik sorunlarina neden oldugundan bahsediliyor. Bunlarin bir kisminin dogrudan; bir kismininsa dolayli olarak etkide bulundugu bildiriliyor.Ayrica Iskoçya’da bir arastirma gürültünün kisilerin uyku, dinlenme ve okuma zamanlarini ciddi sekilde etkiledigi sonucunu ortaya koyuyor. Trafik gürültüsü insan sagligina dogrudan etki ederken komsu gürültüsünün etkileri daha zor tespit edilebiliyor” dedi.

Avrupa ÇevreAjansi (EEA)’nin trafik gürültülerini belli yayinlarla kamuya duyurdugunu anlatan Danimarkali Ses Uzmani Rasmussen, 2014 yayininda;

  • Çevresel Gürültünün en çok trafik gürültüsü ile olustuguna,
  • L>55 dB ses basinci seviyelerine maruz kalan 125 milyon kisi bulunduguna,
  • 20 milyon yetiskinin bu durumdan rahatsiz olduguna,
  • 8 milyon kisinin uyku bozuklugu çektigine
  • Ve Avrupa’da yilda bu sebepten 10.000 erken ölüm vakasi yasandigina,
  • 900 binin üzerinde hipertansiyon vakasi bulunduguna ve 43.000 kisinin bu sebepten hasta yatis için basvurulari olduguna degindi.

Bu veriler ele alindiginda trafik gürültüsü bir halk sagligi sorunu olarak ortaya çikiyor. Buna bagli olarak Avrupa’da, Çevresel Gürültü Yönetmeligi (END 2002/49) kamuyu bilgilendirme ve danisma odakli, her besyilda bir tekrarlanan stratejik gürültü haritalari ve eylem planlarini yürürlüge koyuyor. Komsu gürültüleri konusunda üç ülkenin (Almanya, Ingiltere ve Hollanda) arastirma sonuçlarikomsu gürültüsünün yaklasik 50 milyon kisinin yasam kalitesini ciddi oranda bozdugu sonucuna dikkat çekiliyor.

Avrupa’da 28 ülkede yapilan bir diger genel arastirma sonucunda da gürültünün, yasam konforunu %19 oraninda olumsuz etkileyen bir sorun seklinde ortaya çikiyor. Birgit Rasmussen; “Yasanilan mekậnlarda istenen akustik kosullar ile seslerin varligi, istenmeyen seslerin duyulmamasi ve diger insanlari rahatsiz etmeden yapilabilecek faaliyetler uygun ortam saglanarak olusturulabilir. Bunun için hava, darbe dogusumlu ses yalitimi, trafik veya harici kaynaklardan gelen gürültüler, bina teçhizat ve cihazlarindan varan gürültüler ve çinlama zamani (reverberasyon veya yansisim zamani) üzerinde durulmaktadir” dedi.

Avrupa akustik siniflandirmasinda gelinen süreç birbirinden ayri ve farkli notasyonlarla tanimlandirildi. Genelde A/B/C/D olmak üzere iyiden kötüye siralanacak sekilde bir akustik siniflandirma (veya I/II/III/IV vb.) olusturuldu. Bu karisikligi önlemek amaciyla COST (Bilim ve Teknolojide Avrupa Isbirligi/European Coop. In Science and Tech.) projesi kapsaminda “Sürdürülebilir Kentsel Mekanlarda Ses Yalitiminin Entegrasyon ve Uyumlulastirilmasi” adi altinda yürütülen program dahilinde birlesik hava, darbe sesi yalitim tarifleyicilerine gidilmesi süreci baslatildi. Böylece uyumlu ve birbirini kolayca takip edebilecek ortak bir dil olusturularak 29 ülke bu bütünlesmeyiimzaladi.

Bu çerçevenin olusturulmasi asamasinda öznel ve nesnel ölçülendirme için gerekli testlerin yapilmasi; yapi elemanlarinin ses yalitimi verilerin olusturulmasi, hatali detaylarin iyilestirilmesi ile uluslararasi akustik bir semanin olusturulmasina dogru yol alinacagi belirtildi.

Rasmussen Zirvede; “Önerilen akustik siniflandirma semasinin temel özellikleri ve hedefleri konutlarda "akustik kalitenin" farkli seviyelerini tanimlamak, ses yalitimi, trafik ve diger dis kaynaklardan gelen gürültü, servis ekipmanindan gelen ses, merdiven bosluklarindaki yankilanma süresi vs. gibi yapi yönetmeliklerini tariflemek, ölçme ve degerlendirme yöntemleri; A, B, C, D, E, F sinifi kümeleriyle iyi bilinen enerji etiketlemesine akustik bir benzetme ile tariflemek seklinde özetlenebilir. Bu süreç TU0901 ACS önerisi olarak sunulup, ISO/DC 19.488 konutta akustik siniflandirma olarak onaylandi” dedi.

Avrupa’da bu anlamda birçok ülkede akustik yönetmeliklerin var. Bunlar genellikle ulusal yapida olup degiskenlik gösteriyor.Örnegin; Ingiltere’de yürürlükte olan Temel Detay Çözümleri (Robust Details) uygulamasi sonuca ulasmada etkili bir rol oynadi. Bitmis binalarin çözüm, kontrol ve ölçümlemesinin kolayca yapilabildigi, ses yalitimi konusunun halen Avrupa’da da ikincil planda oldugu ve yeterince önem verilmedigi de Rasmussen’in dikkat çektigi konular arasinda yer aldi.

Zirvede ele alinan akustik siniflandirma sisteminin kurulmasi ve temel konstrüktif detaylarin yürürlügü girmesiyle birlikte sikayetlerin önemli oranda azalacagi ve konfor sartlarinin azimsanmayacak ölçüde düzelecegi de vurgulandi.

Izocam, ürettigi camyünü ürünleri ile isi yalitimi ve yangin güvenligine ek olarak ses ve titresim yalitimi yapiyor. Bu sayede gürültünün sönümlenmesini sagliyor, iletilmesini önlüyor ve hacim akustigini saglamada önemli katki sunuyor. Akustik açidan konforlu, anlasilabilirlik degeri yüksek iç mekanlar elde ediliyor. 
 

Izocam’in teknik destek ve uzmanligiyla ses yalitimi için sundugu Kalibel, “Duvarlarin içten giydirilmesi” seklinde uygulaniyor. Kalibel, isi ve ses yalitimi ile yangin güvenliginin gerektigi; beton veya tugla dis duvarlarin iç yüzünde, iç bölme duvarlarda ve komsu duvarlarda kullaniliyor. Ayrica merdiven ve asansör bosluklarina bitisik duvarlarda uygulanabiliyor. Benzer sekilde Izocam Optimum camyünü levhalar da duvar, tavan ve ara bölme uygulamalarinda kendine özel tamamlayici profilleri ile yapi elemanlarindan ses geçisini azaltiyor.Konforlu mekanlar elde edilmesinde önemli rol oynuyor. Açik gözenekli Camyünü Giydirme Cephe Levhalari da duvarlarin distan isi yalitiminda, yangin güvenligi ile birlikte ses yalitimi da sagliyor. Benzer sekilde çati arasinda uygulanan Camyünü Çati Siltesi de isi yalitimi ve yangin güvenliginin yani sira disardan gelen sesleri emerek sesin yapi elemanlari araciligiyla iç ortamlara iletilmesini önlüyor. Böylelikle ses yalitimina katkida bulunuyor. Camyünü Yüzer Döseme Levhasi ise, katlar arasi isi yalitimi ile birlikte dösemelerden titresim ve konusma seslerinin geçisinin azaltilmasini sagliyor.
 

Birgit Rasmussen kimdir?

Birgit Rasmussen, Kopenhag Aalborg Üniversitesi içinde yer alan SBi Danimarka Yapi Arastirma Enstitüsü’nde kidemli arastirma görevlisi olarak çalismaktadir.Bina akustigiyle ilgili arastirma faaliyetleri gerçeklestirmekten ve insaat sektörü için akustik kilavuzlari hazirlamaktan sorumludur. Daha önce akustik testi, insaat bilesenlerinin gelistirilmesi, standartlastirma ve arastirma konulari üzerinde çalistigi Danimarka Akustik Enstitüsü’nde; bina akustiginde uygulama uzmani olarak Brüel & Kjær’de, Danimarka Teknik Üniversitesi’nde Akustik Teknolojisinde (arastirma projeleri),dünya çapinda ses geçirmeyen pencere onaylarindan sorumlu koordinatör olarak da VELUX A/S’de görev yapmistir. 

Birgit’in haneler için mevzuata uygun ses yalitimi gereklilikleriyle ilgili karsilastirmali çalismalar, ses yalitimi tanimlayicilari ve Avrupa’daki akustik siniflandirma semalari üzerine arastirmalari yer almaktadir. Birgit yine bu konularda ilgili konferanslar vermis ve dergi yazilari yazmistir.  Bu konularin kilit unsurlar oldugu ve 29 Avrupa üye devletinin katildigi European COST TU0901’e (2009-2013) baskanlik etmistir. Birgit, bina akustiginde uluslararasi standartlastirma (CEN ve ISO) konularinda da aktif olarak çalismalarini sürdürmektedir.


Bilgi için:

Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 – 282 40 85
seher.saygin@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 74
 

Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 – 282 40 85
zeynep.yigit@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 79

Izocam, “Ses Yalitimi Zirvesi 2016”ya  Ses Uzmani Birgit Rasmussen ile katki sagladi