Izocam Dünya Konut Günü’nde Multi Konfor Evler ile Kalin Yalitima Bir Kez Daha Dikkat Çekiyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam Dünya Konut Günü’nde Multi Konfor Evler ile Kalin Yalitima Bir Kez Daha Dikkat Çekiyor

Yalitim kalinliklari, konutlarindaha konforlu yasam alanlarina dönüsmeleri için temel gereklilikler arasinda yer aliyor. Yalitim malzemesinin kalin uygulanmasi sistemdeki diger maliyetleri yükseltmeden, tasarrufun orantili bir sekilde artirilmasini sagliyor. Izocam Genel Müdürü Nuri Bulut, Dünya Konut Günü’nde kalin yalitim uygulamalarinin önemini bir kez daha hatirlatarak yalitiminbölgelere göre farkli uygulamalarina hassasiyetle uyulmasi gerektiginin altini çiziyor.

Yalitim ürünlerinin çesitliligi ve kullanim detaylari konusunda ülkemiz son derece ileri olmasina ragmen yalitim kalinliklarinin yetersiz olmasi nedeniyle yapilan yatirimlaretkilisonuçlar vermiyor. Bu nedenleülkemiz yalitim sektöründe su an üzerine dikkat çekilmesi gereken öncelikli konu "yalitim kalinligi" olarak karsimiza çikiyor. Dünya Konut Günü’nde yalitim kalinliklarina deginen Izocam Genel Müdürü Nuri Bulut, “yalitim konusunda yapilan en büyük hata, ince ve kalitesiz yalitim malzemesi kullaniliyor olmasi... Daha kalin yalitim malzemeleri kullanilmasi yalitim için yapilan yatirimdan azami fayda ve verim elde etme olanagi taniyor” dedi.
 

Yalitimin uzman kisilerce yapilmasinin istenen sonuca ulasmada büyük yeri oldugunu söyleyen Nuri Bulut, yalitim kalinliklarinin bölgelere göre de degisiklik göstermesi gerektigini de anlatti. “Ülkemiz 2015 yilinda enerji hammaddeleri ithalatina yaklasik 38 milyar dolar ödedi. Son 11 yilda enerji ithalatimizin ülke ekonomisine bedeli 464 milyar dolar ve tükettigimiz enerjinin yaklasik dörtte üçünü disaridan ithal ediyoruz. Bununla birlikte Türkiye’de enerjinin yüzde 35’i konutlarda, yüzde 35-40’i sanayide, geri kalani araçlarda kullaniliyor. Dolayisiyla konutlarimizda yapacagimiz enerji tasarrufu ülke ekonomisine büyük katki saglayacaktir. Bu nedenle kalin yalitimla enerji maliyetlerimizi düsürmeliyiz. Bunu yaparken de evlerimizin bulunduklari iklimsel sartlari, bölgeleri göz önünde bulundurmaliyiz” dedi.
 

TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari Standardi, ülkemiz genelindeki yalitim kalinliklarini Derece Gün Sayisi temelli 4 farkli Iklim Bölgesine bagli olarak 5-10 santimetre olarak öngörüyor. Türkiye gibi farkli iklimlerin hüküm sürdügü ülkelerde yalitim kalinliklari bölgelere göre de farklilik gösterebiliyor. Artvin’in Arhavi, Hopa gibi yüksek kesimlerde bulunan ilçelerinde yalitim için öngörülen minimum kalinlik duvarlarda 6 cm seviyesindeyken, Bodrum ve Ayvalik gibi sahil kesimlerinde de duvarlarda asgari 6 cm kalinlikta yalitima ihtiyaç olabiliyor. Izocam, dogru ve kalin yalitimla tam bir koruma saglanabilecegini ve daha konforlu evlere sahip olunabilecegini vurguluyor.
 

Nuri Bulut “Binalarda meydana gelebilecek dolayisiyla müstakil olsun daire olsun hane halkini dogrudan etkileyecek istenmeyen durumlara karsi en iyi çözüm TS-825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari Standardi kapsaminda tüm dis duvarlarin çepeçevre Izocam Manto Dis Cephe Yalitim Sistemleri ile yalitilmasi… Yalitim, yapi elemanlarinin genis sicaklik araliginda çalismasini ve dolayisiyla isil gerilmelerle olusabilecek hasarlari da önlemis olacaktir. Daha çok enerji tasarrufu saglamak ve daha iyi iç ortam sartlarina ulasmak için mevsim kosullarina uygun olarak yapilan kalin yalitimin mutlaka yönetmelikler dogrultusunda, hatta bu yönetmeliklerin belirledigi rakamlarin üzerinde uygulanmasi gerekir” dedi.
 

2017 yilina kadar tüm konutlarin Enerji Kimlik Belgesine sahip olmasi gerektigini ve bu durumun enerji ithalatinda gözle görülür bir azalma saglayacagini vurgulayan Nuri Bulut, yalitimin sürdürülebilirlik üzerindeki olumlu etkisine de dikkat çekiyor. “Türkiye zengin yenilenebilir enerji kaynaklarinin varligi ve bugüne kadar degerlendirilmemis enerji verimliligi potansiyeliyle düsük karbon ekonomisinin en önde gelen ülkeleri arasinda yer alabilir. Konutlarda enerji verimliligine yönelik yapilan yalitim gibi uygulamalar bu alanda salim azaltim hedefine uygun mekanizmalarla hizla ilerleyebilir. Küresel isinma ve sera gazinin etkilerini azaltmak için öncelikle atmosfere ve çevreye verdigimiz zarari en aza indirmeliyiz. Bireyler, kurumlar, sektörler ve sanayi karbon ayak izini azaltmali… En önemlisi de enerjide tasarruf etmemiz ve bunun için de evlerden baslayarak temiz enerji kullanmaliyiz. Yalitimin önemi de bu noktada tüm etkileyiciligiyle çikiyor karsimiza… Yazin serinlemek için kullanilan klima kis aylarinda ise isinmak için kullanilan dogalgaz ile saglanan ortamlari uzun süreli kilmak ancak yalitimla olabilir. Bu nedenle binalari enerji tasarruflu hale getirmeli, enerjiyi verimli kullanmali, yasam tarzimizi ve davranislarimizi degistirmeliyiz” dedi.
 

Enerji tasarrufuna katki saglayan enerji verimli binalarin hem ekonomiye hem de çevreye azimsanmayacak ölçekte faydasi bulunuyor. Pasif ev kavramindan türemis ve biyo iklimsel tasarimi hedefleyen, sürdürülebilir, ekolojik, ekonomik ve sosyal etmenleri göz önünde bulunduran Multi Konfor Binalar, yüksek enerji tasarrufuyla birlikte azami isil konfor sunuyor. Kusursuz akustik ve görsel konfor, kaliteli iç ortam havasi, yangin korunumu ve güvenligi saglayan, hem iç mekânlarda hem de dis mekanlarda son derece esnek tasarim çözümleri barindirabilen Multi Konfor Binalar ise en az % 90 enerji tasarrufu hedefliyor.
 

Klasik ya da modern tasarimli ahsap, tugla, betonarme sistemlerle yapilmis Multi Konfor Binalar, konut, ofis binasi, okul, jimnastik salonu gibi pek çok degisik amaca hizmet etmek için tasarlanmis olabilecegi gibi, yeni yapilarda veya yenilenecek projelerde de uygulanabiliyor. Bu nedenle Multi Konfor Binalar Tasarimi, sürdürülebilir yapilarin gelistirilmesi Izocam stratejilerinin merkezinde yer aliyor. Kentsel Dönüsüm projeleri, ülkemiz enerji verimliliginin gelecegi için de önemli bir araç olarak önemli bir firsat sunuyor. Izocam, projelerini farklilastirmak isteyenlere, Multi Konfor Binalara yönelik tasarim ve teknik destegini uzman kadrolariyla veriyor.

Bulut “Su anda geçerli olan BEP Yönetmeligi’nin çok siki uygulanmasi ve izlenmesi gerekmektedir. Bunun için gerekli olan ve su anda revize edilen program binalarin sertifikasyonu, karnelerinin verilmesi, isi kayiplarinin dogru hesaplanmasi gibi detaylari içeren bütünlesik bir programdir. Isi kazançlari ve isi kayiplariyla beraber tesisati da içine alacak sekilde binanin tümüne dogru bir yalitim uygulanmasi ülkemiz için büyük öneme sahiptir. Yalitim temelden çatiya baslayan ve tesisatlarda devam eden teknik bir islemdir. Tabii ki yatayda ve dikeyde daireler arasindaki yalitim da kesinlikle göz ardi edilmemelidir”diyor.

Izocam Dünya Konut Günü’nde Multi Konfor Evler ile Kalin Yalitima Bir Kez Daha Dikkat Çekiyor