Olasi Bir Yangindan Yalitim Ile Korunun!

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Olasi Bir Yangindan Yalitim Ile Korunun!

Ülkemizde her yil 25 Eylül haftasi “Yangindan Korunma Haftasi” olarak kutlaniyor. Izocam Yangindan Korunma Haftasi kapsaminda yangin güvenliginin saglanmasinda yalitimin önemine vurgu yapiyor.

Yapilarin yönetmelige uygun olarak çatidan zemine, kat aralarindan tesisata, ara bölmelerden iç ve dis duvarlara kadar dogru yalitimin uygulanmasi ve kullanilan ürünlerin tasyünü ve camyünü olmasi karsilasabilecek yanginlardan korunmayi mümkün kiliyor. “Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkinda Yönetmelik” kapsaminda yanginda can ve mal kaybi yasanmamasi için dogru yalitimin öneminin alti çiziliyor.

 

Binalarda, ofislerde, okullarda, kamu binalarinda, fabrikalarda, sanayi yapilarinda, hastane, AVM ve spor salonu gibi insanlarin toplu olarak bulunduklari mekanlarda meydana gelebilecek olasi yanginlar üzücü olaylarin yasanmasina sebep olabiliyor. Yapilarin yangindan korunmasi için dogru malzemelerle uygulanan kalin yalitim büyük önem tasiyor. Yüksek bir binada uygulanmasi gereken yalitim ile site veya sokak arasinda bulunan binalara uygulanmasi gereken yalitim seklinin uzmanlarca degerlendirilerek, dogru kisilerce, dogru malzeme ile dogru kalinlikta uygulanmasi can ve mal kayiplarini büyük oranda azaltiyor.
 

Binalarin insa edilirken zeminden çatiya, duvardan dösemeye ve tesisata kadar uygulanan etkili yalitim sistemleri ile enerji tasarrufuna katkida bulunuldugunu belirten Izocam Genel Müdürü Nuri Bulut; “Yalitimin sagladigi çözümlerden biri de Yangin Güvenligi… Son yillarda hizla gelisen yapilasma, yeni projeler, kentsel dönüsüm gibi firsatlarin Yangin Güvenligi için çok iyi degerlendirilmesi gerekiyor. Özellikle çarpik kentlesmenin neden oldugu yanginda can ve mal kaybi oranlari bu sayede düsürülebilir. Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkinda Yönetmelik’e uygun olarak yalitimda uzman bir firma ile çalisilmali…” diyor. Dis cephelerde, özellikle yüksek binalarda, giydirme cephe ve mantolamada tasyününün vazgeçilmez tercih olmasi gerektigini vurgulayan Bulut, “Isi yalitimi nasil bölgelere göre farklilik gösteriyor ise yangin yalitimi da binalarin yüksekligine ve konumlarina göre degiskenlik gösteriyor. Yüksek bir binada uygulanmasi gereken yalitim ile alçak binalara uygulanmasi gereken yalitim seklinin uzmanlarca degerlendirilmesi gerekiyor. Örnegin, yakin zamanda yönetmelikte yapilan degisiklikle 7 katli ve daha yüksek binalarda yangin güvenligi için sivali dis cephe isi yalitim sistemi uygulamalarinda A1 sinifi hiç yanmaz “tasyünü” zorunlulugu, 28,5 metre ve daha yüksek binalar için sart kosuluyor. Plastik ürünlerin kullanilmasi durumunda ise yangin bariyerlerinin uygulanmasi sarttir. Yine A1 sinifi olan Camyünü de giydirme cephelerde emniyetli olarak kullanilabilir. Burada önemle vurgulamak istedigim husus yangin önlemlerinin islerlik kazanmasi için sadece yönetmeliklerin yeterli olamayacagi, dogru tasarimin dogru malzeme ve uygulama ile hayata geçirilmesinin de gerekli oldugudur” diyor. Yangin Güvenligi konusunda bilincin artirilmasinin önemine de vurgu yapan Nuri Bulut, “Yeni ev alacaklarin binanin yalitim detaylarini, yangin güvenligini sorgulamasi çok önemli… Öte yandan mevcut evi için yalitim uygulatacaklar da yangin güvenligi konusunda bilgi sahibi olmali. Ilgili yönetmelige göre yüksek binalarda cephelerinde ve kat aralarinda yanmaz olarak siniflandirilan A sinifi malzemelerin kullanimi zorunlu hale getirildi. Bunun yani sira olasi bir yanginin yayilmasini önlemek ve zarari asgari düzeyde tutmak amaciyla yapinin ana konstrüksiyonu ile katlar arasi noktalarda veya ilgili uzmanlarca tanimlanan noktalarinda yangin bariyerleri mutlaka olusturulmasi gerekiyor. Özellikle yüksek binalarda, giydirme cephe uygulamalarinda mineral yünler olarak adlandirilan camyünü ve tasyünü ve sivali dis cephe isi yalitim sistemi (mantolama) uygulamalarinda Manto Tasyünü kullanilmasi büyük önem tasiyor. Yüksek sicakliga dayanikli olan camyünü ve tasyünü yangin yalitiminda yüksek korunum sagliyor” diyor.
 

Yanginda kayiplar çogunlukla duman yayilimiyla olusan panik ve gaz zehirlenmelerinden kaynaklaniyor. Yangin esnasinda bütünlügünü kaybetmeyen ve isiyi geçirmeyen duvarlar sayesinde binayi güvenli sekilde bosaltmaya yetecek süre kazaniliyor. Yangin yayiliminin bir alandan veya kattan diger alana geçisini engellemek için de her katta kompartmanlama yapilmasi gerekiyor. Izocam ve Rigips isbirligi ile gelistirilen bölme duvar sistemi InWall tasiyici olmayan duvarlarda yüksek yangin güvenligi saglayan bir sistem... EI30, EI60 ve EI90 sertifikalariyla tasiyici olmayan duvarlarda bütünlük ve yalitim konusunda 90 dakikaya kadar koruma saglayan InWall Bölme Duvar Sistemleri özellikle; ofisler, okullar, oteller, alisveris merkezleri ve hastaneler gibi insanlarin yogun olarak birlikte bulunduklari mekânlara uygulanmaya elverisli özellikler içeriyor. InWall olasi yangin durumlarinda 90 dakikaya kadar zaman kazandiriyor, can ve mal kaybi risklerini en aza indiriyor.


Sertifikali Izocam Tekiz panelleri yangin güvenliginde etkili çözüm sunuyor


Yangin güvenligi konusunda çalismalar yürüten ve olasi yanginlara karsi ürünlerini gelistiren Izocam, ‘EI60 ve E120 Yangin Dayanimi’ sertifikasina sahip olan Tekiz tasyünü panelleri ile yangina karsi koruyor. Çevreye zarar veren madde içermeyen panellerde yer alan mineral yün dolgu, yüksek yangin dayanimi, ses ve isi yalitimi için de etkili çözümler sunuyor. Mineral yün yalitimli çati ve cephe panelleri her iki yüzü sac kapli olarak üretiliyor.


Çatilarda da yangin güvenliginin göz ardi etmeyen Izocam, “REI 120 Yangin Dayanimi Sertifikasi”na sahip Tekiz Tasyünü Çati Paneliyle, yangin esnasinda zaman kazandiriyor, olasi büyük zararlardan kurtulma imkâni sagliyor.  Yangin riskinin yüksek oldugu fabrika, isyeri, alisveris merkezi, restoran gibi alanlarda Tekiz Tasyünü Çati Paneli kullanimi yüksek yangin güvenligi sagliyor.

Olasi Bir Yangindan Yalitim Ile Korunun!