Günes Kollektörlerinde Yalitim Verimlilik Sagliyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Günes Kollektörlerinde Yalitim Verimlilik Sagliyor

Türkiye cografi konumu itibariyla günes kusagi içerisinde yer alan ve günes enerjisi kullamiminin yaygin oldugu bir ülke… Günes enerjisi sektörü geçmis  yillarla kiyaslandiginda gelisimini hizla sürdürüyor ve buna bagli olarak da kollektör kullanimi her sene artiyor.  Ülkemiz, günes enerjisinden sicak su elde edilmesinde dünyada dördüncü, Avrupa’da ise ikinci sirada bulunuyor.  Günes enerjisinde önemli yere sahip kollektörlerin verimini artirmak için dogru yalitim malzemeleri seçilerek “yalitim” yaptirilmasi gerekiyor.

Günes enerjisine yapilan her yatirim, karbon saliminin azalmasina yardimci oluyor ve düsük karbon ekonomisine katki sagliyor. Alisilagelmis enerji kaynaklari tasarrufu adina da büyük önem arz eden günes enerjisinin kullanim alanlari arasinda; tarimsal ürünlerin kurutulmasi, seralarin ve konutlarin isitilmasi, sicak su elde edilmesi, sanayide buhar elde edilmesi ve binalarin sogutulmasi uygulamalari yer almaktadir. Türkiye’de yaklasik 16 milyon m²‘lik uygulanmis günes kollektörlerisu anda çatilarda enerji topluyor ve sicak su elde ediyor.

Günes kollektörlerinden azami verimlilik alinmasinda, Izocam’in Solar 35 C ve Solar 35 T Kollektör Siltesi ve Kollektör Levhasi SPF sertifikali ürünleri etkili çözümler sunuyor. Solar 35C - 35C Black, kaplamasiz ve özel olarak renklendirilerek iki farkli tipte imal edilen, 0,035 W/mK düsük isi iletkenligine sahip camyünü silte olup günes kollektörlerinde isi yalitimi amaciyla kullaniliyor. Solar 35T - 40T ise yine kaplamasiz imal edilen tasyünü levhalardir ve bu ürünler de isi yalitimi saglamaktadir. Solar 35C - 35C Black ve Solar 35T - 40T ürünleri, kullanim esnasinda panel caminin iç yüzeyinde bugulanma yapmamasi ve geçirgenliginin her zaman yüksek kalmasini saglamasi ile SPF sertifikasini almaya hak kazanmis ürünlerdir.
 

Kollektör Levhasi günes kollektörlerinde isi yalitimi amaciyla özel ebatlarda siyah renkte imal edilen camyünü levhadir. Kollektör Siltesi ise günes kollektörleri ve depolarinin isi yalitimi için özel ebatlarda siyah renkte imal edilen camyünü siltedir.
 

Günes kollektörlerinin isi yalitim uygulamalarinda solar silteler kullaniliyor. Kasa yüksekliginin izin vermesi durumunda sogurucu yüzey ile alt yüzey yalitimi arasinda 10 - 20 mm bosluk birakilarak ürün yerlestirilir. Kollektörlerin havalandirilmasi için, yagmur sularinin giremeyecegi yerlere 2-3 mm’lik delikler açilmalidir. Aksi halde, bulunabilecek su buhari geceleri camlarda yogusarak ve metal yüzeya damlayip korozyona neden olarakkollektörün verimsiz çalismasina neden olabilir. SPF sertifikali Solar 35C ve Solar 35C Black veya Solar 35T - 40T ürünleri kullanildiginda, kollektör cam iç yüzeyinde bugulanmaya sebebiyet vermezler.


Ayrica Kollektör Siltesi kullaniminda, sicak su deposu yüzeylerinden tasinim ve isinim yoluyla meydana gelen isi kayiplarina karsi yapilan uygulamalarda mesafe tutucularda isi köprülerine karsi konstrüktif önlemler alinmali, çift cidar arasina yerlestirilen siltenin kalinligini yitirmemesine özen gösterilmelidir.


Kentsel Dönüsüm günes enerjisi için de firsat…

Onuncu Kalkinma Planinda birincil enerji üretiminde %27 olan yerli kaynak payinin 2018 itibariyle %35’e çikarilmasi planlanmaktadir. Yenilenebilir Enerji Eylem Planinda da 2023 yili itibari ile ülkemizde isitma ve sogutmada enerji ihtiyacinin en az % 15’inin yenilenebilir enerjiden karsilanma hedefi yer almaktadir. 2015 yilinda ülkemizin Birlesmis Milletler Iklim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi Sekreteryasi’na sundugu Ulusal Katki Niyet Beyani (INDC) hedeflerine erisimde de günes enerjisi sistemleri önemli rol oynayacaktir. Ülkemizin ihtiyaçlari ve yenilenebilir enerji potansiyeli düsünüldügünde, hedefli çalismalarla bu basarimin daha da yüksek seviyelerde saglanabilecegi kolaylikla belirtilebilir.Kentsel dönüsüm bu konuda önemli bir firsattir. Mevcut yönetmelik disinda çok daha ileriyi öngörerek ve günesten yararlanarak kentsel planlamalar yapilir ve enerji etkin, çoklu konfor temelli bina tasarimlari uygulamalarda yer alirsa, günes enerjisi teknolojileri ile birlikte çok daha tasarruflu yapilar elde edilebilir.

 

Detayli Bilgi için:

Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 282 40 85 - dahili 12
seher.saygin@essance-istanbul.com/ 0 530 384 62 74

Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 282 40 85 - dahili 23
zeynep.yigit@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 79    

Günes Kollektörlerinde Yalitim Verimlilik Sagliyor