Izocam foamboard Teras Çatilar Için Etkili Çözümler Sunuyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam foamboard Teras Çatilar Için Etkili Çözümler Sunuyor

Yaz sicaklarindan ve kis soguklarindan binayi ve konfor sartlarini korumak için çatilarda yapilacak yalitim büyük önem arz ediyor. Günes isigini dogrudan almasi ve kullanilan alanlarin hemen üstünde bulunmasindan dolayi teras çati yalitimi son kat kullanicilarin konforunu dogrudan etkiliyor. Teras çatilarda yapilan nitelikli isi yalitimi isitma ve sogutma maliyetlerini azaltirken yasam konforu dagetiriyor.

Geleneksel mimaride sicak iklim kusaginda görülen teras çatilar, günümüz teknolojisinde iklim kusagi gözetmeksizin pek çok yapida uygulanabiliyor. Farkli kullanim amaçlarina göre çözümler gelistirilen teras çatilarda; üzerinde yürüme-gezinme imkani saglanabilirken bitki yetistirmek de mümkün olabiliyor. Teras çatilar için gelistirilen çözümler içinde degismeyen unsur ise “isi yalitimi” gereksinimi. Isi yalitimi binayi dis etkenlerden koruyarak binanin ömrünü uzatan ayni zamanda isil konforla birlikte enerji tasarrufu saglayarak hane ve ülke ekonomisine katki saglayan en önemli uygulama.

Izocam’in teras çatilarda kullanilmak üzere sundugu ürünler arasinda yer alan Foamboard levhalar binanin isi yalitimina katki saglarken su yalitimini da dis etkenlerden koruyarak ömrünü uzatiyor, yapi elemani çatilari da koruyor. Foamboard levhalar pek çok yalitim levhasi içinde üstün isi yalitim (0,030 W/mK - 0,035 W/mK) özelligi ve yüksek basma mukavemeti (en az 20 – 35 ton/m2) sayesinde üzerine gelen agir yüklere dayanabilmesi ile öne çikiyor.

Uygulamada; üzerine gelecek yük miktarina göre belirlenecek basma mukavemetinde Foamboard 2000, 2500, 3000 veya 3500 ürünlerinden biri seçiliyor. Örnegin Foamboard 2500; m²’de 25 ton yük altinda kalsa bile kalinlik kaybi yasamadanbeyan edilen isi yalitim özelligini koruyor.
 

Foamboard 2000 D - 2500 D - 3000 D - 3500 D
 

Foamboard 2000D - 2500 D - 3000 D - 3500 D, yüzeyi düz ekstrüde polistiren levha olup teras çati uygulamalarinda su yalitim örtüsünün üzerinde isi yalitimi amaciyla kullaniliyor.
 

Mevcut egim betonu üzerine, su ve buhar yalitim katini olusturan örtü (bitümlü, pvc, tpo vb. membran) serilir. Kullanim amaci dogrultusunda üzerine gelecek yük miktarina göre belirlenen basma mukavemetinde seçilen Foamboard levhalar su yalitiminin üzerine ek yerleri tam intibak edecek sekilde, yapistirilmadan dizilir. Levhalarin üzerine ayirici bir tabaka olmasi amaciyla keçe benzeri bir örtü serilir.
 

Ekonomik bir çözümle teras çati yapiliyorsa ayirici örtünün üzerine agirlik olusturmak ve günes isinlarini yansitmak amaciyla, açik renkli, yuvarlak ve yikanmis çakil serilir. Kullanim amacina göre teras çatilardaise seçilen son kat döseme kaplamasina bagli olarak, yükseltilmis döseme ayaklari üzerine prekast karolar yerlestirilebilecegi gibikumla veya harçla dösenen kaplamalar da yapilabilir. Harçla yapilacak kaplamalarda Foamboard levhalar üzerine ayirici tabaka serildikten sonra yaklasik 5 cm kalinlikta sap dökülmesi gerekir. Sap üstüne istenilen malzeme ile uygulama tamamlanir.
 

Bahçe teras çatilardaIzocam Foamboard levhalarin tercih edilmesinin en önemli sebepleri, bünyesine su almamasi ve agirlik altinda özelliklerini korumasinin yani sira ürünün bitki köklerinden ve topraktaki minerallerden de etkilenmemesidir. Uygulamadaçakil dahil katmanlar  teras çatilarda oldugu gibi tatbik edildikten sonra filtre elemani ve bitki topragi serilerek uygulama tamamlanir. Bahçe teras çatilar buharlasma ile dogal sogutmaya da katki saglarlar.


Izocam Foamboard Ekstrüde Polistiren Isi Yalitim Levhalari; ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi, OHSAS 18001 Isçi Sagligi ve Is Güvenligi Yönetim Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikalarina sahip tesislerde üretilmektedir. TS EN 13164 Standardina tabi Izocam Foamboard ürünler, Yapi Malzemeleri Yönetmeligi (305/2011/AB) çerçevesinde CE isareti tasimaya haizdir.

 

Detayli Bilgi için:

Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 282 40 85 - dahili 12
seher.saygin@essance-istanbul.com/ 0 530 384 62 74

Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 282 40 85 - dahili 23
zeynep.yigit@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 79    

Izocam foamboard Teras Çatilar Için  Etkili Çözümler Sunuyor