Izocam 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Sürdürülebilirlik Taahhütleri”nin Altini Çiziyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Sürdürülebilirlik Taahhütleri”nin Altini Çiziyor

Her yil 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kutlaniyor. Izocam da çevre ve karbon salimlari konusundaki aktif çalismalari ile hassasiyetini ortaya koyuyor. Sirket 2015 yilinda, su yönetimi, enerji yönetimi ve verimliligi, iklim degisikligi, sorumlu üretim, isgücü ve istihdam, ürünler ve sistemleriyle toplumu sürdürülebilir bir gelecege tasimayi taahhüt etti. Yine 2015’te aldigi ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri Belgesi, Camyünü ve Tasyünü için Çevresel Ürün Beyanlari, karbon ayak izi beyanlari, enerji ve enerji tüketimi kaynakli sera gazi azaltim projeleri ve onaylanan sera gazi izleme planlariyla bu taahhütlerini yerine getiriyor. Ülkemizin INDC hedeflerine ulasilmasinin sadece dogru yalitimla gerçeklesebilecegini vurgulayan Izocam’in 2016 yilindaki önemli hedefleri arasinda ise ISO 14064 Sera Gazi Yönetimi Onayi’ni almak bulunuyor.

Her geçen gün artan fosil yakit tüketimi sera gazinin artisini, dolayisiyla da küresel isinmayi etkiliyor. Enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden ülkemizde küresel isinmaya karsi, ulusal karbon envanteri çikarilmasi, sektörlerin azaltim hedeflerinin belirlenmesi gibi çalismalar gerçeklestirilirken, sektörlerin sera gazi miktarlarina göre karbon vergisi toplanmasi da gündemdeki önlemler arasinda yer aliyor. Izocam kurum kültürünün odagindaki sürdürülebilirlik taahhütleri ile temiz çevre ve enerji verimliligini sahipleniyor.

Ülkemizde yalitim sektörünün olusmasi ve gelismesini saglayan Izocam, yalitim ile çevre ve enerji konulari arasindaki iliskinin kamuoyuna anlatilmasinda uzun yillardir öncü rol üstleniyor. Çünkü dogru uygulamalarla yapilan “kalin yalitim” sayesinde enerji giderlerini ve buna bagli olarak da karbon salimlarini önemli ölçüde azaltmak mümkün… Izocam ayrica kurumsal sosyal sorumluluk projeleri gelistirerek, AR-GE çalismalarini çevre dostu ürünler üretmeye adayarak, tesislerinde enerji yönetim sistemlerini uygulayarak ve çevresel ürün beyanlariyla hem topluma hem de sektörüne karsi üzerine düsen görevi yerine getiriyor.

Izocam Genel Müdürü Nuri Bulut; “50’yi askin yildir ürünlerimizle ülke ekonomisine 110 milyar dolarlik enerji tasarrufu sagladik. Bu miktar 12 bin 500 hastaneye, 29 adet Marmaray’a (Marmaray’in ilk hat açilisi ve istasyonlarinin maliyeti 3,3 milyar dolar) ve 3 yillik turizm gelirimize esittir. Ayrica 200 milyon ton petrole esdeger (TEP) enerji tasarrufunun gerçeklesmesinde katkida bulunduk. Bir baska ifadeyle 1.360 havaalani ve 2 milyon 300 bin futbol sahasina esdeger olup dünya ile ay arasindaki mesafenin 32 katidir. Yalitim sektöründe enerji, çevre ve sürdürülebilirlik konularini sahiplenen ve bu alanlarda gelistirdigimiz nitelikli islerle büyüyen sayili firmalardan biri olmanin gururunu yasiyoruz” diyerek Izocam’in çevreye verdigi öneme dikkat çekiyor.

Izocam’da çevreye saygi kapsaminda kurumsal bilinç düzeyinin de sürekli arttigini söyleyen Nuri Bulut, bunun en güzel örneklerinin sahip olduklari Çevresel Ürün Beyani Belgesi (EPD) ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi oldugunun altini çiziyor. “1 Nisan 2015 tarihi itibariyle camyünü ve tasyünü ürünler için EPD (Environmental Product Declaration - Çevresel Ürün Beyani) Belgesi’ni alarak Türkiye’de Isi Yalitim Malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kurulus olduk. EPD Belgesi, ürün veya hizmete ait dogrulanmis nicel çevresel bilgilerin seffaf olarak toplumla paylasimini ve böylece çevreye olumsuz etkileri daha az olan ürün ve hizmetlerin tesvik edilmesini amaçliyor. 2014 yilinda aldigimiz ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi ise enerji tüketimimizde ve dolayisla sera gazi salimimizda azalmayi hedefledigi için enerji tüketimimizin azalmasina yönelik sistemlerimizi ve süreçlerimizi iyilestirmemize katki sagliyor. ”
 

2015 yilinda ülkemizin Birlesmis Milletler Iklim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi Sekreteryasi’na sundugu Ulusal Katki Niyet Beyani (INDC) hedeflerine ancak yalitim ile ulasilabilecegini vurgulayan Bulut “Sera gazi salimlarinin azalmasi için binalarda alinacak önlemler son derece önemlidir. Beyanda yeni yapilan konut ve hizmet binalarinin Binalarda Enerji Performans Yönetmeligi´ne uygun sekilde, enerji etkin olarak insa edilmesinin gerekliligi yer aliyor. Diger taraftan binalarda Enerji Kimlik Belgesi olusturularak sera gazi salimlarinin kontrol altinda tutulmasi ve enerji tüketimlerinin yillara bagli olarak azaltilmasi zorunlulugu da vurgulaniyor.  INDC beyaninda yeni ve mevcut binalarin enerji verimli hale getirilmesinde vergi azaltimi, kredi gibi tesvik kanallarinin gelistirilmesi gerekliligi ise bir kez daha hatirlatiliyor. INDC’de yer alan hedeflere ulasilmasi için yesil bina ve pasif ev tasarimlarinin yayginlastirilmasi ile enerji ihtiyacinin minimuma indirilmesinin öneminin alti da çiziliyor. Iste bu maddelere ulasmak için yalitim devreye giriyor. INDC’nin Binalar ve Kentsel Dönüsüm bölümünde yer alan pasif evlere ulasilmasi sadece dogru tasarim ve kalin yalitim uygulamasi ile mümkün olabilir” dedi.

 

LCV ve bilgi için:
Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / seher.saygin@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 12) / 0 530 384 62 74
Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / zeynep.yigit@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 23) / 0 530 384 62 79

Izocam 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Sürdürülebilirlik Taahhütleri”nin Altini Çiziyor